KATEGORIE
NEWSLETTER
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach, podaj swój e-mail:
e-mail:

Chcę zrezygnować

AKTUALNOŚCI

2020-02-18

Nowela prawa budowlanego uchwalona. Czeka na podpis prezydenta

13 lutego parlament skończył prace nad nowelizacją, która zmienia ponad 50 przepisów prawa budowlanego oraz ponad 15 innych ustaw. Nowe przepisy mają ułatwić realizację inwestycji. Po pięciu latach już nie da się podważyć pozwolenie na budowę, zmieni się definicja projektu budowlanego, będzie można bezpłatnie zalegalizować ponad 20-letnią samowolę.

czytaj więcej »

2020-02-17

Psychologia zarządzania projektami w budownictwie - nowe studia podyplomowe

Na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej uruchamiane są w kwietniu 2020 r. Studia Podyplomowe "Psychologia zarządzania projektami w budownictwie”.

czytaj więcej »

2020-02-14

Pompa ciepła a modernizacja kotłowni

Wymiana źródeł ciepła na czyste, ekologiczne i zaawansowane technologicznie to konieczność w czasach walki o poprawę jakości powietrza. Dlaczego przy modernizacji kotłowni warto zastosować pompę ciepła? Na co zwrócić uwagę przy wymianie starego kotła na nowoczesne urządzenie?

czytaj więcej »

2020-02-13

Prawo energetyczne powinno być uchwalone do 24 lutego

Państwa członkowskie Unii Europejskiej mają obowiązek transponować dyrektywę gazową w prawie krajowym do 24 lutego 2020 r. To bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski, a o jej przyjęcie nasz kraj przez wiele lat mocno zabiegał na forum Komisji i Parlamentu Europejskiego. Zrealizować to mają zmiany w ustawie Prawo energetyczne.

czytaj więcej »

2020-02-12

Specjalny fundusz ma chronić nabywców mieszkań i domów

Powołany ma być Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który ma poprawić skuteczność i efektywność ochrony nabywców lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Projekt nowelizacji odpowiednich ustaw został już zaakceptowany przez przez Stały Komitet Rady Ministrów.

czytaj więcej »


pokaż więcej aktualności »

e-mail: hasło:
2018-03-27

Projekt: mieszkania będzie można budować niezgodnie z planem miejscowym

Skierowany do konsultacji projekt specustawy mieszkaniowej przewiduje, że do inwestycji mieszkaniowej nie będzie miała zastosowania ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

 

Rada Ministrów skierowała do konsultacji publicznych projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, którego autorem jest resort inwestycji i rozwoju.

Projekt ma usprawnić proces przygotowywania inwestycji w zakresie pozyskiwania dostępu do terenu, a także wzmocnić organy administracji w zapewnieniu większej skuteczności procesu wydawania decyzji. "Głównym założeniem projektowanej ustawy jest wprowadzenie regulacji umożliwiających znaczące przyspieszenie przygotowania i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Zgodnie z art. 20 projektowanej ustawy, inwestycje mieszkaniowe będą wyjęte spod wymogów ustawy o planowani i zagospodarowaniu przestrzennym. W przepisach przewidziano także, że organem prowadzącym rejestr decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej będzie wojewoda.

 

Przepisy te budzą wątpliwości organizacji Miasto Jest Nasze, która podkreśla, że takie rozwiązania legislacyjne spowodują chaos. "Skorzystają na tym jedynie deweloperzy, stracimy wszyscy" - podkreśla Miasto Jest Nasze na portalu społecznościowym. "Ustawy tak idącej na rękę branży deweloperskiej nie widzieliśmy jeszcze chyba od kiedy nasze stowarzyszenie istnieje" - dodaje.

 

Projekt przewiduje w art. 6, że w sytuacji, gdy inwestor będzie chciał zrealizować inwestycję mieszkaniową (lub inwestycję towarzyszącą) na terenie, dla którego miejscowy plan nie przewiduje takiej inwestycji, a także jeżeli planowana inwestycja jest niezgodna z ustaleniami miejscowego planu, to będzie mógł on wystąpić z wnioskiem do rady gminy. Organ ten będzie miał 60 dni na podjęcie decyzji.

Natomiast jeżeli na terenie objętym zamiarem realizacji inwestycji mieszkaniowej (lub inwestycji towarzyszącej) nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, to inwestor będzie mógł wystąpić z wnioskiem o wyrażenie zgody na jej realizację do wójta (burmistrza albo prezydenta miasta). Organ wykonawczy gminy będzie miał 60 dni na podjęcie decyzji.  

 

Źródło: budownictwo.abc.com.pl

601885039

POLCEN Sp. z o.o.

Adres
ul. Nowogrodzka 31 
lok. 333
00-511 Warszawa
Telefon / Fax
tel.: 22 622 29 62, 22 622 16 61 
tel. 601 885 039
Dojazd
zobacz mapę dojazdu
 
e-mail
wydawnictwo@polcen.com.pl