KATEGORIE
NEWSLETTER
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach, podaj swój e-mail:
e-mail:

Chcę zrezygnować

AKTUALNOŚCI

2020-02-18

Nowela prawa budowlanego uchwalona. Czeka na podpis prezydenta

13 lutego parlament skończył prace nad nowelizacją, która zmienia ponad 50 przepisów prawa budowlanego oraz ponad 15 innych ustaw. Nowe przepisy mają ułatwić realizację inwestycji. Po pięciu latach już nie da się podważyć pozwolenie na budowę, zmieni się definicja projektu budowlanego, będzie można bezpłatnie zalegalizować ponad 20-letnią samowolę.

czytaj więcej »

2020-02-17

Psychologia zarządzania projektami w budownictwie - nowe studia podyplomowe

Na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej uruchamiane są w kwietniu 2020 r. Studia Podyplomowe "Psychologia zarządzania projektami w budownictwie”.

czytaj więcej »

2020-02-14

Pompa ciepła a modernizacja kotłowni

Wymiana źródeł ciepła na czyste, ekologiczne i zaawansowane technologicznie to konieczność w czasach walki o poprawę jakości powietrza. Dlaczego przy modernizacji kotłowni warto zastosować pompę ciepła? Na co zwrócić uwagę przy wymianie starego kotła na nowoczesne urządzenie?

czytaj więcej »

2020-02-13

Prawo energetyczne powinno być uchwalone do 24 lutego

Państwa członkowskie Unii Europejskiej mają obowiązek transponować dyrektywę gazową w prawie krajowym do 24 lutego 2020 r. To bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski, a o jej przyjęcie nasz kraj przez wiele lat mocno zabiegał na forum Komisji i Parlamentu Europejskiego. Zrealizować to mają zmiany w ustawie Prawo energetyczne.

czytaj więcej »

2020-02-12

Specjalny fundusz ma chronić nabywców mieszkań i domów

Powołany ma być Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który ma poprawić skuteczność i efektywność ochrony nabywców lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Projekt nowelizacji odpowiednich ustaw został już zaakceptowany przez przez Stały Komitet Rady Ministrów.

czytaj więcej »


pokaż więcej aktualności »

e-mail: hasło:
2018-05-07

Państwowa spółka wybuduje drewniane domy pod wynajem

Polskie Domy Drewniane – tak ma się nazywać nowa państwowa spółka, która będzie budowała drewniane domy na wynajem. Ministerstwo Środowiska właśnie upubliczniło projekt nowelizacji ustawy o lasach w tej sprawie.  

 

Powstanie nowej spółki akcyjnej o kapitale zakładowym co najmniej 50 000 000 zł przewiduje projekt nowelizacji ustawy o lasach. Do zadań spółki "Polskie Domy Drewniane" będzie należeć między innymi budowanie drewnianych nieruchomości mieszkalnych, zarządzanie nimi, pozyskiwanie lub tworzenie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie przetwarzania drewna, a także prowadzenie innej działalności związanej z energooszczędnym budownictwem drewnianym i infrastrukturą towarzyszącą.

 

- Rozwój energooszczędnego budownictwa drewnianego może być jednym z czynników wpływających na zwiększenie dostępności mieszkań na potrzeby społeczeństwa, zmniejszenie zanieczyszczeń środowiska powodowanych przez tzw. niską emisję oraz pozytywnie wpływać na rozwój nowoczesnych technologii w kraju - wskazuje minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Założycielami PDD będą Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna. W uzasadnieniu projektu wskazano, że taka konstrukcja tego podmiotu pozwala na maksymalne usprawnienie procesu przygotowania inwestycji, w szczególności w zakresie pozyskiwania dostępu do terenu i sfinansowania budowy.

- Przewiduje się, że kapitał zakładowy spółki będzie pokrywany zarówno przez wniesienie wkładów pieniężnych jak i niepieniężnych, co umożliwi wniesienie, w drodze aportu, gruntów niezalesionych, znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych, które są lub mogą być przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe" - podkreśla minister Kowalczyk. Ponadto projekt przewiduje, że grunty wniesione tytułem aportu będą mogły być zbywane, ale jedynie wraz z nieruchomością mieszkaniową.

Projekt zakłada także oddanie parkom narodowym na własność udziałów Skarbu Państwa we współwłasnościach nieruchomości położonych w ich granicach.

Ponadto w odpowiedzi na poselską interpelację podkreślono, że "rozwój budownictwa drewnianego jest jednym z priorytetów rządu także dlatego, że sektor ten może istotnie przyczynić się do realizacji celów Narodowego Programu Mieszkaniowego" - oceniła Małgorzata Golińska, wiceminister środowiska.

Obecnie jednak resort nie zajmuje się udzielaniem pomocy finansowej przedsiębiorstwom zajmującym się produkcją domów drewnianych.

W uzasadnieniu projektu, ministerstwo zwraca jednak uwagę, że spółka będzie dążyła do pozyskiwania lub tworzenia nowych technologii w zakresie produkcji drewna co umożliwi także innym podmiotom komercyjnym korzystanie z przyjętych rozwiązań. Resort podkreśla, że obecnie zdecydowana większość drewna konstrukcyjnego po pozyskaniu w formie surowca w Polsce transportowana jest zagranicę, gdzie wyspecjalizowane firmy przygotowują go do stanu niezbędnego do wykorzystania budowlanego. Dopiero potem drewno trafia do polskich firm gdzie jest stosowane do produkcji prefabrykatów. - Posiadanie rodzimej technologii może pozytywnie wpłynąć na budownictwo drewniane i może w przyszłości spowodować znaczne obniżenie kosztów, tym samym wpłynie na spadek cen nieruchomości – czytamy w uzasadnieniu.

Ministerstwo Środowiska podkreśla też, że stworzenie warunków do rozwoju branży budownictwa drewnianego, a także wykreowanie mody na ekologiczne budownictwo jest elementem prowadzenia polityki zrównoważonego rozwoju. Jak? Na przykład ograniczenie emisji dwutlenku węgla, który powstaje przy produkcji materiałów budowlanych używanych w technologii murowanej. Resort chce także w ten sposób propagować efektywne wykorzystanie surowca drzewnego i przeciwdziałać zamianom klimatu. 


Źródło: budownictwo.abc.com.pl

 

 

 

601885039

POLCEN Sp. z o.o.

Adres
ul. Nowogrodzka 31 
lok. 333
00-511 Warszawa
Telefon / Fax
tel.: 22 622 29 62, 22 622 16 61 
tel. 601 885 039
Dojazd
zobacz mapę dojazdu
 
e-mail
wydawnictwo@polcen.com.pl