KATEGORIE
NEWSLETTER
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach, podaj swój e-mail:
e-mail:

Chcę zrezygnować

AKTUALNOŚCI

2020-02-18

Nowela prawa budowlanego uchwalona. Czeka na podpis prezydenta

13 lutego parlament skończył prace nad nowelizacją, która zmienia ponad 50 przepisów prawa budowlanego oraz ponad 15 innych ustaw. Nowe przepisy mają ułatwić realizację inwestycji. Po pięciu latach już nie da się podważyć pozwolenie na budowę, zmieni się definicja projektu budowlanego, będzie można bezpłatnie zalegalizować ponad 20-letnią samowolę.

czytaj więcej »

2020-02-17

Psychologia zarządzania projektami w budownictwie - nowe studia podyplomowe

Na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej uruchamiane są w kwietniu 2020 r. Studia Podyplomowe "Psychologia zarządzania projektami w budownictwie”.

czytaj więcej »

2020-02-14

Pompa ciepła a modernizacja kotłowni

Wymiana źródeł ciepła na czyste, ekologiczne i zaawansowane technologicznie to konieczność w czasach walki o poprawę jakości powietrza. Dlaczego przy modernizacji kotłowni warto zastosować pompę ciepła? Na co zwrócić uwagę przy wymianie starego kotła na nowoczesne urządzenie?

czytaj więcej »

2020-02-13

Prawo energetyczne powinno być uchwalone do 24 lutego

Państwa członkowskie Unii Europejskiej mają obowiązek transponować dyrektywę gazową w prawie krajowym do 24 lutego 2020 r. To bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski, a o jej przyjęcie nasz kraj przez wiele lat mocno zabiegał na forum Komisji i Parlamentu Europejskiego. Zrealizować to mają zmiany w ustawie Prawo energetyczne.

czytaj więcej »

2020-02-12

Specjalny fundusz ma chronić nabywców mieszkań i domów

Powołany ma być Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który ma poprawić skuteczność i efektywność ochrony nabywców lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Projekt nowelizacji odpowiednich ustaw został już zaakceptowany przez przez Stały Komitet Rady Ministrów.

czytaj więcej »


pokaż więcej aktualności »

e-mail: hasło:
2018-12-07

Przez drogi CO2 może zabraknąć pieniędzy na budowę OZE w Polsce

Opowiadamy sobie o transformacji rynku, w sytuacji kiedy cena za emisję CO2 wzrosła o 300 proc. w ciągu roku - powiedział Filip Grzegorczyk, wiceprezes Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej (PKEE) i prezes Tauron Polska Energia. Jak ocenił, podnoszenie cen CO2 spowoduje jej zwolnienie. Na szczycie klimatycznym COP24 pojawiły się nawet opinie, że obecne przepisy unijne spowalniają proces eliminowania węgla z produkcji energii.

 

·                                 Wymiana zdań między prezesem Taurona a przedstawicielką Generalnej Dyrekcji ds. klimatu Komisji Europejskiej.

·                                 Poszło o ceny uprawnień do emisji CO2.

·                                 Musimy obrać takie kierunki rozwoju, aby nie zapominając o celach emisyjnych, pamiętać także o konkurencyjności całej gospodarki - argumentował prezes Enei.

 

 Polskie przedsiębiorstwa przez podwyżki cen za CO2 nie będą miały za co się transformować w kierunku OZE. To rynek sztuczne kierowany przez Komisję Europejską. Polskie firmy energetyczne są drenowane a co za tym idzie, drenowane są portfele klientów końcowych - powiedział Filip Grzegorczyk.

 

Jak zaznaczył, nie jest przeciwny transformacji, ale dodał, że wymaga ona nie tylko odpowiednich środków, ale także odpowiedniego rozłożenia w czasie. Jako "niesmaczny żart" ocenił to, że unijny tzw. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej Polska ma otrzymać 5 mld euro, kiedy szacunki odejścia od węgla szacuje się na 60-70 mld. 

- Nie ma obok Polski drugiego kraju, który tak szybko transformowałby swoją gospodarkę w kierunku OZE. Trzeba się jednak zastanowić, za jakie pieniądze i w jakim czasie będą przebiegać kolejne procesy. Skoro już jesteśmy najszybsi, to nie można od nas oczekiwać jeszcze większego przyspieszenia. Skoro wyznacza się pewne cele, warto nie przeszkadzać w ich realizacji - ocenił Filip Grzegorczyk. 

 

Na jego zarzuty odpowiedziała Yvon Slingenberg z Generalnej Dyrekcji ds. klimatu Komisji Europejskiej. 

- To nie KE ustaliła ceny CO2. Decyzja ws. emisji zapadała w Brukseli, ale była zależna od wszystkich krajów - zaznaczyła - Można tylko żałować, że Polska jest w gorszej sytuacji niż inni. Mamy jednak instrumenty, żeby członkowie wspólnoty dostawali wsparcie. 

Jak dodała, transformacji ulegają wszystkie rynki europejskie - nie tylko polski. Dlatego też - jak stwierdziła - transformacja w kierunku OZE jest konieczna i to nie tylko w powodu klimatu. Także dlatego, aby polska gospodarka pozostawała konkurencyjna wobec reszty Europy. 

Jak skomentował Mirosław Kowalik, prezes Enei, Unia Europejska musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy europejskie gospodarki - nie tylko polską - stać na podwyżki cen CO2, oraz jak do podwyżek odniosą się rynki pozaeuropejskie, np. azjatyckie.

 

- Musimy obrać takie kierunki rozwoju, aby nie zapominając o celach emisyjnych, pamiętać także o konkurencyjności całej gospodarki. Do jednego celu może prowadzić wiele dróg. Każdy kraj inaczej będzie przechodził transformację - wytłumaczył. 

Jak powiedział Matthewe Willey z brytyjskiego Drax Group, w Wielkiej Brytanii udało się w szybkim czasie zmniejszyć zużycie węgla o 70 proc. głównie dzięki przejściu na gaz ziemny. 

- Byliśmy w podobnym miejscu co Polska, jednak u nas proces odchodzenia od węgla rozłożył się w czasie, a jego kontynuacja nie będzie tak drastyczna. Przejście na odnawialne źródła energii nie będzie prosta, bo słońce nie zawsze świeci na niebie a wiatr nie zawsze wieje. Musi być alternatywa w momencie, kiedy zajdzie potrzeba „włączenia czegoś na szybko”. My zastąpiliśmy węgiel gazem a nasza efektywność nie spadła - powiedział Matthew Willey.

 

 

Źródło: wnp.pl

601885039

POLCEN Sp. z o.o.

Adres
ul. Nowogrodzka 31 
lok. 333
00-511 Warszawa
Telefon / Fax
tel.: 22 622 29 62, 22 622 16 61 
tel. 601 885 039
Dojazd
zobacz mapę dojazdu
 
e-mail
wydawnictwo@polcen.com.pl