KATEGORIE
NEWSLETTER
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach, podaj swój e-mail:
e-mail:

Chcę zrezygnować

AKTUALNOŚCI

2020-09-18

Od soboty nowe prawo budowlane - proces inwestycyjny będzie prostszy

Już jutro, w sobotę 19 września wejdzie w życie duża nowelizacja prawa budowlanego. Eksperci mają wątpliwości jedynie co do podziału projektu budowlanego na trzy części oraz legalizacji ponad dwudziestoletnich samowoli budowlanych. Pozostałe przepisy chwalą. Mówią, że powinny ułatwić i przyspieszyć prowadzenie inwestycji.

czytaj więcej »

2020-09-17

Przetarg, konkurs czy PPP? Nowe prawo zamówień publicznych bardziej elastyczne

– Przed wszczęciem postępowania konieczne będzie przeprowadzenie analizy: czy trzeba dokonywać danego zakupu, czy można daną potrzebę zaspokoić wewnątrz własnych zasobów, czy też szukać zasobów zewnętrznych. Czy trzeba to robić poprzez procedurę zamówieniową, lepiej zrobić to przez koncesję czy może lepszym rozwiązaniem będzie partnerstwo publiczno-prawne? – mówi o nadchodzących zmianach w przepisach prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

czytaj więcej »

2020-09-16

Nowy projekt budowlany nie zastąpi starego z dnia na dzień

Dopiero w tym tygodniu ma być opublikowane rozporządzenie w sprawie nowego projektu budowlanego. Na szczęście jego brak nie zablokuje inwestycji, ponieważ przez rok od 19 września, tego dnia wchodzi w życie nowelizacja prawa budowlanego, do wniosków o pozwolenia można załączać projekty opracowane na starych zasadach.

czytaj więcej »

2020-09-15

Rządowy pakiet ma ułatwić lokatorom przejmowanie mieszkań na własność

Możliwość wyboru przez lokatorów pomiędzy stabilnym najmem, bez wiązania się z bankiem wieloletnim kredytem, a zakupem mieszkania na własność - to cel proponowanego przez rząd pakietu mieszkaniowego, którym Sejm ma zająć się na najbliższym posiedzeniu plenarnym. Nowe przepisy mają m.in. umożliwić uzyskanie wynajmowanego lokalu na własność.

czytaj więcej »

2020-09-14

Za dwa lata elektronizacja procesu budowlanego, w tym roku pierwsze narzędzia

Od 7 grudnia ma działać e-CRUB, czyli nowy elektroniczny centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane. Jednocześnie trwa pilotaż systemu do składania e-wniosków o pozwolenie na budowę. By można było zrezygnować całkowicie z papieru potrzebne są jednak zmiany w prawie. Za kilka dni zajmie się nimi Sejm.

czytaj więcej »


pokaż więcej aktualności »

e-mail: hasło:
2018-05-07

Państwowa spółka wybuduje drewniane domy pod wynajem

Polskie Domy Drewniane – tak ma się nazywać nowa państwowa spółka, która będzie budowała drewniane domy na wynajem. Ministerstwo Środowiska właśnie upubliczniło projekt nowelizacji ustawy o lasach w tej sprawie.  

 

Powstanie nowej spółki akcyjnej o kapitale zakładowym co najmniej 50 000 000 zł przewiduje projekt nowelizacji ustawy o lasach. Do zadań spółki "Polskie Domy Drewniane" będzie należeć między innymi budowanie drewnianych nieruchomości mieszkalnych, zarządzanie nimi, pozyskiwanie lub tworzenie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie przetwarzania drewna, a także prowadzenie innej działalności związanej z energooszczędnym budownictwem drewnianym i infrastrukturą towarzyszącą.

 

- Rozwój energooszczędnego budownictwa drewnianego może być jednym z czynników wpływających na zwiększenie dostępności mieszkań na potrzeby społeczeństwa, zmniejszenie zanieczyszczeń środowiska powodowanych przez tzw. niską emisję oraz pozytywnie wpływać na rozwój nowoczesnych technologii w kraju - wskazuje minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Założycielami PDD będą Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna. W uzasadnieniu projektu wskazano, że taka konstrukcja tego podmiotu pozwala na maksymalne usprawnienie procesu przygotowania inwestycji, w szczególności w zakresie pozyskiwania dostępu do terenu i sfinansowania budowy.

- Przewiduje się, że kapitał zakładowy spółki będzie pokrywany zarówno przez wniesienie wkładów pieniężnych jak i niepieniężnych, co umożliwi wniesienie, w drodze aportu, gruntów niezalesionych, znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych, które są lub mogą być przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe" - podkreśla minister Kowalczyk. Ponadto projekt przewiduje, że grunty wniesione tytułem aportu będą mogły być zbywane, ale jedynie wraz z nieruchomością mieszkaniową.

Projekt zakłada także oddanie parkom narodowym na własność udziałów Skarbu Państwa we współwłasnościach nieruchomości położonych w ich granicach.

Ponadto w odpowiedzi na poselską interpelację podkreślono, że "rozwój budownictwa drewnianego jest jednym z priorytetów rządu także dlatego, że sektor ten może istotnie przyczynić się do realizacji celów Narodowego Programu Mieszkaniowego" - oceniła Małgorzata Golińska, wiceminister środowiska.

Obecnie jednak resort nie zajmuje się udzielaniem pomocy finansowej przedsiębiorstwom zajmującym się produkcją domów drewnianych.

W uzasadnieniu projektu, ministerstwo zwraca jednak uwagę, że spółka będzie dążyła do pozyskiwania lub tworzenia nowych technologii w zakresie produkcji drewna co umożliwi także innym podmiotom komercyjnym korzystanie z przyjętych rozwiązań. Resort podkreśla, że obecnie zdecydowana większość drewna konstrukcyjnego po pozyskaniu w formie surowca w Polsce transportowana jest zagranicę, gdzie wyspecjalizowane firmy przygotowują go do stanu niezbędnego do wykorzystania budowlanego. Dopiero potem drewno trafia do polskich firm gdzie jest stosowane do produkcji prefabrykatów. - Posiadanie rodzimej technologii może pozytywnie wpłynąć na budownictwo drewniane i może w przyszłości spowodować znaczne obniżenie kosztów, tym samym wpłynie na spadek cen nieruchomości – czytamy w uzasadnieniu.

Ministerstwo Środowiska podkreśla też, że stworzenie warunków do rozwoju branży budownictwa drewnianego, a także wykreowanie mody na ekologiczne budownictwo jest elementem prowadzenia polityki zrównoważonego rozwoju. Jak? Na przykład ograniczenie emisji dwutlenku węgla, który powstaje przy produkcji materiałów budowlanych używanych w technologii murowanej. Resort chce także w ten sposób propagować efektywne wykorzystanie surowca drzewnego i przeciwdziałać zamianom klimatu. 


Źródło: budownictwo.abc.com.pl

 

 

 

601885039

POLCEN Sp. z o.o.

Adres
ul. Nowogrodzka 31 
lok. 333
00-511 Warszawa
Telefon / Fax
tel.: 22 622 29 62, 22 622 16 61 
tel. 601 885 039
Dojazd
zobacz mapę dojazdu
 
e-mail
wydawnictwo@polcen.com.pl