2021-01-22
Senat bez poprawek - farmy wiatrowe na Bałtyku z 25-letnim wsparciem państwaSenat nie wprowadził żadnych poprawek do ustawy o wsparciu morskiej energetyki wiatrowej, dzięki której polscy przedsiębiorcy mają zyskać przewagę konkurencyjną i stworzyć nowe miejsca pracy, a także ograniczona ma być emisja CO2 do atmosfery. Uchwałę podjęto jednogłośnie, bez głosu sprzeciwu i wstrzymującego się. Ustawa trafi teraz do prezydenta.
2021-01-21
Godziny pracyW dniach: 22 (piątek), 26 (wtorek) oraz 29 (piątek) stycznia br. biuro redakcji POLCEN czynne w godz. 9.00 – 13.00.
2021-01-21
Przepisy BHP o pracy na mroziePrzepisy BHP szczegółowo regulują warunki pracy, również te, na które wpływa pogoda i ekstremalne temperatury. Co przepisy BHP mówią o pracy na mrozie? Jakie obowiązki ma pracodawca, gdy praca odbywa się na zewnątrz, a temperatura spada grubo poniżej zera? Czy można odmówić pracy w takich warunkach?
2021-01-20
Liczba mieszkań budowanych w programie Mieszkanie Plus przekroczyła 26 tysięcyMieszkania już wybudowane i te wciąż budowane w programie Mieszkanie Plus to łącznie 26 tysięcy 182. Dane te – według informacji resortu rozwoju, pracy i technologii, odnoszą się do stanu na koniec 2020 roku. Program składa się z części rynkowej i części społecznej.
2021-01-19
Konferencja BIM dla środowiskaKonferencja BIM dla środowiska i ekoBIMturniej skierowane są do architektów, konstruktorów, wykonawców, inwestorów i wszystkich tych, dla których projektowanie zrównoważonych budynków jest ważne.
Ulga termomodernizacyjna. Nie zapominamy o odliczeniu od podatku za rok 2020 i w 2021
Ulga termomodernizacyjna obowiązuje od 1 stycznia 2019. W ramach tej nowej ulgi podatkowej można odliczyć od dochodu przez trzy lata nawet 53 tys. zł. Poniżej przypominamy przepisy i odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania związane z ulgą termomodernizacyjną. Z ulgi można również skorzystać w roku 2021.
Ulga termomodernizacyjna – podstawa prawna
Ulgę termomodernizacyjną, przypominającą dawną ulgę remontową, zawiera ustawa (nowelizująca ustawę o PIT i ustawę o ryczałcie), którą Sejm uchwalił 9 listopada 2018 (zobacz treść ustawy). Nowa ulga podatkowa zaczęła więc obowiązywać od 2019 r. Dodajmy, że ulga termomodernizacyjna obejmuje wyłącznie termomodernizację budynków jednorodzinnych, w tym wymianękotłów na paliwo stałe.
Szczegółowa lista wydatków zakwalifikowanych do przedsięwzięć termomodernizacyjnych znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
Jakie wydatki są objęte ulgą termomodernizacyjną?
Do przedsięwzięć termomodernizacyjnych spełniających warunki do zastosowania ulgi można zaliczyć m.in.:
- montaż kolektora słonecznego,
- montaż instalacji fotowoltaicznej,
- montaż kotła olejowego kondensacyjnego,
- wymiana stolarki zewnętrznej np. okna i drzwi,
- instalacja pompy ciepła,
- koszty materiałów budowlanych poniesionych na ocieplenie budynku,
- koszty zakupu kotła gazowego,
- wykonanie analizy termograficznej budynku,
- demontaż źródła ciepła na paliwo stałe,
- koszty materiałów budowlanych wchodzących w skład instalacji ogrzewczej,
- zakupiony węzeł cieplny wraz z programatorem temperatury,
- wymieniony zbiornik na gaz lub zbiornik na olej,
- wykonane przyłącze do sieci ciepłowniczej lub przyłącze gazowe,
- koszty materiałów budowlanych wykorzystanych do wykonania systemuwentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła lub odzyskiem ciepła i chłodu,
- koszty poniesione w związku z wymianą elementów istniejącej instalacji ogrzewczej lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej,
- koszty poniesione w związku z wykonaniem nowej instalacji wewnętrznej ogrzewania lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Wydatki muszą być udokumentowane fakturami (w wartości brutto – łącznie z doliczonym podatkiem VAT), wystawionymi wyłącznie przez tych podatników VAT, którzy nie korzystają ze zwolnienia od tego podatku.
Dla kogo ulga termomodernizacyjna?
Z ustawy wynika, że z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać – pod pewnymi warunkami – podatnicy podatku PIT opłacający podatek według skali podatkowej (zarówno według stawki 18, jak i 32%), 19% stawki podatku liniowego oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, "będący właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych, ponoszący wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych” (niżej wyjaśniamy, co to jest jednorodzinny budynek mieszkalny oraz przedsięwzięcie termomodernizacyjne).
-
Jaka wysokość ulgi termomodernizacyjnej?
Ustawa zakłada, że odliczeniu od dochodu podlegają wydatki w okresie realizacji przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż 53 tys. zł. Przy czym czas realizacji przedsięwzięcia premiowanego ulgą termomodernizacyjną nie może przekraczać 3 lat. Gdyby kwota odliczenia nie miała pokrycia w rocznym dochodzie podatnika, mógłby od dokonywać odliczeń w kolejnych latach. Jednak nie dłużej niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.