KATEGORIE
NEWSLETTER
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach, podaj swój e-mail:
e-mail:

Chcę zrezygnować

AKTUALNOŚCI

2024-03-28

Wesołych Świąt

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych życzymy dużo zdrowia, wielu radosnych i ciepłych chwil, wiosennego optymizmu oraz pomyślności w życiu prywatnym i zawodowym. redakcja POLCEN. W dniu 29 marca nie pracujemy. Przepraszamy za kłopot. Zapraszamy do składania zamówień, które zrealizujemy we wtorek po świętach.

czytaj więcej »

2024-02-15

Polityka prywatności od 6 marca 2024 r.

Polityka prywatności od 6 marca 2024 r.

czytaj więcej »

2024-01-26

Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego – analiza

Coraz więcej właścicieli i zarządców nieruchomości decyduje się zamienić książkę papierową na cyfrową. Całkowita liczba cyfrowych książek założonych w aplikacji c-KOB wynosi blisko 5 tysięcy. W styczniu br. dynamika wzrostu jest trzykrotnie wyższa niż w styczniu w roku ubiegłym. Prowadzenie cyfrowej książki dla nowych obiektów jest od tego roku obowiązkowe.

czytaj więcej »

2023-12-20

Życzenia świąteczno-noworoczne

Radosnych i spokojnych, pełnych ciepła i nadziei Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności, osiągnięcia sukcesów, cierpliwości i wytrwałości w realizacji planów oraz dalszej owocnej współpracy w nadchodzącym 2024 Roku życzy Zarząd firmy POLCEN wraz z pracownikami

czytaj więcej »

2023-12-04

28. Edycja Ogólnopolskiego Konkursu: Modernizacja Roku & Budowa XXI w.

Zgłoś inwestycje do największego w Polsce Konkursu prezentującego najlepsze modernizacje i budowy w kraju. Wystartowała już 28. Edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”. W imieniu Kapituły Konkursu i jego organizatorów: Stowarzyszenia Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego zapraszamy do zgłaszania inwestycji nowych i modernizowanych do Konkursu.

czytaj więcej »


pokaż więcej aktualności »

e-mail: hasło:
2018-05-11

Zainaugurowano działalność Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki ma być drogowskazem dla wartościowych rozwiązań planistycznych i architektonicznych - powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński na gali inaugurującej istnienie Instytutu.

 

W czwartek wieczorem w Reducie Banku Polskiego w Warszawie z udziałem m.in. wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego, wicedyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki (NIAiU) Izabeli Pastuszko, wiceministra inwestycji i rozwoju Artura Sobonia, sekretarza generalnego Polskiego Komitetu ds. UNESCO prof. Sławomira Ratajskiego, prezesa Stowarzyszenia Architektów Polskich Mariusza Ścisło, prezesa Krajowej Rady Izby Architektów RP Ryszarda Grudy, architektów i urbanistów, odbyła się gala inaugurująca działalność Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.

"Podlegający Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Instytut ma budzić społeczną świadomość architektoniczno-urbanistyczną i kształtować nową jakość w myśleniu o przestrzeniach wspólnych, działać na rzecz wzmocnienia lokalnej tożsamości kulturowej, popularyzować polską myśl architektoniczną i urbanistyczną architektów i urbanistów w kraju i za granicą. (...) Przede wszystkim zaś Instytut ma być pewnym drogowskazem, takim swoistym probierzem czy latarnią morską, wskazującą drogę do wartościowych rozwiązań planistycznych i architektonicznych" - podkreślił Gliński.

Minister kultury zaznaczył, że powołując instytut starał się zrozumieć "potrzebę wspólnych starań na rzecz poprawy warunków zabudowy polskich miast i wsi". "Dlatego postanowiliśmy wprowadzić odpowiednie rozwiązania instytucjonalne i legislacyjne, aby zapoczątkować długi proces poprawy jakości polskiej przestrzeni. Jest to proces, który musi liczyć na pokolenia, naszym celem jest podniesienie kultury przekształcania przestrzeni - kultury budowania. My, musimy w tym procesie liczyć na środowisko dlatego dla środowiska powołaliśmy ten instytut" - dodał.

Jak mówił, przykładem takich działań jest podpisana przez niego i innych europejskich ministrów kultury w styczniu tego roku Deklaracja z Davos, która "nawiązywała do jeszcze przedwojennej idei Bauhausu promującej wysoką jakość polityki związanej z planowaniem urbanistycznym, zapewniającą równowagę pomiędzy zachowaniem zasobów i walorów dziedzictwa kulturowego i krajobrazu, a potrzebami społecznymi i gospodarczymi" - przypomniał.

Jako kolejny przykład, wymienił tzw. Rekomendację Warszawską, przyjętą we wtorek, na zakończenie konferencji poświęconej wyzwaniom stojącym przed rekonstrukcją światowego dziedzictwa, a zawierającą wskazówki dotyczące odbudowy światowego dziedzictwa kultury.

"Do tych działań, w zasadzie także można, mam nadzieję, zaliczyć powołanie Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. My chcemy, żeby to był Instytut, który patrzy na przestrzeń od strony humanistycznej, romantycznej nawet bym powiedział. Powołanie tego instytutu stało się za namową środowiska wybitnych polskich architektów, których część tutaj jest obecna. Ci ludzie od lat domagali się zwrócenia uwagi na zaniedbania w zakresie architektury i urbanistyki" - zaznaczył szef MKiDN.

W trakcie gali pokazano fragment programu "Pegaz" TVP Kultura z udziałem p.o. dyrektora NIAiU Bolesława Stelmacha, który ze względów zdrowotnych nie mógł być obecny na gali.

"Narodowy Instytut został powołany (...) jako instytucja kultury, która ma cały szereg zadań - przede wszystkim dokumentowanie, opracowywanie naukowe i propagowanie wartości przestrzennych. Ja mówię cały czas, że chodzi nam o propagowanie idei wspólnej przestrzeni, jako naszego wspólnego dobra i to jest - mieszkanie, dom, podwórko, dzielnica, miasto, krajobraz, w tych kategoriach trzeba postrzegać przestrzeń, jako przedłużenie człowieka, ja bym powiedział: nasz naturalny futerał, w którym albo czujemy się dobrze albo ten futerał nas uwiera i jest brzydki, niefunkcjonalny, nietrwały, generujący ogromne koszty funkcjonowania" - powiedział Stelmach w programie.

"My chcemy, jako instytut spożytkować to, co już w tej chwili środowisko architektów, izba, stowarzyszenie architektów dysponuje, ale także tym wielkim potencjałem, który odkryliśmy, bo powołanie instytutu wyzwoliło jakieś potężne siły" - podkreślił.

Wicedyrektor Narodowego Instytutu zaprezentowała działania podejmowane przez NIAiU.

Wieczór inaugurujący działalność Instytutu uświetnił koncert Kwartetu Śląskiego.

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki został utworzony w listopadzie 2017 r. zarządzeniem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego. Przedmiotem działania Instytutu Architektury i Urbanistyki jest "prowadzenie badań nad historyczną i współczesną architekturą, urbanistyką oraz planowaniem przestrzennym, upowszechnianie wiedzy z zakresu tych dyscyplin i wiedzy o dobrach kultury z nimi związanych, w tym prowadzenie działań edukacyjnych, promocyjnych i wydawniczych" - napisano na stronie MKiDN. (PAP)

 

 

Źródło: abc.com.pl

601885039

POLCEN Sp. z o.o.

Telefon
601 885 039
e-mail
wydawnictwo@polcen.com.pl

Dojazd
zobacz mapę dojazdu
 
Adres
ul. Nowogrodzka 31 lok. 333
00-511 Warszawa