KATEGORIE
NEWSLETTER
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach, podaj swój e-mail:
e-mail:

Chcę zrezygnować

AKTUALNOŚCI

2020-02-18

Nowela prawa budowlanego uchwalona. Czeka na podpis prezydenta

13 lutego parlament skończył prace nad nowelizacją, która zmienia ponad 50 przepisów prawa budowlanego oraz ponad 15 innych ustaw. Nowe przepisy mają ułatwić realizację inwestycji. Po pięciu latach już nie da się podważyć pozwolenie na budowę, zmieni się definicja projektu budowlanego, będzie można bezpłatnie zalegalizować ponad 20-letnią samowolę.

czytaj więcej »

2020-02-17

Psychologia zarządzania projektami w budownictwie - nowe studia podyplomowe

Na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej uruchamiane są w kwietniu 2020 r. Studia Podyplomowe "Psychologia zarządzania projektami w budownictwie”.

czytaj więcej »

2020-02-14

Pompa ciepła a modernizacja kotłowni

Wymiana źródeł ciepła na czyste, ekologiczne i zaawansowane technologicznie to konieczność w czasach walki o poprawę jakości powietrza. Dlaczego przy modernizacji kotłowni warto zastosować pompę ciepła? Na co zwrócić uwagę przy wymianie starego kotła na nowoczesne urządzenie?

czytaj więcej »

2020-02-13

Prawo energetyczne powinno być uchwalone do 24 lutego

Państwa członkowskie Unii Europejskiej mają obowiązek transponować dyrektywę gazową w prawie krajowym do 24 lutego 2020 r. To bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski, a o jej przyjęcie nasz kraj przez wiele lat mocno zabiegał na forum Komisji i Parlamentu Europejskiego. Zrealizować to mają zmiany w ustawie Prawo energetyczne.

czytaj więcej »

2020-02-12

Specjalny fundusz ma chronić nabywców mieszkań i domów

Powołany ma być Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który ma poprawić skuteczność i efektywność ochrony nabywców lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Projekt nowelizacji odpowiednich ustaw został już zaakceptowany przez przez Stały Komitet Rady Ministrów.

czytaj więcej »


pokaż więcej aktualności »

e-mail: hasło:
2018-01-18

Gdzie się podziało budownictwo?

9 stycznia 2018 r. w miejsce Ministerstw: Infrastruktury i Budownictwa oraz Rozwoju powstały: Ministerstwo Infrastruktury oraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Przez cztery dni nie było jednak wiadomo, który z tych resortów będzie się zajmował budownictwem, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym oraz mieszkalnictwem.

 

Ostatecznie reorganizacja obu ministerstw skończyła się tylko na zmianie ich nazw. 12 stycznia 2018 r. w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów „w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury”, w którym czytamy, że kieruje on następującymi działami administracji rządowej: budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo; łączność; transport. Podległe ministrowi infrastruktury lub przez niego nadzorowane są: Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad; Główny Geodeta Kraju; Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego; Główny Inspektor Transportu Drogowego; Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Przypomnijmy, że nie ma chyba takiej dziedziny, której – podobnie jak budownictwa – dotyczyłoby tak wiele gruntownych reorganizacji w administracji rządowej. Ministerstwo Infrastruktury zajmowało się już budownictwem i mieszkaniówką przed dojściem PiS do władzy w październiku 2005 r. Wtedy to reaktywowano resort budownictwa po dziewięciu latach od likwidacji. Ówczesny minister transportu i budownictwa Jerzy Polaczek zapewniał, że rozwój budownictwa mieszkaniowego będzie jednym z priorytetów nowego rządu. W maju 2006 r. - w wyniku podpisania umowy koalicyjnej pomiędzy PiS, Samoobroną i LPR - Ministerstwo Transportu i Budownictwa podzielono na: Ministerstwo Transportu, Ministerstwo Budownictwa oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej. W listopadzie 2007 r. rząd PO ponownie ustanowił Ministerstwo Infrastruktury. Ale cztery lata później przekształcił je w Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, a w listopadzie 2013 r. – w Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Kolejna reorganizacja miała miejsce w grudniu 2015 r. po wygranych przez PiS wyborach. Utworzono wówczas Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. I właśnie z nazwy tego resortu wypadło słowo „budownictwa”. Dodajmy, że ministrem infrastruktury został Andrzej Adamczyk, który wcześniej był ministrem infrastruktury i budownictwa. Natomiast na czele Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju stanął Jerzy Kwieciński, który wcześniej sprawował funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, czyli był zastępcą Mateusza Morawieckiego w tym resorcie.

 

 Źródło: www.muratorplus.pl

601885039

POLCEN Sp. z o.o.

Adres
ul. Nowogrodzka 31 
lok. 333
00-511 Warszawa
Telefon / Fax
tel.: 22 622 29 62, 22 622 16 61 
tel. 601 885 039
Dojazd
zobacz mapę dojazdu
 
e-mail
wydawnictwo@polcen.com.pl