KATEGORIE
NEWSLETTER
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach, podaj swój e-mail:
e-mail:

Chcę zrezygnować

AKTUALNOŚCI

2020-08-05

Fotowoltaika już nie potrzebuje wsparcia

Na rynku fotowoltaiki obecnie trwa wielki boom. W tej chwili w kraju pracuje ok. 200 tys. instalacji fotowoltaicznych a mamy w Polsce ok. dwóch milionów dachów, których kształt, ułożenie i pochylenie sprawiają, że można na nich montować na nich instalacje fotowoltaiczne - mówi WNP.PL Mirosław Bieliński, prezes Stilo Energy.

czytaj więcej »

2020-08-04

Nowe prawo komunikacji elektronicznej nieprzyjazne dla biznesu

Ministerstwo Cyfryzacji skierowało właśnie do konsultacji publicznych projekt nowego prawa komunikacji elektronicznej. Przewiduje on kilka zmian, które mogą się nie spodobać firmom oferującym i wykorzystującym takie usługi. Trudniej będzie przesyłać oferty handlowe, a klienci będą mogli łatwiej rozwiązać umowę.

czytaj więcej »

2020-08-03

Mało czasu na legalizacje samowoli budowlanych - po 18 września przepisy będą mniej przyjazne

Wnioski o wydanie zgody na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych dla samowoli budowlanej nie rozpatrzone do 18 września, trafią do kosza. Taki będzie skutek wchodzącej w życie dzień później dużej nowelizacji prawa budowlanego. Inwestorzy, którzy chcą skorzystać z obecnych, bardziej przyjaznych przepisów, muszą się więc spieszyć.

czytaj więcej »

2020-07-31

Rząd wycofuje się z ograniczeń dla energetyki wiatrowej

Zasada dziesięciokrotności wysokości masztu wiatraka zostanie zachowana, ale nowe prawo umożliwi - przy zachowaniu pewnych warunków - zredukować ją do określonego poziomu - poinformowała wicepremier Jadwiga Emilewicz, zapowiadając, że do końca roku powinny zakończyć się prace nad nowelizacją tzw. ustawy odległościowej, ograniczającej rozwój lądowej energetyki wiatrowej.

czytaj więcej »

2020-07-30

Rządowy pakiet mieszkaniowy - szczegóły

Tanie mieszkania na wynajem dla osób o niskich dochodach, dopłaty do czynszów, wsparcie gmin w budowie mieszkań, pomoc dla wynajmujących. Rząd przyjął projekt ustawy dotyczący społecznej części pakietu mieszkaniowego.

czytaj więcej »


pokaż więcej aktualności »

e-mail: hasło:
2019-11-08

Weszła w życie ustawa o dostępności

Ustawa o dostępności określa środki służące zapewnianiu dostępności architektonicznej, cyfrowej oraz informacyjno-komunikacyjnej osobom ze szczególnymi potrzebami.

20 września 2019 r. weszła w życie Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz.U. z 2019 r. poz. 1696).

 

Ustawa określa środki służące zapewnianiu dostępności architektonicznej, cyfrowej oraz informacyjno-komunikacyjnej osobom ze szczególnymi potrzebami. Osobami takimi w rozumieniu ustawy są osoby, które ze względu na swoje cechy zewnętrzne lub wewnętrzne albo ze względu na okoliczności, w których się znajdują, muszą podjąć dodatkowe działania lub zastosować dodatkowe środki w celu przezwyciężenia bariery, aby uczestniczyć w różnych sferach życia na zasadzie równości z innymi osobami. Obowiązek zapewnienia wskazanej dostępności dotyczy podmiotów publicznych i ma być realizowany przez stosowanie uniwersalnego projektowania albo racjonalnego usprawnienia w rozumieniu konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

 

Ustawa o dostępności określa minimalne wymagania służące zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w zakresie dostępności architektonicznej. Zgodnie z nimi konieczne będzie m.in. zapewnienie wolnych od barier architektonicznych poziomych i pionowych przestrzeni komunikacyjnych budynków oraz zainstalowanie urządzeń lub zastosowanie środków technicznych i rozwiązań architektonicznych w budynku, które umożliwiają dostęp do wszystkich pomieszczeń, z wyłączeniem pomieszczeń technicznych. W przypadku niemożności zapewnienia dostępu w sposób określony w niniejszej ustawie obowiązkiem podmiotu publicznego będzie zapewnienie dostępu alternatywnego, np. polegającego na wsparciu innej osoby.

 

Ustawa o dostępności przewiduje wprowadzenie certyfikacji dostępności potwierdzającej, czy dany podmiot zapewnia dostępność osobom ze szczególnymi potrzebami. Akt prawny określa także postępowanie skargowe w przypadku braku dostępności. Wnioskodawca będzie mógł wnieść skargę w tej sprawie do Prezesa Zarządu PFRON.

 

Utworzono ponadto Fundusz Dostępności jako państwowy fundusz celowy na realizację zadań polegających na wsparciu działań w zakresie zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

Odpowiedzialny za koordynację działań dotyczących zapewnienia dostępności będzie minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego, przy którym utworzono Radę Dostępności.

 

Ustawa wprowadza także odpowiednie zmiany w innych ustawach, w tym w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2019 r. poz. 1186, z późn. zm.), w której nałożono obowiązek określenia w treści projektu budowlanego, w zależności od przeznaczenia projektowanego obiektu, niezbędnych warunków do korzystania z obiektu przez osoby ze szczególnymi potrzebami.

Źródło: inzynierbudownictwa.pl

 

 

 

601885039

POLCEN Sp. z o.o.

Adres
ul. Nowogrodzka 31 
lok. 333
00-511 Warszawa
Telefon / Fax
tel.: 22 622 29 62, 22 622 16 61 
tel. 601 885 039
Dojazd
zobacz mapę dojazdu
 
e-mail
wydawnictwo@polcen.com.pl