KATEGORIE
NEWSLETTER
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach, podaj swój e-mail:
e-mail:

Chcę zrezygnować

AKTUALNOŚCI

2020-09-18

Od soboty nowe prawo budowlane - proces inwestycyjny będzie prostszy

Już jutro, w sobotę 19 września wejdzie w życie duża nowelizacja prawa budowlanego. Eksperci mają wątpliwości jedynie co do podziału projektu budowlanego na trzy części oraz legalizacji ponad dwudziestoletnich samowoli budowlanych. Pozostałe przepisy chwalą. Mówią, że powinny ułatwić i przyspieszyć prowadzenie inwestycji.

czytaj więcej »

2020-09-17

Przetarg, konkurs czy PPP? Nowe prawo zamówień publicznych bardziej elastyczne

– Przed wszczęciem postępowania konieczne będzie przeprowadzenie analizy: czy trzeba dokonywać danego zakupu, czy można daną potrzebę zaspokoić wewnątrz własnych zasobów, czy też szukać zasobów zewnętrznych. Czy trzeba to robić poprzez procedurę zamówieniową, lepiej zrobić to przez koncesję czy może lepszym rozwiązaniem będzie partnerstwo publiczno-prawne? – mówi o nadchodzących zmianach w przepisach prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

czytaj więcej »

2020-09-16

Nowy projekt budowlany nie zastąpi starego z dnia na dzień

Dopiero w tym tygodniu ma być opublikowane rozporządzenie w sprawie nowego projektu budowlanego. Na szczęście jego brak nie zablokuje inwestycji, ponieważ przez rok od 19 września, tego dnia wchodzi w życie nowelizacja prawa budowlanego, do wniosków o pozwolenia można załączać projekty opracowane na starych zasadach.

czytaj więcej »

2020-09-15

Rządowy pakiet ma ułatwić lokatorom przejmowanie mieszkań na własność

Możliwość wyboru przez lokatorów pomiędzy stabilnym najmem, bez wiązania się z bankiem wieloletnim kredytem, a zakupem mieszkania na własność - to cel proponowanego przez rząd pakietu mieszkaniowego, którym Sejm ma zająć się na najbliższym posiedzeniu plenarnym. Nowe przepisy mają m.in. umożliwić uzyskanie wynajmowanego lokalu na własność.

czytaj więcej »

2020-09-14

Za dwa lata elektronizacja procesu budowlanego, w tym roku pierwsze narzędzia

Od 7 grudnia ma działać e-CRUB, czyli nowy elektroniczny centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane. Jednocześnie trwa pilotaż systemu do składania e-wniosków o pozwolenie na budowę. By można było zrezygnować całkowicie z papieru potrzebne są jednak zmiany w prawie. Za kilka dni zajmie się nimi Sejm.

czytaj więcej »


pokaż więcej aktualności »

e-mail: hasło:
2018-03-27

Projekt: mieszkania będzie można budować niezgodnie z planem miejscowym

Skierowany do konsultacji projekt specustawy mieszkaniowej przewiduje, że do inwestycji mieszkaniowej nie będzie miała zastosowania ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

 

Rada Ministrów skierowała do konsultacji publicznych projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, którego autorem jest resort inwestycji i rozwoju.

Projekt ma usprawnić proces przygotowywania inwestycji w zakresie pozyskiwania dostępu do terenu, a także wzmocnić organy administracji w zapewnieniu większej skuteczności procesu wydawania decyzji. "Głównym założeniem projektowanej ustawy jest wprowadzenie regulacji umożliwiających znaczące przyspieszenie przygotowania i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Zgodnie z art. 20 projektowanej ustawy, inwestycje mieszkaniowe będą wyjęte spod wymogów ustawy o planowani i zagospodarowaniu przestrzennym. W przepisach przewidziano także, że organem prowadzącym rejestr decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej będzie wojewoda.

 

Przepisy te budzą wątpliwości organizacji Miasto Jest Nasze, która podkreśla, że takie rozwiązania legislacyjne spowodują chaos. "Skorzystają na tym jedynie deweloperzy, stracimy wszyscy" - podkreśla Miasto Jest Nasze na portalu społecznościowym. "Ustawy tak idącej na rękę branży deweloperskiej nie widzieliśmy jeszcze chyba od kiedy nasze stowarzyszenie istnieje" - dodaje.

 

Projekt przewiduje w art. 6, że w sytuacji, gdy inwestor będzie chciał zrealizować inwestycję mieszkaniową (lub inwestycję towarzyszącą) na terenie, dla którego miejscowy plan nie przewiduje takiej inwestycji, a także jeżeli planowana inwestycja jest niezgodna z ustaleniami miejscowego planu, to będzie mógł on wystąpić z wnioskiem do rady gminy. Organ ten będzie miał 60 dni na podjęcie decyzji.

Natomiast jeżeli na terenie objętym zamiarem realizacji inwestycji mieszkaniowej (lub inwestycji towarzyszącej) nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, to inwestor będzie mógł wystąpić z wnioskiem o wyrażenie zgody na jej realizację do wójta (burmistrza albo prezydenta miasta). Organ wykonawczy gminy będzie miał 60 dni na podjęcie decyzji.  

 

Źródło: budownictwo.abc.com.pl

601885039

POLCEN Sp. z o.o.

Adres
ul. Nowogrodzka 31 
lok. 333
00-511 Warszawa
Telefon / Fax
tel.: 22 622 29 62, 22 622 16 61 
tel. 601 885 039
Dojazd
zobacz mapę dojazdu
 
e-mail
wydawnictwo@polcen.com.pl