KATEGORIE
NEWSLETTER
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach, podaj swój e-mail:
e-mail:

Chcę zrezygnować

AKTUALNOŚCI

2020-09-18

Od soboty nowe prawo budowlane - proces inwestycyjny będzie prostszy

Już jutro, w sobotę 19 września wejdzie w życie duża nowelizacja prawa budowlanego. Eksperci mają wątpliwości jedynie co do podziału projektu budowlanego na trzy części oraz legalizacji ponad dwudziestoletnich samowoli budowlanych. Pozostałe przepisy chwalą. Mówią, że powinny ułatwić i przyspieszyć prowadzenie inwestycji.

czytaj więcej »

2020-09-17

Przetarg, konkurs czy PPP? Nowe prawo zamówień publicznych bardziej elastyczne

– Przed wszczęciem postępowania konieczne będzie przeprowadzenie analizy: czy trzeba dokonywać danego zakupu, czy można daną potrzebę zaspokoić wewnątrz własnych zasobów, czy też szukać zasobów zewnętrznych. Czy trzeba to robić poprzez procedurę zamówieniową, lepiej zrobić to przez koncesję czy może lepszym rozwiązaniem będzie partnerstwo publiczno-prawne? – mówi o nadchodzących zmianach w przepisach prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

czytaj więcej »

2020-09-16

Nowy projekt budowlany nie zastąpi starego z dnia na dzień

Dopiero w tym tygodniu ma być opublikowane rozporządzenie w sprawie nowego projektu budowlanego. Na szczęście jego brak nie zablokuje inwestycji, ponieważ przez rok od 19 września, tego dnia wchodzi w życie nowelizacja prawa budowlanego, do wniosków o pozwolenia można załączać projekty opracowane na starych zasadach.

czytaj więcej »

2020-09-15

Rządowy pakiet ma ułatwić lokatorom przejmowanie mieszkań na własność

Możliwość wyboru przez lokatorów pomiędzy stabilnym najmem, bez wiązania się z bankiem wieloletnim kredytem, a zakupem mieszkania na własność - to cel proponowanego przez rząd pakietu mieszkaniowego, którym Sejm ma zająć się na najbliższym posiedzeniu plenarnym. Nowe przepisy mają m.in. umożliwić uzyskanie wynajmowanego lokalu na własność.

czytaj więcej »

2020-09-14

Za dwa lata elektronizacja procesu budowlanego, w tym roku pierwsze narzędzia

Od 7 grudnia ma działać e-CRUB, czyli nowy elektroniczny centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane. Jednocześnie trwa pilotaż systemu do składania e-wniosków o pozwolenie na budowę. By można było zrezygnować całkowicie z papieru potrzebne są jednak zmiany w prawie. Za kilka dni zajmie się nimi Sejm.

czytaj więcej »


pokaż więcej aktualności »

e-mail: hasło:
2018-01-18

Gdzie się podziało budownictwo?

9 stycznia 2018 r. w miejsce Ministerstw: Infrastruktury i Budownictwa oraz Rozwoju powstały: Ministerstwo Infrastruktury oraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Przez cztery dni nie było jednak wiadomo, który z tych resortów będzie się zajmował budownictwem, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym oraz mieszkalnictwem.

 

Ostatecznie reorganizacja obu ministerstw skończyła się tylko na zmianie ich nazw. 12 stycznia 2018 r. w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów „w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury”, w którym czytamy, że kieruje on następującymi działami administracji rządowej: budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo; łączność; transport. Podległe ministrowi infrastruktury lub przez niego nadzorowane są: Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad; Główny Geodeta Kraju; Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego; Główny Inspektor Transportu Drogowego; Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Przypomnijmy, że nie ma chyba takiej dziedziny, której – podobnie jak budownictwa – dotyczyłoby tak wiele gruntownych reorganizacji w administracji rządowej. Ministerstwo Infrastruktury zajmowało się już budownictwem i mieszkaniówką przed dojściem PiS do władzy w październiku 2005 r. Wtedy to reaktywowano resort budownictwa po dziewięciu latach od likwidacji. Ówczesny minister transportu i budownictwa Jerzy Polaczek zapewniał, że rozwój budownictwa mieszkaniowego będzie jednym z priorytetów nowego rządu. W maju 2006 r. - w wyniku podpisania umowy koalicyjnej pomiędzy PiS, Samoobroną i LPR - Ministerstwo Transportu i Budownictwa podzielono na: Ministerstwo Transportu, Ministerstwo Budownictwa oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej. W listopadzie 2007 r. rząd PO ponownie ustanowił Ministerstwo Infrastruktury. Ale cztery lata później przekształcił je w Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, a w listopadzie 2013 r. – w Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Kolejna reorganizacja miała miejsce w grudniu 2015 r. po wygranych przez PiS wyborach. Utworzono wówczas Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. I właśnie z nazwy tego resortu wypadło słowo „budownictwa”. Dodajmy, że ministrem infrastruktury został Andrzej Adamczyk, który wcześniej był ministrem infrastruktury i budownictwa. Natomiast na czele Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju stanął Jerzy Kwieciński, który wcześniej sprawował funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, czyli był zastępcą Mateusza Morawieckiego w tym resorcie.

 

 Źródło: www.muratorplus.pl

601885039

POLCEN Sp. z o.o.

Adres
ul. Nowogrodzka 31 
lok. 333
00-511 Warszawa
Telefon / Fax
tel.: 22 622 29 62, 22 622 16 61 
tel. 601 885 039
Dojazd
zobacz mapę dojazdu
 
e-mail
wydawnictwo@polcen.com.pl