Opis: |
Pakiet 3 książek z serii Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i uch usytuowanie:
W pakiecie 1 książka gratis, tj. taniej o 99 zł
Książki rekomendowane przez: Polską Izbę Inżynierów Budownictwa
1. WARUNKI TECHNICZNE, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wyd. 13.2019
stan prawny: 1 lipca 2019 r. + Suplement z 2021 r. zawierający zmiany rozporządzenia - stan prawny na dzień 1 stycznia 2021 r. przepisy z komentarzem opisowo-graficznym (ok. 200 rysunków, w tym 6 nowych) autorzy: architekt Władysław Korzeniewski, Rafał Korzeniewski
nadzór naukowy: prof. dr hab. inż. Leonard Runkiewicz
wyd. 13 z 2019 r.*, format B5, str. 576
Poradnik ten jest jedyną tego typu publikacją na rynku wydawnictw specjalistycznych opracowaną przez znanego i cenionego architekta Władysława Korzeniewskiego.
Jego niewątpliwą zaletą jest komentarz opisowo-graficzny wkomponowany w treść ujednoliconych przepisów rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie uwzględniający znowelizowane przepisy (zmiany zaznaczono pogrubioną czcionką), które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2018 r. i 9 grudnia 2018 r. ogłoszone w Dzienniku Ustaw z dnia 8 grudnia 2017 r. poz. 2285 (tekst jednolity Dz. U z 2019 r. poz. 1065).
Przepisy weszły w życie z dniem 19 września 2020 r. i 25 grzudnia 2020 r. Od 1 stycznia 2021 r. zaczynają również obowiązywać zmiany wprowadzone poprzednią nowelizacją (Dz.U. z 2017 r. poz. 2285) dotyczące oszczędności energii i izolacyjności cieplnej.Książka ta jest niezbędna do projektowania budynków, ich budowy i przebudowy oraz zmiany sposobu użytkowania
Dlaczego warto mieć ten poradnik?
• Poradnik zawiera opisowo-graficzny komentarz ilustrowany ok. 200 rysunkami (w tym 6 nowymi). Rozporządzenie, które jest przedmiotem komentarza, zawiera ponad 300 paragrafów, 45 tabel, 3 załączniki (w tym wykaz ok. 235 Polskich Norm i 9 Eurokodów) oraz 4 aneksy dodane przez autorów, rozszerzające komentarz także o przepisy spoza rozporządzenia, których treść jest z przepisami rozporządzenia powiązana (w tym nowy Wykaz aktów prawnych regulujących proces budowlany).
• Znajomość tego rozporządzenia jest niezbędna dla osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, studentów oraz osób starających się o uzyskanie uprawnień budowlanych, gdyż jego stosowanie, na co mocny nacisk kładą w komentarzu autorzy, ma charakter obligatoryjny.
W niniejszym wydaniu autorzy rozbudowali komentarz dotyczący mieszkań w budynkach wielorodzinnych i związanych z nimi wymagań (Dział III, rozdział 7). Omówili nowe kwestie związane z lokalizacją pralki w mieszkaniu oraz zagadnienie projektowania łazienek (co zobrazowano nowymi rysunkami). Pojawił się też temat projektowania aneksów kuchennych w pokojach dziennych. Istotną omówioną zmianą jest również określenie minimalnej powierzchni użytkowej mieszkania na 25 m2 oraz odstąpienie od określania minimalnej powierzchni pomieszczeń w mieszkaniu.
Autorzy precyzyjnie omawiają również zmiany w rozporządzeniu, które weszły w życie z rocznym opóźnieniem w stosunku do pozostałych, czyli z początkiem 2019 r. (Dział III, rozdział 10, § 104). Dotyczy to szerokości dróg manewrowych oraz wymiarów stanowisk postojowych na parkingach i w garażach.
Znajomość tego rozporządzenia jest niezbędna głównie dla osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, gdyż stosowanie tych przepisów, na co mocny nacisk kładą w komentarzu autorzy, ma charakter obligatoryjny.
___
* poprzednie wydanie: ZNOWELIZOWANE WARUNKI TECHNICZNE dla budynków i ich usytuowania 2018 wyd. 12
2. BEZPIECZEŃSTWO POŻAROWE. Znowelizowane warunki techniczne budynków - dział VI, wyd. 2018
Autor: Praca zbiorowa pod redakcją mgr inż. Marią Dreger Nadzór naukowy: prof. zw. dr hab. inż. Leonard Runkiewicz
Niniejsza publikacji stanowi zbiór wybranych artykułów przygotowanych przez ekspertów o ogromnym dorobku naukowym, cieszących się uznaniem na rynku wydawnictw specjalistycznych. Poradnik zawiera specjalistyczny komentarz dr. inż. Dariusza Ratajczaka, który szczegółowo omawia wprowadzone od 1 stycznia 2018 r. zmiany w przepisach dotyczących bezpieczeństwa pożarowego budynków.
W książce zamieszczono także wyciąg z tekstu ujednoliconego przepisów oraz norm WT 2018 dział VI, których zmiany zaznaczono pogrubioną czcionką.
Wyżej wymienione zmiany w przepisach dotyczą m.in. następujących zagadnień: a) określenia bezpieczeństwa pożarowego budynków; b) nowych wymagań w odniesieniu do klatek schodowych; c) przeciwpożarowego zabezpieczenia garaży; d) odległości budynków od lasów; e) zachowania bezpiecznego poziomu bezpieczeństwa pożarowego.
Publikacja przeznaczona jest dla: · uczestników procesu projektowo-budowlanego, · inwestorów i użytkowników budynków, · osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie · studentów i pracowników uczelni technicznych, a także pracowników administracji obiektów budowlanych.
3. NOWOCZESNE BUDYNKI ENERGOEFEKTYWNE. Znowelizowane warunki techniczne - wyd. 2019
Wydanie 2019 r. format: B5, str. 432 (kolorowe zdjęcia)
W monografii „NOWOCZESNE BUDYNKI ENERGOEFEKTYWNE. Znowelizowane warunki techniczne”, autorstwa dr inż. Agnieszki Kaliszuk-Wieteckiej i dr. inż. Arkadiusza Węglarza, pracowników naukowych Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, recenzent – dr inż. Maciej Robakiewicz, nadzór naukowy – prof. zw. dr hab. inż. Leonard Runkiewicz, szczegółowo omówiono, jak obniżyć zużycie energii w budynkach. Przedstawiono środki techniczne, procedury organizacyjne oraz wymagania prawne i rozwiązania techniczne związane z zagadnieniem poprawy efektywności energetycznej budynków. Dokonano także krytycznej oceny niektórych przepisów stosowanych w tym obszarze.
W publikacji podano przykłady m.in.: – obliczania współczynników przenikania ciepła dla przegród, – badań termowizyjnych izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych, – badań szczelności budynków, – świadectw charakterystyki energetycznej.
Publikacja zawiera: – ponad 50 tabel, – ok. 110 rysunków i zdjęć, – wykaz aktów prawnych, – wykaz Polskich Norm – skorowidz rzeczowy.
Książka skierowana jest do szerokiego grona odbiorców, m.in. do: projektantów, audytorów energetycznych, specjalistów zajmujących się problematyką efektywności energetycznej, inwestorów, przedsiębiorców, pracowników naukowych, studentów kierunków technicznych oraz administracji inwestycyjno-budowlanej.
Dział X WT zagadnienia efektywności energetycznej obejmuje: - ochronę cieplną i oszczędność energii - rozwiązania techniczne energoefektywne przegród budowlanych i instalacji i urządzeń cieplnych oraz instalacji wentylacyjnych - odnawialne źródła energii (OZE) - świadectwa i audyty energetyczne - termomodernizacja - systemy zarządzania energii i rozliczeń
Zasady etyki wydawniczej Wydawnictwa POLCEN Sp. z o.o.
|