2021-01-22
Senat bez poprawek - farmy wiatrowe na Bałtyku z 25-letnim wsparciem państwaSenat nie wprowadził żadnych poprawek do ustawy o wsparciu morskiej energetyki wiatrowej, dzięki której polscy przedsiębiorcy mają zyskać przewagę konkurencyjną i stworzyć nowe miejsca pracy, a także ograniczona ma być emisja CO2 do atmosfery. Uchwałę podjęto jednogłośnie, bez głosu sprzeciwu i wstrzymującego się. Ustawa trafi teraz do prezydenta.
2021-01-21
Godziny pracyW dniach: 22 (piątek), 26 (wtorek) oraz 29 (piątek) stycznia br. biuro redakcji POLCEN czynne w godz. 9.00 – 13.00.
2021-01-21
Przepisy BHP o pracy na mroziePrzepisy BHP szczegółowo regulują warunki pracy, również te, na które wpływa pogoda i ekstremalne temperatury. Co przepisy BHP mówią o pracy na mrozie? Jakie obowiązki ma pracodawca, gdy praca odbywa się na zewnątrz, a temperatura spada grubo poniżej zera? Czy można odmówić pracy w takich warunkach?
2021-01-20
Liczba mieszkań budowanych w programie Mieszkanie Plus przekroczyła 26 tysięcyMieszkania już wybudowane i te wciąż budowane w programie Mieszkanie Plus to łącznie 26 tysięcy 182. Dane te – według informacji resortu rozwoju, pracy i technologii, odnoszą się do stanu na koniec 2020 roku. Program składa się z części rynkowej i części społecznej.
2021-01-19
Konferencja BIM dla środowiskaKonferencja BIM dla środowiska i ekoBIMturniej skierowane są do architektów, konstruktorów, wykonawców, inwestorów i wszystkich tych, dla których projektowanie zrównoważonych budynków jest ważne.
W 2021 roku ruszy Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
Według planu w I kwartale tego roku minister właściwy ds. budownictwa opublikuje komunikat inicjujący powstanie bazy danych na temat źródeł niskoemisyjnego ciepła. Po 3 miesiącach od ogłoszenia komunikatu właściciele nieruchomości będą mogli składać deklarację wypełniając prosty, elektroniczny formularz w internecie. Na wysłanie informacji o tym, czym ogrzewają swój dom, będą mieli 12 miesięcy. W przypadku nowo powstałych obiektów będzie to konieczne 14 dni po uruchomieniu źródła ciepła. Przesłanie takich danych będzie obowiązkowe.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków powstaje dzięki unijnemu dofinansowaniu w ramach programu wspieranego z Funduszy Europejskich Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. 4 listopada 2020 r. podpisaliśmy porozumienie z CPPC o dofinansowaniu projektu budowy Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE). W ramach projektu w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego powstanie narzędzie informatyczne CEEB służące do gromadzenia i udostępniania informacji na temat ogrzewania wszystkich budynków w całym kraju. Docelowo ma to być nawet 5 mln budynków.
Źródło: GUNB