KATEGORIE
NEWSLETTER
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach, podaj swój e-mail:
e-mail:

Chcę zrezygnować

AKTUALNOŚCI

2020-09-18

Od soboty nowe prawo budowlane - proces inwestycyjny będzie prostszy

Już jutro, w sobotę 19 września wejdzie w życie duża nowelizacja prawa budowlanego. Eksperci mają wątpliwości jedynie co do podziału projektu budowlanego na trzy części oraz legalizacji ponad dwudziestoletnich samowoli budowlanych. Pozostałe przepisy chwalą. Mówią, że powinny ułatwić i przyspieszyć prowadzenie inwestycji.

czytaj więcej »

2020-09-17

Przetarg, konkurs czy PPP? Nowe prawo zamówień publicznych bardziej elastyczne

– Przed wszczęciem postępowania konieczne będzie przeprowadzenie analizy: czy trzeba dokonywać danego zakupu, czy można daną potrzebę zaspokoić wewnątrz własnych zasobów, czy też szukać zasobów zewnętrznych. Czy trzeba to robić poprzez procedurę zamówieniową, lepiej zrobić to przez koncesję czy może lepszym rozwiązaniem będzie partnerstwo publiczno-prawne? – mówi o nadchodzących zmianach w przepisach prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

czytaj więcej »

2020-09-16

Nowy projekt budowlany nie zastąpi starego z dnia na dzień

Dopiero w tym tygodniu ma być opublikowane rozporządzenie w sprawie nowego projektu budowlanego. Na szczęście jego brak nie zablokuje inwestycji, ponieważ przez rok od 19 września, tego dnia wchodzi w życie nowelizacja prawa budowlanego, do wniosków o pozwolenia można załączać projekty opracowane na starych zasadach.

czytaj więcej »

2020-09-15

Rządowy pakiet ma ułatwić lokatorom przejmowanie mieszkań na własność

Możliwość wyboru przez lokatorów pomiędzy stabilnym najmem, bez wiązania się z bankiem wieloletnim kredytem, a zakupem mieszkania na własność - to cel proponowanego przez rząd pakietu mieszkaniowego, którym Sejm ma zająć się na najbliższym posiedzeniu plenarnym. Nowe przepisy mają m.in. umożliwić uzyskanie wynajmowanego lokalu na własność.

czytaj więcej »

2020-09-14

Za dwa lata elektronizacja procesu budowlanego, w tym roku pierwsze narzędzia

Od 7 grudnia ma działać e-CRUB, czyli nowy elektroniczny centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane. Jednocześnie trwa pilotaż systemu do składania e-wniosków o pozwolenie na budowę. By można było zrezygnować całkowicie z papieru potrzebne są jednak zmiany w prawie. Za kilka dni zajmie się nimi Sejm.

czytaj więcej »


pokaż więcej aktualności »

e-mail: hasło:
2018-06-08

Rynek poprawy efektywności energetycznej w Polsce dopiero się rozkręca

W Niemczech rynek ESCO, czyli kompleksowych usług w zakresie gospodarowania energią, w szczególności związanych ze zmniejszeniem zużycia i zapotrzebowania na nią, szacowany jest na ok. 3,4 mld euro rocznie. Pracują w nim tysiące specjalistów. W Polsce ten rynek dopiero zaczyna się rozkręcać, coraz częściej wchodzą na niego firmy ciepłownicze.

 

·                                 Poprawa efektywności energetycznej jest jednym z głównych celów polityki energetycznej Unii Europejskiej i nic nie wskazuje, aby to się miało zmienić.

·                                 W działania zwiększające efektywność energetyczną coraz częściej włączają się także firmy ciepłownicze. Już wiele firm ciepłowniczych na polskim rynku oferuje usługi zmniejszające zużycie ciepła, w zamian zarabiają na obsłudze klienta.

·                                 Działania zwiększające efektywność energetyczną w Polsce muszą wejść na nowy poziom. Już prawie wszyscy przeprowadzili termomodernizację budynków i wymienili okna.

 

Wydaje się, że w działaniach zwiększających efektywność energetyczną wchodzimy w okres złożonych rozwiązań. Proste działania, takie jak ocieplenie budynku czy wymiana oświetlenia, już zostały przeprowadzone – ocenia Marek Tobiacelli, dyrektor Działu Efektywności Energetycznej w Siemens. 

Zwraca uwagę, że najtrudniej przeprowadzać działania poprawiające efektywność energetyczną na infrastrukturze publicznej, czyli np. budynkach należących do samorządów lokalnych i administracji rządowej. Dzieje się tak, ponieważ tam bardzo często brakuje kompleksowych danych dotyczących zużycia energii czy ciepła w tych obiektach. 

- Świadomość, że efektywność energetyczna jest istotna wśród samorządów, jest duża. Łączą one kilka rzeczy - obniżenie kosztów korzystania z budynku, poprawę stanu budynku i wzrost komfortu użytkowania. Każdy nowy projekt utwierdza ich w przekonaniu, że to nie jest ryzykowne i że da się to zrobić - dodaje Marek Tobiacelli.  

Jego zdaniem wielki potencjał poprawy efektywności energetycznej tkwi w miejscowościach średniej wielkości. Wiele z nich ma ambicje stać się nawet samowystarczalnymi energetycznie.

 Działania zwiększające efektywność energetyczną w Polsce muszą wejść na nowy poziom. Już prawie wszyscy przeprowadzili termomodernizację budynków i wymienili okna. W Polsce rynek usług typu ESCO będzie się dynamicznie rozwijał – mówi Marek Duda, członek zarządu i dyrektor ds. handlowych CEZ ESCO Polska. 

Pokazują to liczby. W Czechach w sektorze ESCO Grupa CEZ ma ok. 18 tys. klientów i 1,6 tys. pracowników, w Niemczech ma ok. 1,8 tys. pracowników. Tam rynek ESCO jest szacowany na ok. 3,4 mld euro. 

W Polsce dla Grupy CEZ w sektorze ESCO pracuje ponad 200 pracowników, obrót to setki milionów złotych rocznie. 

Jak tłumaczy Marek Duda, jedną z przyczyn niskiego poziomu rozwoju sektora ESCO w Polsce jest duża łatwość w dostępie do środków unijnych oraz duża swoboda ich wydawania. Często samorządy lokalne lub przedsiębiorstwa na inwestycje związane z poprawą efektywności energetycznej wolą starać się o pieniądze ze środków UE niż realizować je w formule ESCO. 

Inwestycje typu ESCO mogą być atrakcyjne z tego powodu, że pozwalają na zdalny nadzór i automatyzację procesów kontroli zużycia energii elektrycznej lub ciepła. To z jednej strony pozwala na łatwiejszą obsługę takich obiektów, a z drugiej daje oszczędności pracy. Dodatkowo, takie procesy są lepiej kontrolowane, ponieważ automat lepiej zapanuje nad zużyciem energii, ciepła lub wody niż człowiek. 

 W działania typu ESCO coraz częściej włączać się będą także firmy ciepłownicze. Takie grupy jak Veolia, Fortum i GPEC już oferują usługi zmniejszające zużycie ciepła. To pozornie jest absurdalne, ale to naturalna kolej rzeczy, będziemy w się w tym kierunku rozwijać – zapowiada Anna Jakób, członek zarządu grupy GPEC. 

Jak wyjaśnia, firmy ciepłownicze zarabiają w zamian na obsłudze klienta. 

- Przedsiębiorstwa ciepłownicze oferują kompleksową obsługą budynku, mogą się zajmować ogrzewaniem w budynku, klimatyzacją i innymi instalacjami wewnętrznymi. Mamy odpowiednie know how, którym możemy się podzielić oraz służby dostępne 24 godziny na dobę – podkreśla Anna Jakób. 

Przekonuje, że zmiana w branży ciepłowniczej już się dokonała i firmy z tej branży będą pomagać swoim klientom w optymalizacji rachunków za ciepło.  

Wielki potencjał we wzroście efektywności energetycznej tkwi w budownictwie. W Polsce buduje się coraz więcej budynków spełniających te unijne normy, które dopiero mają wejść. Taki budynek powstaje np. w Katowicach. 

 Powstający obecnie, czwarty budynek biurowy w ramach GPP Business Park będzie plus energetyczny w obszarze wentylacji, ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Oznacza to, że wyprodukujemy w budynku więcej ciepła odpadowego w skojarzeniu z energią elektryczną, niż wynosi jego zapotrzebowanie na cele grzewcze w ujęciu rocznym - zapewnia Mirosław Czarnik, prezes GPP Business Park. 

Ponadto energia potrzebna do zasilania urządzeń pomocniczych, takich jak pompy czy wentylatory, pochodzić będzie z zainstalowanych na dachu biurowca paneli fotowoltaicznych. Instalacja fotowoltaiczna jest planowana tylko na dachu. 

Zakładany koszt budynku, wraz z zagospodarowaniem terenu, to 44 mln zł. Będzie miał powierzchnię 7,5 tys. mkw., siedem kondygnacji naziemnych i jedną podziemną (garaż). 

Całkowite roczne nakłady energii pierwotnej dla nowego budynku nie powinny przekroczyć 57 kWh na mkw. Warto przypomnieć, że zgodnie z normami prawnymi, jakie będą obowiązywały od roku 2021, wartość ta nie powinna przekraczać 115 kWh na mkw. rocznie. Dla obecnie budowanych budynków biurowych nakłady energii pierwotnej nie powinny przekroczyć 180 kWh na mkw. rocznie. 

 Efektywność energetyczna zaczyna się już na etapie wytwarzania energii i ciepła. Sprawność stopniowo rośnie. Średnia sprawność starych bloków w polskich elektrowniach wynosi 30-33 proc., obecnie budowane bloki mają sprawność na poziomie 45 proc. To skokowy wzrost w technologii węglowej, w technologii gazowej sprawności są jeszcze większe, sięgają 60 proc. To przekłada się na zmniejszenie zużycia paliw – przypomina Tomasz Kosiński, dyrektor biura Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej (PKEE).

Więcej na: wnp.pl

 

 

 

 

601885039

POLCEN Sp. z o.o.

Adres
ul. Nowogrodzka 31 
lok. 333
00-511 Warszawa
Telefon / Fax
tel.: 22 622 29 62, 22 622 16 61 
tel. 601 885 039
Dojazd
zobacz mapę dojazdu
 
e-mail
wydawnictwo@polcen.com.pl