KATEGORIE
NEWSLETTER
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach, podaj swój e-mail:
e-mail:

Chcę zrezygnować

AKTUALNOŚCI

2020-09-18

Od soboty nowe prawo budowlane - proces inwestycyjny będzie prostszy

Już jutro, w sobotę 19 września wejdzie w życie duża nowelizacja prawa budowlanego. Eksperci mają wątpliwości jedynie co do podziału projektu budowlanego na trzy części oraz legalizacji ponad dwudziestoletnich samowoli budowlanych. Pozostałe przepisy chwalą. Mówią, że powinny ułatwić i przyspieszyć prowadzenie inwestycji.

czytaj więcej »

2020-09-17

Przetarg, konkurs czy PPP? Nowe prawo zamówień publicznych bardziej elastyczne

– Przed wszczęciem postępowania konieczne będzie przeprowadzenie analizy: czy trzeba dokonywać danego zakupu, czy można daną potrzebę zaspokoić wewnątrz własnych zasobów, czy też szukać zasobów zewnętrznych. Czy trzeba to robić poprzez procedurę zamówieniową, lepiej zrobić to przez koncesję czy może lepszym rozwiązaniem będzie partnerstwo publiczno-prawne? – mówi o nadchodzących zmianach w przepisach prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

czytaj więcej »

2020-09-16

Nowy projekt budowlany nie zastąpi starego z dnia na dzień

Dopiero w tym tygodniu ma być opublikowane rozporządzenie w sprawie nowego projektu budowlanego. Na szczęście jego brak nie zablokuje inwestycji, ponieważ przez rok od 19 września, tego dnia wchodzi w życie nowelizacja prawa budowlanego, do wniosków o pozwolenia można załączać projekty opracowane na starych zasadach.

czytaj więcej »

2020-09-15

Rządowy pakiet ma ułatwić lokatorom przejmowanie mieszkań na własność

Możliwość wyboru przez lokatorów pomiędzy stabilnym najmem, bez wiązania się z bankiem wieloletnim kredytem, a zakupem mieszkania na własność - to cel proponowanego przez rząd pakietu mieszkaniowego, którym Sejm ma zająć się na najbliższym posiedzeniu plenarnym. Nowe przepisy mają m.in. umożliwić uzyskanie wynajmowanego lokalu na własność.

czytaj więcej »

2020-09-14

Za dwa lata elektronizacja procesu budowlanego, w tym roku pierwsze narzędzia

Od 7 grudnia ma działać e-CRUB, czyli nowy elektroniczny centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane. Jednocześnie trwa pilotaż systemu do składania e-wniosków o pozwolenie na budowę. By można było zrezygnować całkowicie z papieru potrzebne są jednak zmiany w prawie. Za kilka dni zajmie się nimi Sejm.

czytaj więcej »


pokaż więcej aktualności »

e-mail: hasło:
2019-05-06

Rynek partnerstwa publiczno-prywatnego dojrzewa. Liczba umów powinna wzrosnąć

Partnerstwo publiczno-prywatne na przestrzeni ostatnich latach przeszło kilka istotnych zmian. Przyjęta przez Sejm w 2018 r. nowelizacja ustawy o PPP to krok w kierunku upowszechnienia tej metody realizacji zadań w samorządowych inwestycjach. Prognozy są optymistyczne. Jak wynika z analizy Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, liczba realizowanych umów powinna się w relatywnie niedługim czasie wyraźnie powiększyć.

 

  • Zainteresowanie samorządów finansowaniem inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego rośnie. Wciąż jednak nie można mówić o sukcesie tej formuły. 
  • Choć przybywa umów, PPP nie rozwija się w oczekiwanym tempie. Ma to zmienić nowelizacja ustawy, która weszła w życie jesienią 2018 r.
  • Instytut Partnerstwa Publiczno-Prywatnego na zlecenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju (MIiR) opublikował kompleksowy raport podsumowujący rynek PPP w ostatniej dekadzie. W analizie danych przejawia się rosnąca dojrzałość polskiego rynku PPP.

W ciągu 10 ostatnich lat, od początku 2009 roku do końca 2018 r., wszczęto łącznie 547 postępowań, spośród których 419 (76,60 proc.) stanowiły postępowania unikalne (ogłoszone raz lub powtórzone w niezmienionej treści).

W wyniku wszystkich wszczętych postępowań zawarto łącznie 149 umów o PPP, z czego wynika, że zawarciem umowy zakończyło się 27,24 proc. postępowań, z których 131 (87,92 proc.) weszło w fazę realizacji. Natomiast 18 (12,08 proc.) nie zostało zrealizowanych - 15 z nich formalnie rozwiązano, a pozostałe 3, choć obowiązują, nie są faktycznie realizowane. W sumie aż 72,76 proc. postępowań nie doprowadziło do zawarcia umowy o PPP. Pod koniec 2018 r. spośród wszystkich wszczętych postępowań, 40 znajdowało się nadal w toku.

Zawarte 149 umów przekładają się na łączną wartość 6,39 mld zł brutto, przy czym:

  • 131 kontraktów o łącznej wartości prawie 5,89 mld zł brutto jest realizowanych zgodnie z umową, z czego 25 zostało już całkowicie zrealizowanych,
  • 18 kontraktów o łącznej wartości niespełna 501 mln zł brutto nie jest realizowanych, z czego 15 zostało formalnie rozwiązanych, a w odniesieniu do 3 nie podjęto żadnych działań zmierzających do realizacji ich zapisów.

Do zawarcia umów PPP, których realizacja przebiegła zgodnie z pierwotnymi założeniami, doprowadzono mniej więcej w co czwartym wszczętym postępowaniu (23,95 proc.).

W wymiarze finansowym cały polski rynek umów PPP wart był w końcu 2018 r. 5,89 mld zł, jeśli mierzyć wartość rynku przez kwotę nakładów inwestycyjnych i usług, bądź 9,81 mld zł, jeśli za miernik wartości przyjąć kwotę przychodów partnera prywatnego w okresie projektu.

Jeśli spojrzeć na aktywność polskiego rynku PPP przez pryzmat sektorów zadań publicznych, w ostatniej dekadzie zdecydowanie najwięcej postępowań rozpoczęto w sektorze sportu i turystyki, bo aż 143, czyli 26,14 proc. wszystkich postępowań.

 

Na kolejnych miejscach znalazły się sektory: infrastruktura transportowa z 84 postępowaniami (15,36 proc.) i efektywność energetyczna z 50 postępowaniami (9,14 proc.). W sumie w trzech wspomnianych sektorach zainicjowano w latach 2009-2018 łącznie 277 postępowań, a więc przypada na nie niemal dokładnie połowa (50,64 proc.) wszystkich postępowań wszczętych w latach 2009-2018.

Źródło: wnp.pl 

601885039

POLCEN Sp. z o.o.

Adres
ul. Nowogrodzka 31 
lok. 333
00-511 Warszawa
Telefon / Fax
tel.: 22 622 29 62, 22 622 16 61 
tel. 601 885 039
Dojazd
zobacz mapę dojazdu
 
e-mail
wydawnictwo@polcen.com.pl