2022-05-20
Rząd chce usprawnić wydawanie decyzji środowiskowych i realizacji inwestycjiPrzyspieszenie procedur dotyczących realizacji inwestycji, w szczególności drogowych, kolejowych, wodnych i przeciwpowodziowych zakłada nowy projekt tzw. ustawy usprawniającej. Dodatkowe uprawienia ma uzyskać także Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Wody Polskie. Nowelizacja ma też usunąć wiele wątpliwości interpretacyjnych, jakie pojawiały się do tej pory.
2022-05-19
Przeniesienie decyzji legalizującej samowolę budowlaną niepewne - kontrowersyjna interpretacjaNiektórzy powiatowi inspektorzy nadzoru budowlanego, na wniosek inwestora, przenoszą decyzję o legalizacji samowoli budowlanej. Zdaniem Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego to błąd. Prawo budowlane nie przewiduje takiej możliwości. Nie wszyscy prawnicy z tą interpretacją zgadzają się, bo na przepisy trzeba patrzeć szerzej, nie tylko literalnie i nie wolno zapominać o orzecznictwie.
2022-05-18
Instrukcja użytkowania i konserwacji budynkuKażdy wykonawca budowlany wie, jak nierealistyczne bywają oczekiwania inwestorów w zakresie gwarancji i rękojmi. Bardzo często w ramach gwarancji inwestorzy oczekują usunięcia wad, które wynikają wyłącznie z braku należytej konserwacji, a odmowa usunięcia takiej wady przez wykonawcę skutkuje sporem, często sądowym. Wyjaśniamy, jak w prosty sposób wykonawca może się zabezpieczyć przed roszczeniami inwestora.
2022-05-17
Smart Grid - rozwój Smart Grid w Polsce musi przyśpieszyć! Czym jest Smart Grid?Smart Grid oznacza inteligentną sieć elektroenergetyczną. Od sieci Smart Grid nie ma już odwrotu, szczególnie w obliczu wojny w Ukrainie. Polska musi przyspieszyć jej rozwój, by zerwać energetyczną zależność od Rosji. Inwestycje w zakresie inteligentnych sieci pozwalają zwiększyć niezawodność pracy systemu elektroenergetycznego i zapewniają dostęp do bardzo wielu cennych informacji. Jakie korzyści niesie wdrażanie Smart Grid?
2022-05-16
Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego od 2023Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego ma być uruchomiona z początkiem 2023 roku. Obecnie trwają prace nad systemem EKOB. GUNB, który odpowiada za realizację Elektronicznej Książki Obiektu Budowlanego, zachęca do włączenia się w opiniowanie systemu. Jakie dane o obiekcie budowlanym będą zbierane w EKOB?
Agata Bienia
Przepisy techniczno-budowlane dla budynków z omówieniem 2021 wyd. 7 + Suplement na 17 lutego 2022 r.
Wydawnictwo: | POLCEN Sp. z o.o. |
---|---|
Rok wydania: | 2021 |
ISBN: | 978-83-64795-60-2 |
Stron: | 366 |
Wydanie: | 7 |
Opis: |
Autor: Agata Bienia Format: B6, str. 366, wyd. 7. z 2021 r. stan prawny na dzień: 1 stycznia 2021 r. + Suplement na dzień 17 lutego 2022 r. Książka znajdująca się w serii wydawnictw „Z prawem co dnia” pod nr 2 zawiera pełne ujednolicone na dzień 1 tycznia 2021 r. teksty dwóch rozporządzeń (zmiany wyróżniono pogrubioną czcionką): • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych.
Książka zawiera również omówienie zmian oraz skorowidz rzeczowy.
Zgodnie z nowelizacją (Dz.U. Z 2020 r. poz. 1608) instalacje ogrzewcze powinny być zaopatrzone w urządzenia, które automatycznie regulują temperaturę oddzielnie w poszczególnych pomieszczeniach. Zgodnie ze zmianą rozporządzenia również instalacje klimatyzacji powinny być zaopatrzone w urządzenia, które automatycznie regulują temperaturę oddzielnie w poszczególnych pomieszczeniach. Przepisy weszły w życie z dniem 19 września 2020 r.
Ksiązka zawiera również ostatnią nowelizację (Dz.U. z 2020 r. poz. 2351) przepisy pozwolą na uniknięcie sytuacji, w której inwestor składając wniosek do dnia 30 grudnia 2020 r., zawierający m.in. wymagania w zakresie oszczędności energii i izolacyjności cieplnej obowiązujące na dzień składania wniosku, byłby zmuszony dostosować wniosek, po weryfikacji przez organ architektoniczno-budowlany, do nowych przepisów, które zaczną obowiązywać od dnia 31 grudnia 2020 r.
Od 1 stycznia 2021 r. zaczynają również obowiązywać zmiany wprowadzone poprzednią nowelizacją (Dz.U. z 2017 r. poz. 2285) dotyczące oszczędności energii i izolacyjności cieplnej.
![]() |