KATEGORIE
NEWSLETTER
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach, podaj swój e-mail:
e-mail:

Chcę zrezygnować

AKTUALNOŚCI

2022-07-05

Program Czyste Powietrze Plus rusza już 15 lipca 2022. Wypłata pieniędzy przed rozpoczęciem remontu i wyższa dotacja

Rusza program Czyste Powietrze Plus - 2 lipca 2022 poinformowała Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Najważniejsza zmiana to prefinansowanie inwestycji. W programie Czyste Powietrze Plus właściciele domów jednorodzinnych ubiegający się dotację na wymianę kopciucha oraz ocieplenie domu otrzymają wypłatę pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Dowiedz się więcej.

czytaj więcej »

2022-07-04

Senat poparł przepisy o cyfrowym dzienniku budowy

Senat jednogłośnie opowiedział się w czwartek za nowelizacją Prawa budowlanego, zgłaszając do niej poprawki. Umożliwi ona prowadzenie dziennika budowy oraz dokumentowanie przebiegu robót budowlanych w formie elektronicznej. Będzie to kolejny etap cyfryzacji formalności budowlanych, ale przewidywane jest pozostawienie możliwości prowadzenia dziennika papierowego.

czytaj więcej »

2022-07-01

Opłacalność fotowoltaiki - od 1 lipca 2022 nowy system rozliczeń! Czy fotowoltaika będzie bardziej opłacalna?

Opłacalność fotowoltaiki stanęła pod znakiem zapytania, odkąd obowiązuje nowy system rozliczeń prosumentów z dostawcami prądu net-billing, a rządowy program dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych został okrojony. Od kwietnia 2022 obserwujemy mniejsze zainteresowanie fotowoltaiką - liczba nowych zamówień spadła nawet o 90%. Czy to oznacza, że fotowoltaika przestała być opłacalna? Bynajmniej. Nie opłaca się nie mieć fotowoltaiki. Od 1 lipca 2022 wchodzi nowy system rozliczeń w net-billing.

czytaj więcej »

2022-06-30

Od 1 lipca nabywcy mieszkań lepiej chronieni, ale uderzy to ich po portfelach

Od piątku zmienią się zasady zakupu mieszkań oraz domów na rynku pierwotnym. Teoretycznie klienci deweloperów będą lepiej chronieni, ale za bezpieczeństwo mogą zapłacić wyższymi cenami mieszkań. Przez dwa lata też wielu deweloperów będzie budowało mieszkania na starych zasadach. Nowe przepisy pełne są też nieprecyzyjnych i niedookreślonych regulacji.

czytaj więcej »

2022-06-29

Wszystkie domy bez pozwolenia na budowę od 2023! Nowy pomysł rządu

Przy budowie domów jednorodzinnych nie będzie wymagane pozwolenie na budowę. Dotyczyć to będzie budynków niezależnie od ich powierzchni. Deregulację Prawa budowlanego zapowiedział 23 czerwca Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od przyszłego roku.

czytaj więcej »


pokaż więcej aktualności »

e-mail: hasło:
2022-05-11

Spis źródeł ciepła tylko do 30 czerwca! Kto nie złoży deklaracji, zapłaci karę

Spis źródeł ciepła, czyli Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), trwa od lipca 2021. Celem powszechnego spisu źródeł ciepła jest stworzenie bazy sposobów ogrzewania, a tym samym mapy emisyjności budynków w kraju. 5 maja w ewidencji CEEB złożono 3 307 385 deklaracji. Pamiętajmy, że spis źródeł ciepła jest obowiązkowy. Kto nie złoży deklaracji w terminie, zapłaci karę nawet do 5000 zł.

 

Po co spis źródeł ciepła?

Spis źródeł ciepła, czyli CEEB, to rejestr źródeł energii budynków, ale nie tylko. Zebrane informacje w sumie mają dotyczyć sposobów ogrzewania ok. 5-6 mln budynków. W ewidencji zbierane są informacje dotyczące przede wszystkim domów mieszkalnych, ale pod uwagę wzięte są również lokale usługowe i budynki publiczne.

Spis źródeł ciepła ma być narzędziem wspierającym pracę organów administracji centralnej, jak i samorządowej w zakresie planowania polityki niskoemisyjnej. Jak podaje GUNB, który odpowiada za spis źródeł ciepła, celem ewidencji jest poprawa jakości powietrza poprzez likwidację głównej przyczyny zanieczyszczeń - emisji substancji powodujących smog. W systemie docelowo będą dostępne również informacje na temat wszystkich programów finansowania wymiany kopciuchów.

 

Dla kogo spis ogrzewania obowiązkowy?

Obowiązkowi zgłoszenia źródła ciepła podlegają właściciele oraz zarządcy nieruchomości. Dotyczy on źródeł ciepła o mocy do 1 MW, wykorzystywanych do ogrzewania budynku i podgrzewania wody użytkowej.

Spis źródeł ciepła - do kiedy?

Czas na zgłoszenie sposobu ogrzewania się kurczy. Ewidencja źródeł ciepła ruszyła 1 lipca 2021. Na złożenie deklaracji jest czas do 30 czerwca 2022. Dotyczy to tych źródeł ciepła, które pracowały przed 1 lipca 2021. Jeśli urządzenie grzewcze zostało zainstalowane i uruchomione w budynku po tej dacie, zgłoszenia trzeba dokonać w ciągu 14 dni.

 

Spis źródeł ciepła na 5 maja 2022

Na dzień 5 maja 2022 do CEEB wpłynęło 3 307 385 deklaracji i z dnia na dzień ich sporo przybywa.

 • 3 175 609 deklaracji typu A (budynki i lokale mieszkalne)
 • 1 317 76 deklaracji typu B (budynki i lokale niemieszkalne)

Spis źródeł ciepła wygląda następująco:

 • kocioł gazowy/bojler gazowy/podgrzewacz gazowy przepływowy/ kominek gazowy – 1 056 847,
 • kocioł na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet, inna biomasa) z ręcznym podawaniem paliwa/zasypowy, z automatycznym podawaniem paliwa/ z podajnikiem – 1 838 184,
 • kominek/koza /ogrzewacz powietrza na paliwo stałe – 447 418,
 • ogrzewanie elektryczne/ bojler elektryczny – 455 053,
 • kolektory słoneczne do ciepłej wody z funkcją wspomagania ogrzewania – 177 419,
 • pompa ciepła – 100 553,
 • trzon kuchenny/piecokuchnia/kuchnia węglowa – 282 744,
 • piec kaflowy na paliwo stałe – 232 457,
 • miejska sieć ciepłownicza/ ciepło systemowe/ lokalna sieć ciepłownicza – 132 993,
 • kocioł olejowy – 40 172.

Spis źródeł ciepła - formularz

Wypełnienie formularza deklaracji CEEB jest proste i zajmuje kilka minut. System krok po kroku przeprowadzi przez cały proces składania formularza. Można to zrobić na 2 sposoby:

 • przez internet,  wypełniając formularz na stronie zone.gunb.gov.pl. Należy kliknąć w przycisk „złóż deklarację”, system krok po kroku przeprowadzi przez cały proces składania formularza. Deklarację źródeł ciepła i paliw stałych mogą jednak złożyć przez internet jedynie osoby, które posiadają profil zaufany lub e-dowód. System wymaga bowiem uwierzytelnienia za pomocą tych narzędzi. Formularz A dotyczy budynków i lokali mieszkalnych, formularz B - niemieszkalnych,
 • w wersji papierowej, wysyłając go pocztą lub doręczając osobiście do właściwego ze względu na umiejscowienie budynki urzędu miasta lub gminy. Urzędnik na miejscu wprowadzi dane do systemu. Formularz jest do pobrania ze stron urzędów miast i gmin.

Jakie źródła ciepła uwzględnia spis?

Trzeba wiedzieć, że źródeł ciepła nie wprowadza się samemu, a wybiera z gotowej listy. W Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków uwzględniono: sieć ciepłowniczą, kocioł grzewczy na paliwa stałe, piec kaflowy lub wolnostojący opalany paliwem stałym (węgiel, pellet, drewno), kominek na paliwo stałe, kocioł olejowy, gazowy podgrzewacz przepływowy lub/i pojemnościowy, kominek gazowy, grzejnik gazowy, trzon kuchenny, piecokuchnię, kuchnię węglową, pompę ciepła, instalację ogrzewania elektrycznego oraz kolektory słoneczne.

 

Spis źródeł ciepła obowiązkowy!

Trzeba pamiętać, że spis źródeł ciepła jest obowiązkowy. Jeśli ktoś tego nie zrobi, dostanie karę grzywny w wysokości do 500 zł. A jeśli sprawa trafi do sądu, wysokość grzywny może wzrosnąć do 5000 zł.

 

Więcej na: muratorplus.pl

 

 

 

 

601885039

POLCEN Sp. z o.o.

Telefon
601 885 039
e-mail
wydawnictwo@polcen.com.pl

Dojazd
zobacz mapę dojazdu
 
Adres
ul. Nowogrodzka 31 lok. 333
00-511 Warszawa