2022-05-20
Rząd chce usprawnić wydawanie decyzji środowiskowych i realizacji inwestycjiPrzyspieszenie procedur dotyczących realizacji inwestycji, w szczególności drogowych, kolejowych, wodnych i przeciwpowodziowych zakłada nowy projekt tzw. ustawy usprawniającej. Dodatkowe uprawienia ma uzyskać także Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Wody Polskie. Nowelizacja ma też usunąć wiele wątpliwości interpretacyjnych, jakie pojawiały się do tej pory.
2022-05-19
Przeniesienie decyzji legalizującej samowolę budowlaną niepewne - kontrowersyjna interpretacjaNiektórzy powiatowi inspektorzy nadzoru budowlanego, na wniosek inwestora, przenoszą decyzję o legalizacji samowoli budowlanej. Zdaniem Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego to błąd. Prawo budowlane nie przewiduje takiej możliwości. Nie wszyscy prawnicy z tą interpretacją zgadzają się, bo na przepisy trzeba patrzeć szerzej, nie tylko literalnie i nie wolno zapominać o orzecznictwie.
2022-05-18
Instrukcja użytkowania i konserwacji budynkuKażdy wykonawca budowlany wie, jak nierealistyczne bywają oczekiwania inwestorów w zakresie gwarancji i rękojmi. Bardzo często w ramach gwarancji inwestorzy oczekują usunięcia wad, które wynikają wyłącznie z braku należytej konserwacji, a odmowa usunięcia takiej wady przez wykonawcę skutkuje sporem, często sądowym. Wyjaśniamy, jak w prosty sposób wykonawca może się zabezpieczyć przed roszczeniami inwestora.
2022-05-17
Smart Grid - rozwój Smart Grid w Polsce musi przyśpieszyć! Czym jest Smart Grid?Smart Grid oznacza inteligentną sieć elektroenergetyczną. Od sieci Smart Grid nie ma już odwrotu, szczególnie w obliczu wojny w Ukrainie. Polska musi przyspieszyć jej rozwój, by zerwać energetyczną zależność od Rosji. Inwestycje w zakresie inteligentnych sieci pozwalają zwiększyć niezawodność pracy systemu elektroenergetycznego i zapewniają dostęp do bardzo wielu cennych informacji. Jakie korzyści niesie wdrażanie Smart Grid?
2022-05-16
Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego od 2023Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego ma być uruchomiona z początkiem 2023 roku. Obecnie trwają prace nad systemem EKOB. GUNB, który odpowiada za realizację Elektronicznej Książki Obiektu Budowlanego, zachęca do włączenia się w opiniowanie systemu. Jakie dane o obiekcie budowlanym będą zbierane w EKOB?
25-lecie czasopisma Budownicto i Prawo
Szanowni Państwo!
Kiedy 25 lat temu ukazał się pierwszy numer czasopisma „Budownictwo i Prawo”, nie sądziliśmy, że przez tyle lat będzie ono obecne na rynku wydawniczym. Okresowo jako dwumiesięcznik, później zaś już stale jako kwartalnik BiP był wydawany regularnie od 1997 r. Czasy się zmieniały, zarówno w obrębie technologii budownictwa, nowych materiałów, jak i w przepisach prawa zaszły liczne zmiany, które my jako Wydawcy staraliśmy się opisywać, komentować oraz przedstawiać Państwu w publikowanych artykułach.
Od początku dążyliśmy do tego, by poziom kwartalnika był jak najwyższy. Dbaliśmy o wyszukiwanie tematów artykułów związanych z aktualnymi problemami branży budowlanej, dobre przygotowanie merytoryczne wszystkich tekstów oraz o staranne wykończenie edytorskie BiP-u. Warto podkreślić, że przez 6 lat zamieszczaliśmy w BiP-ie wkładkę „W drodze do Europy”. W ostatnich latach „Budownictwo i Prawo” stało się punktowanym czasopismem naukowym, co sprawia, że jeszcze większą wagę przykładamy do jakości ukazujących się u nas artykułów, które są recenzowane – dzięki temu przekazywane w nich informacje są na wysokim poziomie merytorycznym.
W ciągu ostatnich dekad nawiązaliśmy współpracę z wybitnymi ekspertami i praktykami specjalizującymi się w różnych dziedzinach budownictwa. Mamy stały kontakt z uczelniami, instytutami, ministerstwami, izbami inżynierów budownictwa oraz stowarzyszeniami inżynierów (PZITB, PZITS). Nasze czasopismo jest pozytywnie oceniane przez reprezentantów wielu instytucji, takich jak Polska Izba Inżynierów Budownictwa czy Instytut Techniki Budowlanej. „Budownictwo i Prawo” regularnie obejmuje też patronatem medialnym liczne konferencje, targi czy sympozja naukowe. Bierzemy również czynny udział w pracach Komitetów Technicznych PKN.
Najważniejsze jest jednak dla nas niesłabnące zainteresowanie „Budownictwem i Prawem” wśród naszych Czytelników. Dziękujemy Państwu za pozytywne opinie i komentarze spływające do nas przy kolejnych numerach kwartalnika. Zawsze otwarcie przyjmujemy wszystkie sugestie na temat BiP-u, starając się, aby każdy numer był lepszy od poprzedniego.
Hasłem przewodnim pierwszych numerów „Budownictwa i Prawa” było zdanie: „Znając prawo – żyjesz spokojnie”. Obecnie towarzyszy nam motto: „Buduj zgodnie z prawem”. Obiecujemy, że dołożymy wszelkich starań, by za pośrednictwem BiP-u nasi Czytelnicy mogli wcielać w życie powyższe hasła, m.in. dzięki pogłębianiu wiedzy i poszerzaniu wiadomości z zakresu prawa budowlanego i przepisów okolicznych – w czym z pewnością pomoże niniejsze czasopismo oraz publikowane w nim artykuły.
Z wyrazami wdzięczności i poważania
Ryszard Sobolewski i Janusz Wróblewski – Wydawcy