2021-04-15
Cyfrowe projektowanie systemów odwodnieńJest co najmniej kilka argumentów, które przemawiają za słusznością poglądu o konieczności cyfryzacji projektowania systemów odwodnień. Przede wszystkim warto spojrzeć na obiektywne liczby i przeanalizować je pod kątem najbliższej przyszłości.
2021-04-14
Rząd chce dłuższego wsparcia dla wytwórców energii z odnawialnych źródełPrzedłużenie obowiązujących programów pomocy publicznej dla wytwórców energii z odnawialnych źródeł - to jedno z założeń projektu zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, którą przyjęła Rada Ministrów. Pojawią się też przepisy ograniczające obowiązki koncesyjne dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w tym zakresie.
2021-04-13
Instalacja fotowoltaiczna w budynkach wielorodzinnychPowierzchnia dachów płaskich w budynkach wielorodzinnych, na których można montować kolektory fotowoltaiczne, to kilkaset tysięcy hektarów.
2021-04-12
Firmy budowlane w 2021 ze starymi problemamiFirmy budowlane od marca 2020 działają w rygorach pandemii koronawirusa, borykając się nie tylko z nowymi wyzwaniami. Nie zniknęły bariery działalności sprzed pandemii, a dodatkowo rok 2021 przyniósł podwyżki, które wpłyną na koszty ponoszone przez firmy. I co niepokoi, wzrasta zadłużenie w budownictwie, przybywa bankructw firm budowlanych.
2021-04-09
Inwestor, siedząc w domu, zobaczy co się dzieje na budowieInwestor będzie mógł monitorować wpisy w dzienniku budowy z dowolnego miejsca - na telefonie komórkowym. Elektroniczną formę ma mieć także książka obiektu budowlanego. To kolejna zmiana w ramach cyfryzacji procedur budowlanych, którą chce wprowadzić resort rozwoju.
Build 4 Future 2021 – branża ma się dobrze
Forum Gospodarcze Budownictwa Build 4 Future, po raz pierwszy w formule online, poruszało najważniejsze i najaktualniejsze tematy związane z budownictwem w dobie pandemii oraz perspektywami dla tego sektora gospodarki po COVID-19.
Forum Gospodarcze Budownictwa Build 4 Future 2021, zorganizowane przez Grupę MTP, Polski Związek Pracodawców Budownictwa oraz Polski Klaster Budowlany, odbywało się 1–2 lutego.
„Inwestorzy pozytywnie oceniają perspektywy stojące przed budownictwem mieszkaniowym” – tym pozytywnym akcentem rozpoczęło się dwudniowe wydarzenie. Szymon Jungiewicz zwrócił uwagę, że pod względem liczby mieszkań oddanych do użytku w 2020 roku, osiągnęliśmy najlepszy rezultat od lat 70. XX wieku. I choć pandemia mocno wpłynęła na gospodarkę, to branża budowlana nie odnotowała wielu strat i nie należy bać się nowych inwestycji.
Paneliści dyskutowali o aktualnej sytuacji rynku budownictwa mieszkaniowego i komercyjnego, o nowych technologiach i rosnącej roli automatyzacji, robotyzacji orazcyfryzacji w procesach inwestycyjnych. Sporo uwagi w dyskusjach poświęcono także nowoczesnej prefabrykacji jako odpowiedzi na potrzeby i wyzwania stawiane dziś budownictwu. Zaproszeni goście przedstawili również bieżącą sytuację finansową, mechanizmy wsparcia oraz perspektywy rozwoju budownictwa infrastrukturalnego i przemysłowego w Polsce. Prognozowali także, w których segmentach budownictwa infrastrukturalnego będzie istniała największa szansa na wzrost aktywności inwestycyjnej.
W obecnej sytuacji zaskakujący wydaje się wysoki wskaźnik poziomu optymizmu wśród ekspertów, który wyniósł 65%. Wydaje się, że wynika on z przekonania, iż pojawią się nowe, konsekwentnie realizowane inwestycje mające bezpośredni związek z dalszym rozwojem branży. Uczestnicy paneli dyskusyjnych pozytywnie patrzą w przyszłość, choć również ostrzegają, że w najbliższym czasie „możemy zwyciężyć dużą stawkę albo ponieść wielką klęskę”.
Organizatorzy zapraszają na kolejną edycje wydarzenia, która odbędzie się podczas 30. edycji Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA w dniach 23–26 listopada 2021 roku.
Źródło: inzynierbudownictwa.pl