2021-03-05
Build 4 Future 2021 – branża ma się dobrzeForum Gospodarcze Budownictwa Build 4 Future, po raz pierwszy w formule online, poruszało najważniejsze i najaktualniejsze tematy związane z budownictwem w dobie pandemii oraz perspektywami dla tego sektora gospodarki po COVID-19.
2021-03-04
Bankructwa firm budowlanych w 2020Wzrost bankructw firm budowlanych w roku 2020 nie był tak duży jak w innych branżach. Eksperci jednak twierdzą, że w roku 2021 będzie ich więcej. Ile firm budowlanych ogłosiło niewypłacalność w roku 2020?
2021-03-03
Słabnie walka z wiatrakami - rząd poluzuje odległości, gmina wpisze w planJeśli rada gminy zgodzi się na rozwój inwestycji w energetykę wiatrową na swoim terenie, to w miejscowym planie zagospodarowania może zmniejszyć dopuszczalne odległości od budynków. Musi to skonsultować z mieszkańcami. Przygotowywane przez rząd zmiany to krok w dobrym kierunku, ale nie rozwiązują wszystkich problemów.
2021-03-02
Ranking Budowlana Marka Roku 2021Ranking Budowlana Marka Roku to przedsięwzięcie ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku. Ranking dotyczy producentów materiałów budowlanych i wyraża preferencje zakupowe klientów, pokazuje najpopularniejsze marki. Ogłoszenie wyników 17. już rankingu marek budowlanych na rok 2021 jest planowane na 10 czerwca 2021.
2021-03-01
Roszczenia związane z COVID-19 w budownictwie – konferencjaKonferencja „Roszczenia związane z COVID-19 w budownictwie. Strategie i sposoby dochodzenia roszczeń w rzeczywistości covidowej” obędzie się online 10–11 marca 2021 r.
Domy będą bardziej energooszczędne, ale inwestorzy zyskają czas na dostosowanie projektów
Ministerstwo Rozwoju ma dobrą wiadomość dla inwestorów. Nowe zaostrzone wymagania odnośnie oszczędności energii nie będą stosowane do wniosków o pozwolenie na budowę złożonych do 30 grudnia 2020 roku. Uwzględniać je trzeba w projektach składanych od 31 grudnia. To oznacza, że inwestorzy nie będą musieli poprawiać projektów złożonych w 2019 roku, ale nie rozpatrzonych przez wydziały architektury.
Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju, wsłuchał się w głosy deweloperów i architektów i postanowił wprowadzić przepisy przejściowe dotyczące stosowania podwyższonych parametrów charakteryzujących oszczędność energii i izolacyjność cieplną budynków.
Jak pisaliśmy na Prawo.pl w połowie października, zgodnie z obowiązującymi przepisami nowe parametry mają obowiązywać od 31 grudnia 2020 roku i być stosowane do wniosków złożonych, ale nie rozpatrzonych przez wydziały architektury. Wszystko przez brak przepisów przejściowych. Wówczas resort rozwoju nie widział w tym problemu. Twierdził, że nowe wymogi były już znane w 2013 roku i można się było przygotować. Po objęciu teki ministra rozwoju przez Jarosława Gowina, urzędnicy zmienili zdanie. A na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (UD 58).
Wyższe normy nie będą wymagane z dnia na dzień
Budynki powinny być zaprojektowane i wykonane w sposób zapewniający spełnienie minimalnego wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną, tzw. EP. Krótko mówiąc, chodzi o to, aby były energooszczędne. Po raz pierwszy wskaźnik zaostrzono w 2014 roku, potem w 2017 roku. Zgodnie zaś par. 329 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, aktualne wskaźniki przestaną obowiązywać 30 grudnia 2020 roku. Dzień później zaczną już nowe. Za ich sprawą łączne zużycie energii pierwotnej przez nowe budynki ma się zmniejszyć o nieco ponad 20 proc. Dla budynków jednorodzinny z 95 do 70, a dla wielorodzinnych z 85 do 65. Zostaną też zaostrzone parametry przenikalności dla ścian, okien i stropów.
– W praktyce oznacza to, że w projektach trzeba przewidzieć grubsze okna, izolację, tak aby spełnić minimalne normy – wyjaśnia Przemysław Dziąg, radca prawny z Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Złożone i składane obecnie projekty przewidują normy niższe, zgodne z obowiązującymi przepisami. Problem w tym, że rozporządzenie nie zawiera przepisów przejściowych, które pozwoliłyby urzędnikom zaakceptować je po 30 grudnia. Wprowadzi je dopiero nowelizacja rozporządzenia. Co się zmieni?
Projekt musi dotrzeć do urzędu do 31 grudnia
Zgodnie z art. 61 par. 3 kpa datą wszczęcia postępowania na żądanie strony jest dzień doręczenia żądania organowi administracji publicznej. To oznacza, że nie wystarczy np. nadać wniosku na poczcie 31 grudnia, tego dnia on musi być już odnotowany w urzędzie. - Nawet jak inwestor wyśle wniosek dziś, ale nie wpłynie on do organu do 31 grudnia, to postępowanie nie będzie wszczęte. Będziemy uczulać inwestorów, by dopilnowali terminu złożenia dokumentów - podkreśla mec. Dziąg.
Więcej na: prawo.pl