2022-05-20
Rząd chce usprawnić wydawanie decyzji środowiskowych i realizacji inwestycjiPrzyspieszenie procedur dotyczących realizacji inwestycji, w szczególności drogowych, kolejowych, wodnych i przeciwpowodziowych zakłada nowy projekt tzw. ustawy usprawniającej. Dodatkowe uprawienia ma uzyskać także Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Wody Polskie. Nowelizacja ma też usunąć wiele wątpliwości interpretacyjnych, jakie pojawiały się do tej pory.
2022-05-19
Przeniesienie decyzji legalizującej samowolę budowlaną niepewne - kontrowersyjna interpretacjaNiektórzy powiatowi inspektorzy nadzoru budowlanego, na wniosek inwestora, przenoszą decyzję o legalizacji samowoli budowlanej. Zdaniem Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego to błąd. Prawo budowlane nie przewiduje takiej możliwości. Nie wszyscy prawnicy z tą interpretacją zgadzają się, bo na przepisy trzeba patrzeć szerzej, nie tylko literalnie i nie wolno zapominać o orzecznictwie.
2022-05-18
Instrukcja użytkowania i konserwacji budynkuKażdy wykonawca budowlany wie, jak nierealistyczne bywają oczekiwania inwestorów w zakresie gwarancji i rękojmi. Bardzo często w ramach gwarancji inwestorzy oczekują usunięcia wad, które wynikają wyłącznie z braku należytej konserwacji, a odmowa usunięcia takiej wady przez wykonawcę skutkuje sporem, często sądowym. Wyjaśniamy, jak w prosty sposób wykonawca może się zabezpieczyć przed roszczeniami inwestora.
2022-05-17
Smart Grid - rozwój Smart Grid w Polsce musi przyśpieszyć! Czym jest Smart Grid?Smart Grid oznacza inteligentną sieć elektroenergetyczną. Od sieci Smart Grid nie ma już odwrotu, szczególnie w obliczu wojny w Ukrainie. Polska musi przyspieszyć jej rozwój, by zerwać energetyczną zależność od Rosji. Inwestycje w zakresie inteligentnych sieci pozwalają zwiększyć niezawodność pracy systemu elektroenergetycznego i zapewniają dostęp do bardzo wielu cennych informacji. Jakie korzyści niesie wdrażanie Smart Grid?
2022-05-16
Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego od 2023Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego ma być uruchomiona z początkiem 2023 roku. Obecnie trwają prace nad systemem EKOB. GUNB, który odpowiada za realizację Elektronicznej Książki Obiektu Budowlanego, zachęca do włączenia się w opiniowanie systemu. Jakie dane o obiekcie budowlanym będą zbierane w EKOB?
Uprawnienia budowlane 2021 Część 2. ĆWICZENIA z kluczem. 660 pytań i 20 testów egzaminacyjnych PROMOCJA - 40% rabatu
Wydawnictwo: | POLCEN Sp. z o.o. |
---|---|
Rok wydania: | 2021 |
ISBN: | 978-83-64795-65-7 |
Stron: | 396 |
Wydanie: | 17 |
Format: | B5 |
Opis: |
W linku "Zobacz fragment" udostępniamy wybrane 6 stron z Uprawnienia budowlane 2021. Pytania i testy egzaminacyjne. Częćś 2 Ćwiczenia wyd. 17 PROMOCJA - 40% rabatu autor: praca zbiorowa wyd. 17. z 2021 r., format B5, str. 396 stan prawny: 1 stycznia 2021 r.
Najlepsze źródło informacji niezbędnej do dobrego przygotowania się do egzaminu pisemnego i ustnego na uprawnienia budowlane dla wszystkich specjalności w ograniczonym zakresie.
Najlepsza książka dla specjalności: - architektonicznej - konstrukcyjno-budowlanej - inżynieryjnej: a) mostowej b) drogowej c) kolejowej d) hydrotechnicznej e) wyburzeniowej - instalacyjnej a) telekomunikacyjnej b) energetycznej (cieplnej, wentylacyjnej, gazowej i wod.-kan.) c) elektrycznej i elektroenergetycznej Część 2. ĆWICZENIA składa się z: - wprowadzenia, w którym omówiono wymagania, jakie należy spełnić, aby móc uzyskać uprawnienia budowlane w danej specjalności zarówno bez ograniczeń, jaki i w ograniczonym zakresie (wymagania co do wykształcenia i odbytej praktyki na budowie lub przy sporządzaniu projektów budowlanych); - rozdziału 1 obejmującego wyciąg z wykazu przepisów obowiązujących na egzaminie, do których przykładowe zestawy pytań na egzamin testowy (egzamin pisemny) wyszczególniono w rozdziale 2; - rozdziału 2, w którym zamieszczono 662 pytania na egzamin testowy (niezależnych od 523 pytań zawartych w 1 części książki) w czterech podrozdziałach obejmujących: · 309 przykładowych pytań z zakresu ustawy – Prawo budowlane, · 233 przykładowych pytań z zakresu warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, · 72 przykładowe pytania z zakresu – Kodeksu postępowania administracyjnego, · 48 pytań z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy; z proponowanymi odpowiedziami a), b) lub c). Na egzaminie – stosownie do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie – wybór odpowiedzi polega na zakreśleniu na karcie odpowiedzi jednej z trzech propozycji odpowiedzi, z których jedna jest właściwa; - rozdziału 3, w którym zamieszczono przykładowe testy egzaminacyjne na uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie dla wszystkich specjalności (łącznie do projektowania i kierowania robotami budowlanymi, jak również odrębnie do projektowania lub do kierowania robotami budowlanymi); na końcu każdego zestawu wybranych losowo pytań wskazano właściwą odpowiedź wraz z podaniem przepisu, z którego wynika odpowiedź; - rozdziału 4, zawierającego 106 przykładowych tez z odpowiedziami na egzamin ustny; - rozdziału 5, zawierającego pytania problemowe z komentarzem i odpowiedziami, które mogą być przydatne zarówno na egzaminie ustnym i pisemnym; - wykazu aktów prawnych, których znajomość jest wymagana na egzaminie na uprawnienia budowlane.
![]() |