KATEGORIE
NEWSLETTER
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach, podaj swój e-mail:
e-mail:

Chcę zrezygnować

AKTUALNOŚCI

2020-09-18

Od soboty nowe prawo budowlane - proces inwestycyjny będzie prostszy

Już jutro, w sobotę 19 września wejdzie w życie duża nowelizacja prawa budowlanego. Eksperci mają wątpliwości jedynie co do podziału projektu budowlanego na trzy części oraz legalizacji ponad dwudziestoletnich samowoli budowlanych. Pozostałe przepisy chwalą. Mówią, że powinny ułatwić i przyspieszyć prowadzenie inwestycji.

czytaj więcej »

2020-09-17

Przetarg, konkurs czy PPP? Nowe prawo zamówień publicznych bardziej elastyczne

– Przed wszczęciem postępowania konieczne będzie przeprowadzenie analizy: czy trzeba dokonywać danego zakupu, czy można daną potrzebę zaspokoić wewnątrz własnych zasobów, czy też szukać zasobów zewnętrznych. Czy trzeba to robić poprzez procedurę zamówieniową, lepiej zrobić to przez koncesję czy może lepszym rozwiązaniem będzie partnerstwo publiczno-prawne? – mówi o nadchodzących zmianach w przepisach prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

czytaj więcej »

2020-09-16

Nowy projekt budowlany nie zastąpi starego z dnia na dzień

Dopiero w tym tygodniu ma być opublikowane rozporządzenie w sprawie nowego projektu budowlanego. Na szczęście jego brak nie zablokuje inwestycji, ponieważ przez rok od 19 września, tego dnia wchodzi w życie nowelizacja prawa budowlanego, do wniosków o pozwolenia można załączać projekty opracowane na starych zasadach.

czytaj więcej »

2020-09-15

Rządowy pakiet ma ułatwić lokatorom przejmowanie mieszkań na własność

Możliwość wyboru przez lokatorów pomiędzy stabilnym najmem, bez wiązania się z bankiem wieloletnim kredytem, a zakupem mieszkania na własność - to cel proponowanego przez rząd pakietu mieszkaniowego, którym Sejm ma zająć się na najbliższym posiedzeniu plenarnym. Nowe przepisy mają m.in. umożliwić uzyskanie wynajmowanego lokalu na własność.

czytaj więcej »

2020-09-14

Za dwa lata elektronizacja procesu budowlanego, w tym roku pierwsze narzędzia

Od 7 grudnia ma działać e-CRUB, czyli nowy elektroniczny centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane. Jednocześnie trwa pilotaż systemu do składania e-wniosków o pozwolenie na budowę. By można było zrezygnować całkowicie z papieru potrzebne są jednak zmiany w prawie. Za kilka dni zajmie się nimi Sejm.

czytaj więcej »


pokaż więcej aktualności »

e-mail: hasło:
2019-01-22

Branża HVAC w 2019 r. - najważniejsze trendy i prognozy rynku

Rozwiązania branży HVAC stają się coraz bardziej dopasowane do potrzeb użytkowników, ale też przyjazne środowisku. Inteligentne systemy klimatyzacyjne, ekonomiczne ogrzewanie czy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to już standard? Jednak za najbardziej przełomowy kierunek uważa się proces automatyzacji i zdalnego zarządzania jednostkami. Jakie jeszcze trendy będą dominować w 2019 r.?

Branża HVAC przeżywa prawdziwy rozkwit. Coraz trudniej wyobrazić sobie nowoczesne biuro bez zaawansowanych systemów zarządzających jakością powietrza czy halę przemysłową pozbawioną prawidłowej wymiany powietrza. Eksperci prognozują, że w nowym roku swoją pozycję z pewnością umocnią precyzyjne systemy sterowania, wykorzystywanie zapachów – aromamarketing, klimatyzacja precyzyjna czy zielone budownictwo.

 

Będziemy kupować zapachami

Marketing zapachowy dopiero od niedawna znajduje zastosowanie w handlu oraz miejscach świadczących szeroko rozumiane usługi (np. salony fryzjerskie czy kosmetyczne). Aromamarketing pozwala nie tylko zniwelować niepożądane zapachy, ale też wyróżnić brand – odpowiednio dobrana woń staje się znakiem rozpoznawczym marki. Urządzenia aromatyzujące można doprowadzić bezpośrednio do przewodów wentylacyjnych albo połączyć z jednostkami klimatyzacyjnymi kanałowymi. W ten sposób nawet duża kubatura obiektu nie stoi na przeszkodzie, aby równomiernie rozprowadzić zapach wanilii, perfum czy naturalnej skóry w całym budynku. Zaawansowana technologia znajdująca się w aromatyzerach pozwala obsłużyć przestrzeń nawet do 6 tys. m³, a funkcja zimnej dyfuzji zapewnia dyskretne rozprzestrzenianie się aromatu. Marketing zapachowy m.in. zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. zakupów impulsywnych.

 

Kompaktowe systemy zarządzające

Jednym z najszybciej rozwijających się trendów w branży HVAC jest wyposażanie jednostek klimatyzacyjnych, grzewczych oraz wentylacyjnych w inteligentne funkcje, które pozwalają użytkownikom wygodnie i precyzyjnie zarządzać mikroklimatem wewnątrz. Do zadań urządzeń nie należy już tylko utrzymywanie odpowiednich parametrów powietrza, ale także automatycznie dbanie o jego jakość, dostosowywanie mocy do aktualnych potrzeb czy dostarczanie informacji na temat zużycia. Ponadto nowoczesne jednostki dają możliwość podłączenia do zintegrowanego systemu zarządzającego wszystkimi instalacjami znajdującymi się w budynku – BMS (Building Managment System). Perspektywy zarządzania tego typu systemem są bardzo szerokie, a za pomocą jednego panelu sterowania możemy kontrolować instalację oświetlenia, HVAC, ochronę przeciwpożarową czy systemy antywłamaniowe, przebywając poza miejscem pracy.

Klimatyzacja precyzyjna zadba o dane w firmie

Magazynowanie danych staje się obowiązkowym elementem każdego większego przedsiębiorstwa. Bezpieczne przechowywanie informacji jest podstawą sprawnie funkcjonującej organizacji. Dlatego coraz większą wagę przykłada się do projektowania specjalnie wydzielonych pomieszczeń pełniących rolę centrum przetwarzania danych. Część firm wykonawczych już odnotowuje wzrost zapytań ofertowych w związku z klimatyzacją precyzyjną. – Z roku na rok klimatyzuje się coraz więcej specjalistycznych pomieszczeń informatycznych. W centrach danych zwykłe systemy typu split przestają już wystarczać. Sprzęt elektroniczny wykorzystywany w serwerowniach i pomieszczeniach elektrycznych wymaga zapewnienia odpowiednich warunków pracy tych urządzeń, w tym właściwej temperatury. Ciepło, które powstaje podczas pracy, a także wrażliwość na ewentualne zmiany klimatyczne są podstawą naszej rekomendacji dla stosowania ściśle dopasowanego systemu tzw. klimatyzacji precyzyjnej. O wiele więcej przedsiębiorców decyduje się też na cykliczne usługi serwisowe i konserwacyjne. Rosnące zainteresowanie i świadomość technologiczna dają nam podstawy, by mówić o klimatyzacji precyzyjnej w kontekście najgorętszych trendów tego roku – tłumaczy Dawid Kozyra z firmy CentroClima zajmującej się projektowaniem oraz montażem instalacji HVAC. Szereg parametrów, które musi spełniać odpowiednio przygotowany projekt, to wyzwanie dla projektantów oraz instalatorów. Poprzez inteligentne systemy nadzoru użytkownik ma stały wgląd w pracę jednostek, a o usterkach urządzeń zostanie powiadomiony natychmiast za pomocą wiadomości SMS. Klimatyzacja precyzyjna przeznaczona jest do dużych serwerowni, pomieszczeń technicznych czy banków danych, w których ciepło generują specjalistyczne sprzęty informatyczne.

Połączenie ekologii i biznesu – zielone budownictwo komercyjne

Nacisk na odpowiedzialne postrzeganie biznesu to tendencja, z którą zarządzający inwestycjami przemysłowymi i komercyjnymi w ciągu kilku ostatnich miesięcy spotykają się nader często. Producenci systemów klimatyzacji wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rynku i w konstrukcji swoich urządzeń stawiają na rozwiązania, które wspierają rozwój budownictwa energooszczędnego. – Obserwujemy prężnie rozwijający się segment zielonego budownictwa komercyjnego. Obejmuje on w szczególności biurowce i galerie handlowe. Wkrótce dołączą do nich również zielone rozwiązana dedykowane obiektom użyteczności publicznej, jak np. szkoły czy szpitale. W branżowych raportach przewiduje się, że w przeciągu kilku kolejnych lat aż 60% projektów będzie wyposażonych w ekologiczne systemy nie tylko z zakresu klimatyzacji VRF, efektywnych wentylacji czy inteligentnych sterowników, ale i zapewnienia optymalnych warunków do pracy, jak prawidłowe oświetlenie i ergonomia wyposażenia biurowego. Dużym potencjałem dla zrównoważonego rozwoju miast i ośrodków przemysłowych są tzw. zielone modernizacje, czyli implementacja nowoczesnych technologii w starszych budynkach.

Rozumiemy i wspieramy ten trend, dlatego wśród naszych technologii komercyjnych znajdują się jednostki o obniżonych współczynnikach oddziaływania na tworzenie efektu cieplarnianego – GWP (Global Warming Potential) oraz ODP (Ozon Depletion Potential). Najbardziej liczące się w branży certyfikaty BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) i LEED (Leadership in Energy and Environmental) oceniają takie czynniki, jak np. zarządzanie zasobami, jakość środowiska wewnętrznego czy wykorzystanie terenu i małej architektury, a nowe regulacje i chęć podniesienia prestiżu inwestycji sprzyjają rozwojowi technologii związanych ze zmniejszeniem zużycia energii i postawienia na naturalne źródła, po które w 2019 roku sięgnie coraz więcej projektantów, instalatorów i inwestorów, odpowiadając na trend budownictwa przyszłości – komentuje Sylwia Lenik, Product Manager TOSOT Polska.

 

Chłódź i grzej dzięki energii odnawialnej

Rosnące ceny energii elektrycznej zmuszą inwestorów do szukania ekonomicznych rozwiązań. Pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł staje się coraz bardziej powszechne, szczególnie w nowoczesnych obiektach, które w każdy możliwy sposób starają się optymalizować koszty. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na montaż wydajnej energetycznie technologii fotowoltaicznej. Dzięki niej mogą być zasilane wszystkie instalacje znajdujące się w obiekcie. – Podczas każdej z naszych realizacji głównym priorytetem jest tak zaprojektowana instalacja, która będzie przynosiła oszczędności. Mając na uwadze potrzeby energochłonnych budynków, coraz częściej nasi klienci decydują się na wykorzystywanie niewyczerpalnych źródeł energii odnawialnej, która może zasilać np. jednostki klimatyzacyjne. Dzięki temu będą one pracowały ekonomiczniej, a użytkownikom zostanie zapewniony komfort zgodny z racjonalnym gospodarowaniem zasobami – podsumowuje Kozyra. Energia solarna z powodzeniem wspiera układ HVAC.

Gdyby szukać wspólnego mianownika dla trendów w branży HVAC, z pewnością byłaby to zaawansowana technologia, która wyręcza użytkownika oraz, dzięki opcji automatycznego dostosowania, poprawia jego komfort. Duża konkurencyjność zmusza producentów i usługodawców do proponowania coraz bardziej kompleksowych oraz energooszczędnych rozwiązań, które zapewnią komfort termiczny bez względu na zewnętrzne warunki atmosferyczne.

 

Źródło: inzynierbudownictwa.pl

601885039

POLCEN Sp. z o.o.

Adres
ul. Nowogrodzka 31 
lok. 333
00-511 Warszawa
Telefon / Fax
tel.: 22 622 29 62, 22 622 16 61 
tel. 601 885 039
Dojazd
zobacz mapę dojazdu
 
e-mail
wydawnictwo@polcen.com.pl