KATEGORIE
NEWSLETTER
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach, podaj swój e-mail:
e-mail:

Chcę zrezygnować

AKTUALNOŚCI

2018-02-16

Praca w budownictwie czeka. Firmy budowlane alarmują o braku pracowników

Inwestycje w Polsce ruszyły, miliardy złotych już są zaangażowane w budowy i tak ma być przez kilka kolejnych lat. Firmy budowlane mają podpisane kontrakty i szansę zdobycia kolejnych. Sytuacja jest więc świetna, ale tylko pozornie, bo brakuje rąk do pracy w budownictwie. Pracowników z Polski „wysysają” do innych krajów lepsze wynagrodzenia, trzeba więc ten deficyt pokryć obcokrajowcami. Ale to nie jest takie proste.

czytaj więcej »

2018-02-15

Jerzy Kwieciński: Specustawa mieszkaniowa jeszcze w pierwszej połowie 2018 roku

Specustawa mieszkaniowa ma zacząć obowiązywać jeszcze w pierwszej połowie tego roku - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że założenia dotyczące specustawy zostały przyjęte podczas środowego (14 lutego) posiedzenia Rady Mieszkalnictwa.

czytaj więcej »

2018-02-14

Ustawa podpisana - budownictwo w trzech resortach

Premier będzie nadzorował politykę mieszkaniową państwa, w tym program Mieszkanie plus, a za estetykę przestrzeni publicznej będzie odpowiadał minister kultury i dziedzictwa narodowego. Natomiast dział "budownictwo" znalazł się w ministertswie inwestycji i rozwoju.

czytaj więcej »

2018-02-13

Uprawnienia budowlane: Prawo budowlane do poprawki

Rząd i parlament mają 12 miesięcy na poprawienie Prawa budowlanego w części dotyczącej ograniczenia zakresu uprawnień budowlanych. Trybunał Konstytucyjny przyznał rację Polskiej Izbie Inżynierów Budownictwa (PIIB), że tę sprawę powinna regulować ustawa, a nie - jak obecnie - rozporządzenie ministra odpowiedzialnego za budownictwo.

czytaj więcej »

2018-02-12

Energooszczędność – czy jesteśmy gotowi na 2021 rok?

Już od roku funkcjonują zaostrzone kryteria energooszczędności w budynkach, według których nowo powstające domy jednorodzinne mają charakteryzować się cząstkową wartością na energię na potrzeby ogrzewania, wentylacji i c.w.u. na poziomie 95 kWh/(m2rok). Od 1 stycznia 2021 roku to kryterium ma ulec dalszemu podwyższeniu. Czy będzie je łatwo spełnić?

czytaj więcej »

2018-02-09

Zmiany w nadzorze budowlanym

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki powierzył pełnienie obowiązków Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Norbertowi Książkowi, dotychczasowemu zastępcy GINB. Jednocześnie zwolnił z pełnienia obowiązków Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Anitę Oleksiak.

czytaj więcej »

2018-02-08

Nowy wiceminister do spraw budownictwa

7 lutego br. Artur Soboń odebrał z rąk ministra Jerzego Kwiecińskiego nominację na sekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Będzie wiceministrem odpowiedzialnym za nadzór nad budownictwem oraz planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym oraz mieszkalnictwem.

czytaj więcej »

2018-02-07

Jerzy Kwieciński o budowie mieszkań: to nie wypaliło

Za tydzień na posiedzeniu Rady Mieszkalnictwa dyskutowane będą założenia specustawy mieszkaniowej - oznajmił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Jej cel, to przyspieszenie inwestycji w tym sektorze gospodarki.

czytaj więcej »

2018-02-06

PIIB protestuje: dlaczego wyższe koszty uzyskania przychodu nie dla inżyniera budownictwa?

Polska Izba Inżynierów Budownictwa (PIIB) apeluje o zmiany w ustawie o podatku dochodowym. Chodzi o rozszerzenie listy działalności, z tytułu których przysługuje zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodu również dla inżynierów budownictwa tworzących dzieła.

czytaj więcej »

2018-02-05

Decyzje o warunkach zabudowy szybko nie znikną. Ustawa inwestycyjna w I półroczu 2018?

Rząd odłoży rewolucję w zasadach wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Według deweloperów, zmiany, które zakłada tzw. ustawa inwestycyjna, mogłyby mieć katastrofalne skutki dla budownictwa mieszkaniowego.

czytaj więcej »

2018-02-02

Systemy ciepłownicze współpracujące z odnawialnymi źródłami energii i magazynami ciepła

Pod takim hasłem odbyła się konferencja w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki. Wydarzenie, którego współorganizatorem był Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO), zapoczątkowało prace nad pilotażowymi projektami priorytetowymi NFOŚiGW w tym zakresie.

czytaj więcej »

2018-02-01

Wyniki egzaminów na uprawnienia budowlane

Do testu XXX sesji egzaminacyjnej przystąpiło 3 670 kandydatów ubiegających się o uprawnienia budowlane i zdało 85,6%. Do egzaminu ustnego natomiast przystąpiło razem z osobami, które zdawały egzamin po raz kolejny - 3997 osób. – Uprawnienia budowlane w tej sesji uzyskało 3017 osób – zauważył Marian Płachecki. – Niestety, 1507 osób nie zdało.

czytaj więcej »

2018-01-31

Nadzór budowlany z powietrza. Czy tradycyjny nadzór budowlany zastąpią drony?

Drony coraz częściej wzbijają się nad placami budowy. Jednym z podstawowych zastosowań dronów jest nadzór budowlany nad prowadzonymi inwestycjami czy ekspertyzy budowlane.

czytaj więcej »

2018-01-30

Prognozy dla rynku mieszkaniowego na 2018 r.

Miniony rok był przełomowy dla rynku mieszkaniowego. W porównaniu z rokiem 2016 o 8,5% wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytku, a także zgłoszono o 21,6% więcej projektów budowlanych. Niemal dwudziestoprocentowy wzrost odnotowano również w liczbie rozpoczętych budów.

czytaj więcej »

2018-01-29

Nowe zasady znakowania wyrobów budowlanych znakiem budowlanym

1 stycznia 2017 r. weszły w życie nowe zasady znakowania wyrobów budowlanych znakiem budowlanym. Znak budowlany może być umieszczony na wyrobie budowlanym, jeżeli jego producent sporządził dla tego wyrobu krajową deklarację właściwości użytkowych, deklarując w niej właściwości użytkowe zgodnie z Polską Norma wyrobu lub krajową oceną techniczną (art. 8 ust. 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych) .

czytaj więcej »

2018-01-26

Jak uzyskać uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego w 2018 r.?

Kto może zostać rzeczoznawcą majątkowym? Jak długo trwa uzyskanie uprawnień do szacowania nieruchomości i jakie dokumenty trzeba przygotować?

czytaj więcej »

2018-01-25

Minister inwestycji i rozwoju będzie odpowiedzialny za budownictwo

Minister inwestycji i rozwoju będzie odpowiedzialny za budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo, a także za rozwój regionalny - wynika z rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów. Mieszkanie plus zostanie pod bezpośrednim nadzorem premiera.

czytaj więcej »

2018-01-24

Jaka przyszłość przed energetyką węglową w Polsce?

Ministerstwo Energii pracuje nad nową polityką energetyczną Polski (PEP), która określać będzie długoterminową wizję rządu dla sektora energii. Przeczytamy w niej zapewne o wiodącej roli węgla, bo polska energetyka jest głęboko uzależniona, i nie przestanie palić (węgla), a już na pewno nie od razu. Jednak to nie zmieni kierunku nieuchronnych przeobrażeń.

czytaj więcej »

2018-01-23

Ustawa inwestycyjna skierowana na Komitet Rady Ministrów

10 stycznia 2018 r. Minister Infrastruktury skierował pod obrady Komitetu Rady Ministrów projekt tzw. ustawy inwestycyjnej, zawierającej szereg zmian w obszarze planowania przestrzennego, geodezji oraz procesu inwestycyjnego. Jest to ostatni etap przed rozpatrzeniem projektu przez Radę Ministrów i skierowaniem do Sejmu.

czytaj więcej »

2018-01-19

Prezes PIIB z wizytą u Ministra Infrastruktury

17 stycznia br. Andrzej R. Dobrucki, Prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa spotkał się z Andrzejem Adamczykiem, Ministrem Infrastruktury w siedzibie ministerstwa w Warszawie

czytaj więcej »

2018-01-18

Gdzie się podziało budownictwo?

9 stycznia 2018 r. w miejsce Ministerstw: Infrastruktury i Budownictwa oraz Rozwoju powstały: Ministerstwo Infrastruktury oraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Przez cztery dni nie było jednak wiadomo, który z tych resortów będzie się zajmował budownictwem, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym oraz mieszkalnictwem.

czytaj więcej »

2018-01-17

Polskie biurowce zostaną pokryte ogniwami fotowoltaicznymi z perowskitu

Skanska ma być pierwszym na świecie deweloperem, który będzie pokrywał biurowce półprzezroczystymi ogniwami fotowoltaicznymi z perowskitu. Technologia ma wesprzeć zrównoważone budownictwo. Pierwsze wdrożenia pilotażowe odbędą się w 2018 r.

czytaj więcej »

2018-01-16

Seminarium BIM w infrastrukturze

Firma CADSOFT – Autodesk Gold Partner zaprasza na seminarium branżowe „BIM w infrastrukturze”, które odbędzie się 30 stycznia w Katowicach.

czytaj więcej »

2018-01-15

Zielone dachy sposobem na smog

Przekłada się to na wzmożone w okresie grzewczym zanieczyszczenie powietrza, będące poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka. Jak się okazuje, zielone dachy mogą nam pomóc w walce z tak zwanym zanieczyszczeniem pyłem zawieszonym PM10. Nie tylko pozwalają zredukować zawartość szkodliwych substancji w powietrzu, lecz również przyczyniają się do poprawy termoizolacyjności budynków, co zmniejsza ich zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania.

czytaj więcej »

2018-01-12

Nieaktualny kosztorys inwestorski narusza regulacje, ale nie prowadzi do unieważnienia przetargu

Realizujemy zamówienie (postępowanie wszczęto w październiku 2017 r.) na remont budynku użyteczności publicznej. Jednak kosztorys inwestorski, na podstawie którego była ustalona wartość zamówienia, jest ze stycznia 2017 r., a więc nieaktualny. Czy doszło do naruszenia przepisów PZP? Czy wpływa to na ważność umowy z wykonawcą? Czas naglił, więc nasz urząd robił to w interesie mieszkańców.

czytaj więcej »

2018-01-11

TK odroczył rozprawę ws. uprawnień budowlanych

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę, na której miał zbadać kwestię konstytucyjności upoważnienia ministra budownictwa do określenia ograniczenia zakresu uprawnień budowlanych w drodze rozporządzenia.

czytaj więcej »

2018-01-10

Nie ma już Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa

Wraz z reorganizacją rządu premiera Mateusza Morawieckiego, z resortowej mapy zniknęło Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Jego dotychczasowe zadania zostały podzielone pomiędzy nowe urzędy. Jeszcze nie wiadomo, w jakich strukturach zostanie ujęte budownictwo mieszkaniowe.

czytaj więcej »

2018-01-09

BUDMA 2018

W dniach 30 stycznia – 2 lutego 2018 r. w Poznaniu odbędą się Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA.

czytaj więcej »

2018-01-08

Upoważnienie ministra do ograniczenia zakresu uprawnień budowlanych niekonstytucyjne

Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że upoważnienie ministra budownictwa do określenia ograniczenia zakresu uprawnień budowlanych w drodze rozporządzenia jest niezgodne z Konstytucją RP.

czytaj więcej »

2018-01-05

Koniec Mieszkania dla Młodych to niedobra wiadomość

Biorąc pod uwagę ogromny deficyt mieszkań oraz bardzo słabo rozwinięty segment wynajmu mieszkań koniec Mieszkania dla Młodych to niedobra wiadomość dla borykających się z brakiem miejsca do zamieszkania - ocenił prezes PZFD Grzegorz Kiełpsz.

czytaj więcej »

2018-01-04

Sposoby wynagradzania za roboty budowlane

Każdy rodzaj kontraktu między inwestorem a wykonawcą ma swoje wady i zalety. Na który się zdecydować?

czytaj więcej »

2018-01-03

Ustawa o rynku mocy - z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku mocy. Rynek mocy ma gwarantować dostępność odpowiednich do potrzeb zasobów mocy w źródłach wytwarzających energię elektryczną; to de facto mechanizm wsparcia m.in. dla elektrowni.

czytaj więcej »

2018-01-02

Od 1 stycznia 2018 r. projektujemy i budujemy po nowemu

Miejsca postojowe będą szersze, parkingi bliżej okien, a ogólnodostępne toalety w większych bankach, dyskontach i restauracjach obowiązkowe.

czytaj więcej »

2017-12-22

Inwestor będzie mógł sfinansować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Inwestor będzie mógł w przejrzysty sposób pokryć koszty sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Odpowiednie regulacje zostały zawarte w projekcie Kodeksu urbanistyczno-budowlanego.

czytaj więcej »

2017-12-21

16 mln zł z UE na poprawę efektywności energetycznej

Firmy z woj. opolskiego mogą dostać pożyczki na poprawę efektywności energetycznej. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego (RPO WO) na lata 2014-2020.

czytaj więcej »

2017-12-20

Program „Mieszkanie dla młodych” odchodzi do historii. W styczniu ostatnia szansa na dopłatę do kredytu w ramach MdM

Od 2 stycznia można składać wnioski o dopłatę z ostatniej transzy programu MdM. 381 mln zł, jakie zostały w budżecie MdM, rozejdą się w kilka dni. Obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy.

czytaj więcej »

2017-12-19

Życzenia Świąteczno-Noworoczne

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu, aby ten wspaniały czas upłynął w atmosferze ciepła i spokoju, a nadchodzący Nowy Rok 2018 obfitował w pomyślności i energię, która doda wszystkim sił w dążeniu do celów zarówno tych osobistych, jak i zawodowych Redakcja POLCEN

czytaj więcej »

2017-12-19

W MIiB o projekcie ustawy o architektach, inżynierach budownictwa oraz urbanistach

W Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa 12 grudnia br. odbyło się spotkanie Tomasza Żuchowskiego, sekretarza stanu MIiB, z przedstawicielami Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Krajowej Izby Architektów RP oraz okręgowych izb inżynierów budownictwa i architektów w celu omówienia aktualnych prac legislacyjnych MIiB w obszarze budownictwa.

czytaj więcej »

2017-12-18

Warto rozmawiać o BIM

O roli BIM w procesie projektowania i realizacji inwestycji budowlanych oraz miejscu, jakie zajmuje BIM w kontekście wyzwań i przyszłości polskiej branży budowlanej dyskutowano podczas konferencji „BIM Day 2017. BIM – polska perspektywa: budowa XXI wieku”.

czytaj więcej »

2017-12-15

Budynek nie może stać się budowlą

Trybunał Konstytucyjny sięgnął w środę (13.12.2017 r.) wprost po zasadę in dubio pro tributario, czyli rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika.

czytaj więcej »

2017-12-14

KE zaprasza do konsultacji ws. aspektów społecznych w zamówieniach publicznych

Komisja Europejska rozpoczęła otwarte konsultacje dotyczące zawartości nowego przewodnika w zakresie możliwości i sposobów uwzględniania aspektów społecznych w zamówieniach publicznych.

czytaj więcej »

2017-12-13

Konferencja „Mieszkanie Plus dziś i jutro

Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk oraz sekretarz stanu w MIB, pełnomocnik rządu do spraw budowy mieszkań w zakresie KZN Tomasz Żuchowski zapraszają na konferencję "Mieszkanie Plus dziś i jutro", podsumowującą dotychczasową działalność Krajowego Zasobu Nieruchomości oraz poświęconą wyzwaniom i perspektywom dalszej realizacji programu Mieszkanie Plus.

czytaj więcej »

2017-12-12

Co w 2018 r. zmieni się w ustawie Prawo budowlane?

Jest niemal pewne, że w 2018 r. Prawo budowlane ulegnie modyfikacji. Problem w tym, że niektóre zaproponowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa poprawki budzą niepokój inwestorów. Czy słusznie?

czytaj więcej »

2017-12-11

Rośnie większe zainteresowanie pompami ciepła wśród Polaków

Pompy ciepła to najczęściej poszukiwane urządzenia do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych – wynika z raportu serwisu Oferteo.pl. Co ciekawe, zainteresowanie takimi rozwiązaniami wyraźnie wzrosło w porównaniu do wyników zeszłorocznego badania.

czytaj więcej »

2017-12-08

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym: zmiany groźne dla budownictwa mieszkaniowego?

Niektóre zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, które zakłada przygotowywany przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa projekt tzw. ustawy inwestycyjnej, mogą mieć katastrofalne skutki dla inwestycji mieszkaniowych – ostrzega Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) oraz eksperci z firmy doradczej REAS i prawnicy z kancelarii Deloitte Legal.

czytaj więcej »

2017-12-07

Umowa o roboty budowlane czy o dzieło? Kwalifikacja kontraktów budowlanych w prawie polskim

W polskiej doktrynie i orzecznictwie od lat toczy się dyskusja na temat prawidłowej klasyfikacji niektórych stosunków umownych jako umowy o roboty budowlane lub umowy o dzieło. W ciągu wielu lat zastanawiano się również, czy umowa o roboty budowlane stanowi odrębny, niezależny typ umowy przewidziany w Kodeksie cywilnym, czy też jest ona jedynie podtypem umowy o dzieło.

czytaj więcej »

2017-12-06

Targi ELEKTROTECHNIKA 2018

XVI Międzynarodowe Targi Sprzętu Elektrycznego i Systemów Zabezpieczeń ELEKTROTECHNIKA będą się odbywać od 31 stycznia do 2 lutego w EXPO XXI w Warszawie.

czytaj więcej »

2017-12-05

W 2018 r. w wielu gminach wzrośnie podatek od nieruchomości. O ile?

Po dwóch latach obniżek związanych z deflacją, w 2018 r. wzrosną maksymalne stawki podatku od nieruchomości. Co prawda ustala je minister finansów, ale ostateczną wysokość podatku od nieruchomości, która może być niższa, określają radni. Podatek od nieruchomości stanowi bowiem źródło dochodów samorządów, a nie budżetu państwa.

czytaj więcej »

2017-12-04

Praca w budownictwie: w Danii płacą cztery razy więcej

Polskie firmy budowlane płaczą, że brakuje im rąk do pracy, nawet w najbardziej popularnych zawodach budowlanych. Płaczą, ale nie płacą. Przynajmniej nie tyle, ile polski fachowiec może zarobić za granicą. Zyskują na tym zagraniczni pracodawcy, bo zyskują wykwalifikowaną kadrę za mniejsze pieniądze niż prawdopodobnie musieliby zapłacić swoim.

czytaj więcej »

2017-12-04

Prezent od Mikołaja do każdego zamówienia

25% rabatu na wszystkie książki + prezent

czytaj więcej »

2017-12-01

NSA pyta, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w usługach budowlanych

Są wątpliwości co do momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług budowlanych i budowlano-montażowych – uznał we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny, kierując pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

czytaj więcej »

2017-11-30

Tomasz Żuchowski - sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk wręczył wiceministrowi Tomaszowi Żuchowskiemu akt powołania z dniem 8 listopada 2017 r. przez premier Beatę Szydło na Pełnomocnika Rządu ds. budowy mieszkań w zakresie Krajowego Zasobu Nieruchomości i sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.

czytaj więcej »

2017-11-29

Polskie Centrum Akredytacji powołało Komitet Techniczny Specjalistyczny ds. Budownictwa

Przewodniczącym Komitetu Technicznego Specjalistycznego ds. Budownictwa został dr inż. Jacek Szer z Politechniki Łódzkiej. Zadaniem tego Komitetu jest merytoryczne wsparcie akredytacji laboratoriów, w tym laboratoriów jednostek notyfikowanych, uczestniczących w procesie wprowadzania na rynek wyrobów budowlanych.

czytaj więcej »

2017-11-28

Druga ustawa o innowacyjności z podpisem prezydenta

Prezydent podpisał w piątek tzw. drugą ustawę o innowacyjności. Zwiększa ona m.in. ulgę podatkową dla przedsiębiorców na działalność badawczo-rozwojową do 100 proc. i umożliwia tworzenie przez uczelnie spółek do zarządzania infrastrukturą badawczą.

czytaj więcej »

2017-11-27

Reforma gospodarowania przestrzenią

Obszary zintegrowanego inwestowania (OZI) i doprecyzowania kwestii wydawania decyzji o warunkach zabudowy - to elementy reformy planowania przestrzennego, ktore powinny zafunkcjonować jeszcze przed kompleksową zmianą, zapowiadaną w Kodeksie urbanistyczno-budowlanym.

czytaj więcej »

2017-11-24

Konferencja Infrastruktura dostępna – standardy dostępności budynków

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa organizuje konferencję "Infrastruktura dostępna – standardy dostępności budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnościami", której partnerem merytorycznym jest Fundacja Integracja.

czytaj więcej »

2017-11-23

Kodeks urbanistyczno-budowlany - nowy tekst projektu

23 listopada 2017 r. na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa opublikowano nową wersję projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego, będącą efektem prowadzonych konsultacji publicznych oraz uzgodnień międzyresortowych. Projekt powstał po analizie uwag zgłaszanych w toku konsultacji, w tym w ramach szeregu spotkań konsultacyjnych, seminariów i konferencji, angażujących zarówno przedstawicieli organów władzy publicznej, profesjonalistów, jak i zainteresowanych obywateli. Były to jedne z najszerszych konsultacji publicznych projektu rządowego w tej kadencji prowadzone od września 2016 r.

czytaj więcej »

2017-11-22

Nie wszystkie przepisy nowych warunków technicznych ważne od 1 stycznia 2018 r.

Każda zmiana warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wzbudza pewien niepokój, szczególnie w odniesieniu do projektów i budów „w trakcie”. Nowe warunki techniczne mają wejść w życie 1 stycznia 2018, ale po spełnieniu określonych warunków, w kilku przypadkach stare przepisy będą ważne jeszcze przez 2, a nawet 3 lata.

czytaj więcej »

2017-11-21

Pieniądze na dopłaty do mieszkań w 2018 r. wyczerpią się w kilkanaście dni

Pula środków przeznaczona na dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych w 2018 r. już w połowie się wyczerpała - mówił dyrektor ds. rozwoju w serwisie e-bazanieruchomości.pl Maciej Górka. W jego ocenie pula MdM na 2018 r. skończy się w kilkanaście dni.

czytaj więcej »

2017-11-20

XXX sesja egzaminacyjna na uprawnienia budowlane rozpoczęta

17 listopada br. o godz. 10.00 we wszystkich okręgowych izbach inżynierów budownictwa w Polsce rozpoczęła się XXX-jubileuszowa sesja egzaminacyjna na uprawnienia budowlane. Do części pisemnej zostało dopuszczonych ponad 4470 osób w kraju.

czytaj więcej »

2017-11-17

Split payment - w 2018 r. firmy budowlane czeka kolejna nowość w rozliczaniu VAT

Firmy budowlane narzekają na odwrotne obciążenie w rozliczeniu VAT. Tymczasem rząd zaproponował im podzieloną płatność tego podatku, czyli tzw. split payment. Ten nowy sposób rozliczania VAT zacznie obowiązywać od kwietnia 2018 r. Jednak w przeciwieństwie do odwróconego VAT, stosowanie split payment ma być dobrowolne. Czy warto?

czytaj więcej »

2017-11-16

Nowe warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania od 1 stycznia 2018 r.

14 listopada 2017 r. minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podpisał nowelizację rozporządzenia o w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wejście w życie nowelizacji jest planowane 1 stycznia 2018 r.

czytaj więcej »

2017-11-15

BIM - polska perspektywa: Budowa XXI wieku

30 listopada Autodesk zaprasza do udziału w drugiej edycji BIM Day 2017 – jednej z największych branżowych konferencji poświęconych tematyce BIM. Odbędzie się ona w Hotelu InterContinental w Warszawie.

czytaj więcej »

2017-11-14

Nowe wymiary miejsca parkingowego: tysiące projektów architektonicznych do przeróbki?

Od 1 stycznia 2018 r. zmienią się wymiary miejsca parkingowego w warunkach technicznych. W Ministerstwie Infrastuktury i Budownictwa dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że prawdopodobnie rok dostaną pracownie architektoniczne i firmy oferujące gotowe projekty architektoniczne domów na dostosowanie do nowych wymogów.

czytaj więcej »

2017-11-13

Krzysztof Kondraciuk odwołany ze stanowiska szefa GDDKiA

Premier Beata Szydło odwołała w czwartek Krzysztofa Kondraciuka ze stanowiska Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

czytaj więcej »

2017-11-10

23. Konferencja Naukowo-Techniczna w Ciechocinku

W dniach 11–13 października br. odbyła się kolejna 23. Konferencja Naukowo-Techniczna w Ciechocinku. Temat tegorocznej konferencji brzmiał: „Zmiany w zamówieniach publicznych na roboty budowlane – wybrane aspekty w praktyce”.

czytaj więcej »

2017-11-09

Powstanie Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury

Powstanie Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury, który ma wspomagać program Mieszkanie plus - poinformował resort infrastruktury i budownictwa. W środę resort podpisał list intencyjny w tej sprawie.

czytaj więcej »

2017-11-08

Projekt: za wywłaszczoną nieruchomość tylko rekompensata

Na etapie uzgodnień znajduje się rządowy projekt ustawy, którego celem ma być rekompensata krzywd wyrządzonych osobom fizycznym wskutek przejęcia nieruchomości lub zabytków ruchomych przez władze komunistyczne po 1944 r.

czytaj więcej »

2017-11-07

Wielka płyta: tajemnicze badania ITB

Badanie stanu technicznego budynków z wielkiej płyty w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego − proponuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Takie badania resort zlecił już w 2016 r. Instytutowi Techniki Budowlanej (ITB). Jakie są efekty?

czytaj więcej »

2017-11-06

Odnawialne źródła energii szansą zrównoważonego rozwoju Polski

„Odnawialne źródła energii stanowią istotny element zrównoważonego rozwoju, a ich racjonalne wykorzystanie pomoże zredukować zanieczyszczenia atmosfery, wód i ograniczy ilość odpadów” – powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska, podczas konferencji „Odnawialne źródła energii szansą zrównoważonego rozwoju Polski”. W wydarzeniu, które odbyło się 3 listopada 2017 r. w Ministerstwie Środowiska, udział wzięli również minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz wiceministrowie środowiska.

czytaj więcej »

2017-11-03

Reforma planowania przestrzennego i usprawnienie inwestycji budowlanych

- Potrzebujemy obszarów zintegrowanego inwestowania (OZI) i doprecyzowania kwestii wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Te elementy reformy planowania przestrzennego powinny zafunkcjonować jeszcze przed kompleksową zmianą, którą wprowadzi Kodeks urbanistyczno-budowlany. 4 projekty, które konsultowaliśmy, są spójne z rozwiązaniami zawartymi w kodeksie – mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski podczas posiedzenia Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej (GKUA) 30 października 2017 r.

czytaj więcej »

2017-11-02

Ministerstwo zweryfikuje kwalifikacje urbanistów

Urbaniści, którzy legitymują się stosownymi uprawnieniami lub nabyli prawo do wykonywania zawodu, będą musieli poddać się dodatkowej weryfikacji. Wpisanie ich do ministerialnego rejestru nie nastąpi z mocy prawa, zakładają przepisy wprowadzające ustawę o architektach, inżynierach budownictwa oraz urbanistach.

czytaj więcej »

2017-11-02

Autorzy poszukiwani!

Oficyna Wydawnicza POLCEN poszukuje znanych i doświadczonych autorów.

czytaj więcej »

2017-10-31

Nowe mieszkania coraz droższe

Mieszkania wprowadzane ostatnio do sprzedaży w Gdyni miały wyższą cenę za metr kwadratowy niż w Warszawie. Cenową oazą spokoju pozostaje tylko Wrocław.

czytaj więcej »

2017-10-30

Jaka przyszłość dla budownictwa została ogłoszona?

26 października br. w Warszawie odbyła się dwudziesta edycja konferencji Monitoring Rynku Budowlanego. Wydarzenie było zorganizowane przez ASM i Polską Izbę Przemysłowo-Handlową Budownictwa pod honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Konferencję zaszczycił i uroczyście otworzył Podsekretarz Stanu, Wiceminister Tomasz Żuchowski, który jest odpowiedzialny za sektor budownictwa.

czytaj więcej »

2017-10-30

Jesienna promocja rabat 20% e-book - gratis

20% rabatu na wybrane książki do 30 listopada br. Przy zakupie 3 książek jeden z poniższych e-booków gratis.

czytaj więcej »

2017-10-27

Pracownicy z branży budowlanej na wagę złota

Pracownicy z branży budowlanej to w ostatnich miesiącach wielcy wygrani rynku pracy. W I półroczu br. skierowano do nich o 16% więcej ogłoszeń o pracę niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

czytaj więcej »

2017-10-26

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności

Procedura przekształcenia ma się odbywać na podstawie zaświadczenia o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntu we współwłasność tego gruntu.

czytaj więcej »

2017-10-25

Nowa ustawa inwestycyjna: uwagi do projektu budowlanego i uprawnień

Przedłużają się prace nad nowym Kodeksem urbanistyczno-budowlanym, dlatego Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zaproponowało ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z uproszczeniem procesu inwestycyjno-budowlanego. Do niektórych zapisów tzw. ustawy inwestycyjnej ma zastrzeżenia Polska Izba Inżynierów Budownictwa (PIIB). Najpoważniejsze dotyczą projektu budowlanego w podziale na projekt inwestycyjny i techniczny oraz zakresu uprawnień budowlanych.

czytaj więcej »

2017-10-24

Rok 2018 - Europejskim Rokiem Inżynierów Budownictwa

Europejska Rada Inżynierów Budownictwa (ECCE) podjęła decyzję o ogłoszeniu roku 2018 Europejskim Rokiem Inżynierów Budownictwa. Głównym celem tej proklamacji jest zwrócenie uwagi społecznej na podstawową rolę inżynierów budownictwa w zakresie postępów w standardach życia ludzkiego oraz podnoszenie ich prestiżu w społeczeństwach krajów europejskich.

czytaj więcej »

2017-10-23

TOP 15 największych spółek budowlanych w Polsce

W Polsce prowadzi działalność około 200 tys. firm budowlanych. I chociaż ponad połowa z nich to firmy małe i mikro, to na kondycję rynku największy wpływ mają przedsiębiorstwa największe. Jakie firmy tworzą TOP 15 największych spółek budowlanych?

czytaj więcej »

2017-10-20

Inwestycje drogowe i kolejowe poniżej oczekiwań. Budownictwo czekają wyzwania

Na ożywienie w budownictwie, co dzisiaj oznacza wysyp kontraktów na budowę infrastruktury transportowej, branża czeka od roku 2015. Kończy się rok 2017, przetargi drogowe i kolejowe są ogłaszane, umowy z wykonawcami podpisywane, ale to nie przekłada się na spektakularny wzrost produkcji budowlano-montażowej, a sytuacja na rynku dobra nie jest, skoro rosną długi w budownictwie.

czytaj więcej »

2017-10-19

Branżę budowlaną czekają duże wyzwania związane z kumulacją prac w nadchodzących latach

Opóźnienie w realizacji kluczowych projektów infrastrukturalnych wpłynęło na wyniki spółek budowlanych w 2016 roku i będzie miało wpływ na ich działalność w nadchodzących latach.

czytaj więcej »

2017-10-18

Nowe warunki techniczne od 1 stycznia 2018 r.

Państwa członkowskie UE nie zgłosiły uwag do nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - dowiedział się nieoficjalnie Muratorplus.pl. Oznacza to, że poprawki w warunkach technicznych zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

czytaj więcej »

2017-10-16

Urbanistą będzie mógł zostać każdy magister?

Nie do zaakceptowania jest sytuacja, kiedy prawo wykonywania zawodu urbanisty będzie mógł uzyskać każdy magister, bez konieczności wykazania się jakimkolwiek wykształceniem kierunkowym oraz doświadczeniem zawodowym - podkreśla Towarzystwo Urbanistów Polskich.

czytaj więcej »

2017-10-13

NFOŚiGW przeznaczył 40 mln zł na rozwój energetyki obywatelskiej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udostępnił Bankowi Ochrony Środowiska do 40 mln zł (w tym do 12 mln zł na dotacje) z przeznaczeniem na zawieranie umów z klientami indywidualnymi, posiadającymi prawo do dysponowania budynkami mieszkalnymi oraz wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi. BOŚ S.A. – jako jedyny partner – rozpocznie swój program „EKOkredyt Prosument II” w połowie października br.

czytaj więcej »

2017-10-12

Projekt nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra infrastruktury i budownictwa.

czytaj więcej »

2017-10-11

Zmiany w Prawie budowlanym 2017: efekt odwrotny od zamierzonego?

Projekt ustawy inwestycyjnej, który zakłada m.in. zmianę Prawa budowlanego – według Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa – ma uprościć i przyspieszyć proces inwestycyjno-budowlany. W wielu aspektach może on jednak przynieść odwrotny efekt – ostrzega Jan Jarosławski, prawnik Skanska Residential Development Poland. I wskazuje przykłady.

czytaj więcej »

2017-10-10

Kodeks urbanistyczno-budowlany na ukończeniu

Do końca października br. zostaną przedstawione przepisy nowego kodeksu urbanistyczno-budowlanego, poinformował na konferencji prasowej w Opolu wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

czytaj więcej »

2017-10-09

Rząd chce zmienić zasady wydawania decyzji o warunkach zabudowy

Jeżeli działka nie graniczy z inną już zagospodarowaną, postawienie na niej domu będzie niemożliwe; podobne ograniczenie będzie dotyczyć terenów, gdzie jest wyłącznie droga czy las.

czytaj więcej »

2017-10-06

Nowy wiceminister infrastruktury i budownictwa

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk wręczył 4 października podpisaną przez premier Beatę Szydło nominację dla nowego wiceministra Marka Chodkiewicza. Przejmie on obowiązki Jerzego Szmita, który z powodów osobistych złożył dymisję pod koniec września br.

czytaj więcej »

2017-10-05

Samorządy z ograniczonym wpływem na nadzór budowlany

Przepisy projektu ustawy o organach administracji inwestycyjnej i nadzoru budowlanego zmieniają zasady powoływania powiatowych i wojewódzkich inspektorów. Resort budownictwa uzasadnia, że obecne zasady kreują dużą zależność personalną od starostów oraz wojewodów.

czytaj więcej »

2017-10-04

IV Europejskie Forum ETICS

Ponad 250 osób z Europy, Chin i Japonii zapowiedziało swój udział w IV Europejskim Forum ETICS, zaplanowanym na 5 października w Warszawie w Centrum Konferencyjnym POLIN.

czytaj więcej »

2017-10-03

Uwagi PIIB do projektu ustawy o architektach, inżynierach budownictwa oraz urbanistach

W nawiązaniu do pisma z dnia 1 września 2017 r. Polska Izba Inżynierów Budownictwa przesłała do podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Tomasza Żuchowskiego uwagi do projektu ustawy o architektach, inżynierach budownictwa oraz urbanistach (wersja z dnia 1 września 2017 r.).

czytaj więcej »

2017-10-02

Wchodzą w życie nowe przepisy o odnawialnych źródłach energii

Mają uchronić konsumentów przed wzrostem cen prądu

czytaj więcej »

2017-10-02

25% rabatu na wybrane książki do 20 października br.

25% rabatu na wybrane książki do 20 października br.

czytaj więcej »

2017-09-29

Split payment zacznie obowiązywać od kwietnia 2018 r.

To będzie rewolucja w VAT. Zapłata będzie wpływać na dwa konta: na jedno kwota netto, na drugie – sam podatek. Początkowo budżet na tym straci, ale z czasem korzyści przeważą.

czytaj więcej »

2017-09-29

Jerzy Szmit podał się do dymisji. Szydło ją przyjęła

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit podał się do dymisji. Jako powód podał względy osobiste. Dymisja została przyjęta przez premier Beatę Szydło.

czytaj więcej »

2017-09-28

Rewitalizacja a rynek nieruchomości

Rekultywacja i zmiana funkcji starych kamienic, pałaców czy kompleksów pofabrycznych coraz częściej ląduje w orbicie zainteresowań biznesu. Czy na rewitalizacji faktycznie można zarobić? Co stoi za panującym obecnie na rynku nieruchomości trendem? Jakich błędów powinien wystrzegać się inwestor? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielają eksperci OPG Property Professionals.

czytaj więcej »

2017-09-27

Uproszczenie procedur budowlanych w zgodzie z ładem przestrzennym jeszcze w tym roku

- Do konsultacji społecznych trafił projekt tzw. "ustawy inwestycyjnej". Nowe przepisy mają ułatwić i przyśpieszyć inwestycje budowlane – mówił 22 września 2017 r. wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

czytaj więcej »

2017-09-26

Związek Zawodowy Budowlani świętuje 125-lecie

Ruch Zawodowy Budowlanych w Polsce świętuje 125-lecie. Gośćmi uroczystej gali połączonej z wręczeniem odznaczeń państwowych i resortowych byli podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Tomasz Żuchowski i wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau.

czytaj więcej »

2017-09-25

Ruszyły konsultacje publiczne "ustawy inwestycyjnej"

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z uproszczeniem procesu inwestycyjno-budowlanego ("ustawa inwestycyjna") 20 września 2017 r. został skierowany do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych. Każdy zainteresowany może zgłosić uwagi do projektu ustawy – pisemnie albo na adres email przestrzen@mib.gov.pl. Termin na zgłaszanie uwag upływa 6 października 2017 r.

czytaj więcej »

2017-09-25

Konstrukcje murowe. Naprawy i wzmocnienia

Publikacja „Konstrukcje murowe. Naprawy i wzmocnienia” to niezwykle cenna pozycja na rynku wydawniczym. Jest ona owocem wieloletnich badań, a także praktycznych doświadczeń autora – dr. hab. inż. Bohdana Stawiskiego – pracownika naukowego i wykładowcy na Politechnice Wrocławskiej.

czytaj więcej »

2017-09-22

Konsultacje z urzędami wojewódzkimi o zmianach w systemie planowania i zagospodarowania przestrzennego

- Kontynuujemy cykl spotkań z urzędami wojewódzkimi, bo ta formuła się sprawdza. Lepiej wymienić poglądy podczas szczerego spotkania, bo to usprawnia działanie administracji wojewódzkiej. A jej ocena jest także oceną rządu – powiedział 19 września 2017 r. wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski podczas narady z urzędnikami wojewodów odpowiedzialnymi za inwestycje i planowanie i zagospodarowanie przestrzenne.

czytaj więcej »

2017-09-21

Rynek mieszkaniowy w Polsce nie hamuje

Na początku tego roku deweloperzy mieszkaniowi mocno docisnęli pedał gazu i wydaje się, że nie zamierzają go w najbliższym czasie zwalniać.

czytaj więcej »

2017-09-20

Żuchowski: 500 zł kary za dzień zwłoki w przekazaniu wykazów gruntów do Krajowego Zasobu Nieruchomości

Za każdy dzień zwłoki w przekazaniu kompletnych wykazów gruntów do Krajowego Zasobu Nieruchomości przewidujemy karę 500 zł - mówił PAP wiceszef MIB Tomasz Żuchowski. Kary mogą dotknąć starostwa powiatowe oraz podmioty gospodarujące gruntami Skarbu Państwa.

czytaj więcej »

2017-09-19

Wypadki przy pracy: śmierć zbiera żniwo na budowach

23 pracowników poniosło śmierć w wypadkach na polskich budowach w pierwszym półroczu 2017 r. – podał GUS. Kto ponosi odpowiedzialność za wypadki przy pracy?

czytaj więcej »

2017-09-15

Materiały budowlane dla poszkodowanych w nawałnicach bez VAT

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podpisał 4 września br. rozporządzenie, które zezwala na stosowanie 0 proc. stawki VAT dla darowizn materiałów budowlanych przekazanych od 12 sierpnia do 30 listopada 2017 r. na rzecz poszkodowanych w wyniku nawałnic, które miały miejsce w sierpniu 2017 r.

czytaj więcej »

2017-09-14

Minister Infrastruktury i Budownictwa potwierdza jednolite standardy wyceny nieruchomości dla sektora bankowego

1 września 2017 r. Minister Infrastruktury i Budownictwa ustalił standard zawodowy rzeczoznawców majątkowych „Wycena dla zabezpieczenia wierzytelności”.

czytaj więcej »

2017-09-13

Nadzór budowlany: bez zapowiadanej rewolucji, więcej władzy dla ministra budownictwa

W projekcie ustawy o organach administracji inwestycyjnej i nadzoru budowlanego, który trafił właśnie do konsultacji społecznych, nie ma mowy o zastąpieniu powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego okręgowymi. Jakiego nadzoru budowlanego chce Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa?

czytaj więcej »

2017-09-13

Na polskich budowach zabraknie cementu?

Moce produkcyjne zakładów cementowych w Polsce są znacząco wyższe niż spodziewane zapotrzebowanie ze strony rosnącego rynku budowlanego. Pomimo tego istnieją obawy, że na budowach zabraknie cementu.

czytaj więcej »

2017-09-12

Co się zmieni dla rzeczoznawców, pośredników i zarządców od 1 września 2017 r.?

1 września 2017 r. weszły w życie zmiany związane z gospodarowaniem nieruchomościami. Rozwiązania oczekiwane przez środowiska zawodowe wprowadziła nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami z 20 lipca 2017 r.

czytaj więcej »

2017-09-11

Ponad 63 mln zł na inwestycje drogowe

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk zatwierdził do realizacji 21 Programów Inwestycji dla zadań drogowych, których łączny koszt to ponad 63 mln zł. Są to zadania związane z rozbudową istniejącego odcinka drogi krajowej wraz z dostosowaniem nośności do ruchu ciężkiego o nacisku 11,5 t/oś, budową mostu oraz poprawą bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego poprzez przebudowę skrzyżowań, budowę pasów lewoskrętnych, przejść dla pieszych, sygnalizacji świetlnej, chodników, ścieżek rowerowych i zatok autobusowych. Zadania te będą realizowane w siedmiu województwach: mazowieckim, łódzkim, opolskim, dolnośląskim, śląskim, małopolskim oraz zachodniopomorskim.

czytaj więcej »

2017-09-08

Polskie domy drewniane - żyj w zgodzie z naturą

4 września 2017 r. wiceminister Tomasz Żuchowski uczestniczył w siedzibie Ministerstwa Środowiska w uroczystości podpisania listu intencyjnego ws. projektu rozwojowego Lasów Państwowych "Polskie domy drewniane - żyj w zgodzie z naturą". Porozumienie w sprawie współpracy podpisywali szef resortu środowiska Jan Szyszko oraz dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski.

czytaj więcej »

2017-09-07

Rozpoczęły się konsultacje publiczne projektów ustaw regulujących funkcjonowanie administracji budowlanej oraz zawodów architekta, inżyniera budownictwa i urbanisty

1 września rozpoczęły się konsultacje publiczne dwóch ustaw towarzyszących Kodeksowi urbanistyczno-budowlanemu, przygotowanych jako element spójnej reformy procesu gospodarowania przestrzenią.

czytaj więcej »

2017-09-06

Oczekiwania wobec nowelizacji warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Od ponad roku trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

czytaj więcej »

2017-09-05

Koleją na Mazury

Efektem podpisanej dziś umowy na linię Ełk – Szczytno będą dobre podróże w regionie i większe możliwości dla transportu towarowego. Sprawna realizacja Krajowego Programu Kolejowego pokazuje, że rząd konsekwentnie przywraca i tworzy na Warmii i Mazurach lepsze możliwości komunikacji i likwiduje wykluczenie komunikacyjne – powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit.

czytaj więcej »

2017-09-04

Ruszyły prace na budowie obwodnicy Sanoka

28 sierpnia 2017 r. rozpoczęły się prace budowlane na obwodnicy Sanoka. Inwestycja obejmuje budowę ok. 7-kilometrowej obwodnicy tego miasta w ciągu drogi krajowej nr 28 Zator - Medyka wraz z infrastrukturą techniczną.

czytaj więcej »

2017-09-02

Książka Vademecum projektanta

VADEMECUM PROJEKTANTA to kompendium wiedzy, które w tomie 1. zawiera podstawowe informacje i praktyczne komentarze związane ze stosowaniem norm europejskich (tzw. Eurokodów).

czytaj więcej »

2017-09-01

KE: spółka Autostrada Wielkopolska musi zwrócić Polsce 895 mln zł

Spółka Autostrada Wielkopolska SA (AW SA) musi zwrócić polskiemu państwu 895 mln zł - poinformowała w piątek Komisja Europejska. Zdaniem Brukseli operator odcinka A2 otrzymał nadmierną rekompensatę z tytułu zmiany ustawy o autostradach płatnych.

czytaj więcej »

2017-08-31

Projekt rozporządzenia w sprawie warunków technicznych dla budynków i ich usytuowanie w notyfikacji

W dniu 10 lipca projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie został przekazany do wszczęcia procedury notyfikacyjnej. .

czytaj więcej »

2017-08-30

XXIX sesja egzaminacyjna na uprawnienia budowlane w statystyce

2905 osób w kraju zdało egzamin na uprawnienia budowlane w czasie XXIX sesji egzaminacyjnej, pierwszej sesji w roku 2017.

czytaj więcej »

2017-08-29

Zwrot podatku: małe firmy budowlane szybciej odzyskają „odwrócony VAT”

Przyspieszenie zwrotu podatku z 60 do 15 dni obiecał małym firmom budowlanym Paweł Cybulski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Wysyłając takie zalecenie do urzędów skarbowych Ministerstwo potwierdziło, że tzw. odwrotne obciążenie w rozliczeniu podatku VAT mocno daje się we znaki przedsiębiorcom budowlanym.

czytaj więcej »

2017-08-28

Kontrole budynków potrwają do końca sierpnia

- Do końca sierpnia w każdym gospodarstwie, które ucierpiało w wyniku nawałnic, zostaną oszacowane szkody. We wrześniu pierwsze środki finansowe na odbudowę i remonty będą wpływać na konta mieszkańców - powiedziała premier Beata Szydło po posiedzeniu wojewódzkiego sztabu zarządzania kryzysowego 23 sierpnia 2017 r. w Gostyniu w Wielkopolsce.

czytaj więcej »

2017-08-25

Ułatwienia w procedurach budowlanych w związku z usuwaniem skutków nawałnic

- Zależy nam na tym, żeby po etapie zabezpieczenia, w którym aktywnie uczestniczyły służby i wielu wolontariuszy, poszkodowani jak najszybciej otrzymali dalszą pomoc. Rząd chce maksymalnie uprościć i odformalizować te procedury. Dlatego przygotowaliśmy i udostępniamy formularze oraz przykładowo wypełniony druk, żeby można było się z nim zapoznać już przed zgłoszeniem szkody – powiedział minister Andrzej Adamczyk.

czytaj więcej »

2017-08-24

Budowanie bez pozwolenie na budowę. Jakie są konsekwencje budowy bez pozwolenia?

Przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane ograniczają określenie samowoli budowlanej do wzniesienia obiektu budowlanego bez wymaganego pozwolenia na budowę, zgłoszenia lub mimo sprzeciwu odpowiednich organów. Inaczej też traktują te przypadki, choć przesłanki legalizacji są w zasadzie takie same.

czytaj więcej »

2017-08-23

Nowe warunki techniczne niekorzystne dla ogrzewania elektrycznego. Czy będą zmiany?

Obecnie praktycznie nie ma możliwości stosowania ogrzewania elektrycznego w nowych lub przebudowywanych budynkach, ponieważ przy współczynniku wi przyjętym w nowym warunkach technicznych, wskaźnik EP przekracza wartość graniczną. Dodatkowo w przypadku korzystania ze standardowych taryf, koszty eksploatacyjne ogrzewania elektrycznego są stosunkowo wysokie. Ministerstwo Energii myśli o tworzeniu specjalnych taryf na energię elektryczną do celów ogrzewania. Czy Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa rozważy zmianę wymagań dotyczących wskaźnika EP, zawartych w nowych warunkach technicznych?

czytaj więcej »

2017-08-22

Zmiana na stanowisku GINB

Z dniem 12 sierpnia br. pełnienie obowiązków Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego zostało powierzone Pani Anicie Oleksiak.

czytaj więcej »

2017-08-01

Kodeks urbanistyczno-budowlany będzie tworzyć ład przestrzenny

Jednym z najważniejszych celów kodeksu urbanistyczno-budowlanego jest stworzenie skutecznych ram prowadzenia polityki przestrzennej – powiedział minister Andrzej Adamczyk odnosząc się do informacji Najwyższej Izby Kontroli ws. uwzględnienia wniosków izby w kodeksie urbanistyczno-budowlanym.

czytaj więcej »

2017-07-31

Więcej katastrof budowlanych w 2016 roku. Polacy ubezpieczają się od żywiołów

Po pięciu latach spadków, w 2016 roku wzrosła liczba katastrof budowlanych. Główną ich przyczyną były wichury i pożary. Na szczęście poszkodowanych w katastrofach budowlanych i ofiar śmiertelnych jest mniej. Czy potencjalne zagrożenie katastrofą budowlaną ma odzwierciedlenie w ubezpieczeniach od takich zdarzeń?

czytaj więcej »

2017-07-28

Czy rzeczywiście można ogrzać dom bez smogu?

Ogrzewanie elektryczne a smog i niska emisja - uwarunkowania prawno-środowiskowe. Elektryczne ogrzewania budynków ogranicza niską emisję. Szczególnie istotna jest redukcja emisji pyłów w przypadku rezygnacji z kotłów na paliwo stałe, co w konsekwencji zapobiega ryzyku zanieczyszczania powietrza i powstawania smogu.

czytaj więcej »

2017-07-27

Powstał Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Strzelińskich

21 lipca 2017 r. w siedzibie strzelińskiego magistratu nastąpiło podpisanie porozumienia o ustanowieniu Klastra Energii Odnawialnej Wzgórz Strzelińskich.

czytaj więcej »

2017-07-26

Warunki zabudowy: usytuowanie budynków bez… linijki słońca

Przygotowywany przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa projekt Kodeksu urbanistyczno-budowlanego wpłynie na intensywność zabudowy oraz określi nowe zasady usytuowania budynków. Nie byłoby wtedy potrzeby dokonywania analiz przesłaniania oraz nasłonecznienia w oparciu o tzw. linijkę słońca.

czytaj więcej »

2017-07-25

XX Jubileuszowa Konferencja IPB i PIIB

W Ośrodku Konferencyjnym GDDKiA w Józefowie 11–12 maja br. odbyła się konferencja pt. „Samorząd gospodarczy i zawodowy w kształtowaniu procesów inwestycyjnych w budownictwie”.

czytaj więcej »

2017-07-24

Sejm przyjął nowe Prawo wodne

„Wprowadzenie nowego Prawa wodnego jest niezbędne dla wypełnienia obowiązków wobec Unii Europejskiej oraz zapewnienia racjonalnego gospodarowania wodami i bezpieczeństwa przeciwpowodziowego” – podkreśla minister środowiska prof. Jan Szyszko.

czytaj więcej »

2017-07-21

Ponad 10,6 mln zł z UE na termomodernizację budynków i odnawialne źródła energii na Mazowszu

Kolejne miliony z UE na inwestycje w poprawę efektywności energetycznej. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego projekty otrzymają łącznie dofinansowanie w wysokości ponad 10,6 mln zł w ramach RPO WM 2014-2020. Dziś umowy w tej sprawie podpisali wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i beneficjenci.

czytaj więcej »

2017-07-20

Polska i Czechy wzmacniają współpracę infrastrukturalną

Realizacja przygranicznych odcinków dróg S3 i D11, inwestycje kolejowe oraz pakiet mobilności były głównymi tematami rozmów ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka i ministra transportu Czech Dana Ťoka, które odbyły się 17 lipca 2017 r. w Dworze Królowej nad Łabą. W rozmowach uczestniczyła także minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Elżbieta Witek.

czytaj więcej »

2017-07-19

Prawo budowlane – pozwolenie na budowę czy zgłoszenie budowy?

Procedura zgłoszenia budowy domu jednorodzinnego miała być dla inwestorów szybsza i mniej uciążliwa od pozwolenia na budowę. Jednak praktyka pokazała, że jest inaczej. Posłowie Kukuz’15 chcą to zmienić. Właśnie wnieśli do Sejmu projekt nowelizacji prawa budowlanego.

czytaj więcej »

2017-07-18

PassivDom - autonomiczny dom wydrukowany

Ukraiński startup PassivDom drukuje swoje modułowe domy w 3D. Specjalny robot drukuje w 3D moduły domu, dzięki czemu można go przystosować do własnych potrzeb. Materiały, z których są wykonane moduły, są bezpieczne dla środowiska oraz możliwe do recyklingu.

czytaj więcej »

2017-07-17

Uroczyste wręczenie decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych

10 lipca 2017 r. wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski wziął udział w uroczystym wręczeniu decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych osobom, które pomyślnie zdały egzaminy w wiosennej sesji egzaminacyjnej 2017 r.

czytaj więcej »

2017-07-14

Sejm przyjął nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami

7 lipca 2017 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, przygotowaną przez MIB. Nowelizacja zapewni przejrzystą i stabilną sytuację stronom umów o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami i zarządzanie nieruchomościami. Nowe prawo doprecyzowuje również niektóre przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami.

czytaj więcej »

2017-07-13

Zmiany w ustawie o dozorze technicznym

Inspektorzy jednostek dozoru technicznego będą kontrolować na stacjach paliw wydajność urządzeń wychwytujących pary paliwa, które uwalniają się podczas tankowania pojazdów i monitorować ich przekazywanie do zbiornika magazynowego. Zapewni to ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, takich jak benzen i ozon. 5 lipca 2017 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o dozorze technicznym, przedłożony przez ministra infrastruktury i budownictwa.

czytaj więcej »

2017-07-12

W poszukiwaniu estetyki OZE

W Rzeszowie powstaje Podkarpackie Centrum Transferu Niskoenergetycznych Technologii w Budownictwie. Budynek stanie się nową siedzibą Podkarpackiej Izby Inżynierów Budownictwa w Rzeszowie oraz przyjmie bardzo ambitną funkcję Podkarpackiego Centrum Transferu Niskoenergetycznych Technologii w Budownictwie.

czytaj więcej »

2017-07-11

Podsumowanie prac nad kodeksem urbanistyczno-budowlanym podczas połączonego posiedzenia komisji sejmowych

- W lipcu zakończymy prace nad nową wersją kodeksu urbanistyczno-budowlanego - mówił 5 lipca 2017 r. wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski podczas połączonego posiedzenia komisji sejmowych: Komisji Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, poświęconego podsumowaniu prac nad projektem ustawy.

czytaj więcej »

2017-07-10

Czy w Polsce mieszkańcy wieżowców mogą spać spokojnie?

Pożar Grenfell Tower w Londynie, w którym zginęło 80 mieszkańców tego bloku, wywołał w Wielkiej Brytanii burzliwą debatę na temat ochrony przeciwpożarowej w wysokich budynkach. Podobna dyskusja konieczna jest także w naszym kraju.

czytaj więcej »

2017-07-07

W sprawie interpretacji uprawnień budowlanych

Pismo Andrzeja R. Dobruckiego, prezesa Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, do Jacka Szera, Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego

czytaj więcej »

2017-07-06

Mieszkanie Plus ma konkurencję. Koszt wybudowania domu robi wrażenie

W Białymstoku oddano właśnie do użytkowania gminną czynszówkę z 32 mieszkaniami, które w przeliczeniu na metr kwadratowy kosztowały tylko 2,6 tys. zł. Czy spółce BGK Nieruchomości, która podpisuje z gminami umowy inwestycyjne na budowę czynszówek w programie Mieszkanie Plus, uda się te koszty obniżyć?

czytaj więcej »

2017-07-05

XIV Kongres Nowego Przemysłu

11-12 października 2017 Warszawa, hotel Sheraton XIV edycja Kongresu Nowego Przemysłu organizowanego przez Grupę PTWP – wydawcę Magazynu Gospodarczego Nowy Przemysł oraz portalu wnp.pl – odbędzie się w dniach 11-12 października 2017 r.

czytaj więcej »

2017-07-04

Ponad 1,2 tys. mieszkań w budowie w ramach programu Mieszkanie plus

Po trzech kwartałach w programie Mieszkanie plus osiągnęliśmy liczbę mieszkań w przygotowaniu 3-krotnie przewyższającą potencjał największych polskich deweloperów - mówił prezes BGKN Mirosław Barszcz. W przygotowaniu jest ponad 10 tys. mieszkań, w tym w budowie jest ponad 1,2 tys.

czytaj więcej »

2017-07-03

Property Forum 2017

25-26 września 2017 • Warszawa • Hotel Sheraton Największa impreza branży nieruchomości komercyjnych w Polsce

czytaj więcej »

2017-07-01

PRZERWA URLOPOWA

Z powodu urlopu w dniach od 1 do 20 sierpnia księgarnia internetowa nie będzie realizowała wysyłek. Wszystkie zamówienia złożone w tym czasie zostaną zrealizowane po 20 sierpnia br. Przepraszamy za utrudnienia Serdecznie pozdrawiamy

czytaj więcej »

2017-06-30

Powstanie

- Cieszę się, że Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, który umożliwi powstanie zasobu nieruchomości na potrzeby programu Mieszkanie Plus. Polacy oczekują na dostępne cenowo mieszkania, a ten projekt zbliża nas do realizacji celów Narodowego Programu Mieszkaniowego – powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński po przyjęciu przez Stały Komitet Rady Ministrów projektu ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

czytaj więcej »

2017-06-29

63. Konferencja Naukowa Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej

63. Konferencja Naukowa Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk oraz Komitetu Nauki Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Krynica Zdrój, 17-22.09.2017 r.

czytaj więcej »

2017-06-28

BIM - Sky is not the limit

BIM można porównać do aptekarskiej dokładności. Projektowanie przy użyciu precyzyjnych narzędzi daje lepsze rezultaty.

czytaj więcej »

2017-06-27

ColorLove Przedszkole. Rusza II edycja!

ColorLove Przedszkole to doskonały dowód na to, jak działalność społeczna pozytywnie wpływa na życie lokalnej społeczności. W rezultacie zdrowa rywalizacja podczas I edycji zaktywizowała mieszkańców rejonu Trójmiasta i Krakowa, którzy razem walczyli o „colorlove" fasady dla maluchów. Ogromne zainteresowanie akcją zainspirowało nas do stworzenia kolejnej edycji – tym razem czas na Wrocław i jego najbliższe okolice! Na zgłoszenia przedszkoli czekamy od 22.05.2017 r. do 15.09.2017 r.

czytaj więcej »

2017-06-26

125-lecie Ruchu Zawodowego Budowlanych w Polsce

- Ministerstwo infrastruktury i Budownictwa docenia jakże bogatą historię Związku Zawodowego "Budowlani", który łączy w swojej działalności pracowników związanych nie tylko z sektorem budowlanym, ale także przemysłem materiałów budowlanych, spółdzielczością mieszkaniową, przemysłem drzewnym, meblarskim, leśnictwem, ochroną środowiska i służbami komunalnymi – napisał minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk w liście do uczestników jubileuszowego kongresu. Życzenia podczas spotkania złożył w imieniu ministra A. Adamczyka i własnym wiceminister Tomasz Żuchowski, współprzewodniczący Zespołu Trójstronnego do spraw Budownictwa i Gospodarki Komunalnej.

czytaj więcej »

2017-06-23

Sejm przyjął zmiany w programie społecznego budownictwa czynszowego

Wyeliminowanie barier w ubieganiu się o finansowanie zwrotne w ramach rządowego programu popierania budownictwa czynszowego oraz sygnalizowanych przez inwestorów problemów wynikających z eksploatacji lokali mieszkalnych wybudowanych w ramach programu – to główne cele uchwalonej 22 czerwca 2017 r. nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Zmiany mają przede wszystkim charakter regulacyjny, ich efektem będzie zwiększenie efektywności zaspokajania potrzeb mieszkaniowych osób spełniających warunki do najmu lokalu mieszkalnego powstałego z udziałem finansowania zwrotnego poprzez jeszcze większe zainteresowanie inwestorów tego budownictwa udziałem w programie.

czytaj więcej »

2017-06-21

Nowe zasady odpowiedzialności solidarnej dla kontraktów niepublicznych

Możliwość zgłaszania podwykonawcy bezpośrednio przez samego podwykonawcę, likwidacja obowiązku przedstawiania pełnej umowy i ograniczenie kwotowe odpowiedzialności inwestora i generalnego wykonawcy - zmiany wchodzące w życie 1 czerwca 2017 r. zmienią praktykę działania na kontraktach zawieranych poza reżimem Pzp.

czytaj więcej »

2017-06-20

Piszemy nowy rozdział w budownictwie infrastrukturalnym

19 czerwca 2017 r. wiceminister Jerzy Szmit wziął udział w V Kongresie Infrastruktury Polskiej, organizowany przez zespół doradców gospodarczych TOR.

czytaj więcej »

2017-06-19

Nowa inwestycja w Warszawie na terenach FSO

W miejscu starych hal produkcyjnych Fabryki Samochodów Osobowych ma powstać nowoczesne centrum konferencyjno-targowe. Rewitalizacja terenów pofabrycznych dobiegnie końca w 2018 roku. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Fundamental Group.

czytaj więcej »

2017-06-15

Standardy projektowania uniwersalnego

Już od dawna nowo budowane obiekty użyteczności publicznej muszą być dostępne dla osób niepełnosprawnych. Jednak Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB) uznało, że to za mało i zapowiedziało pojawienie się „Standardów dostępności budynków dla osób z niepełnosprawnościami mając na uwadze koncepcję uniwersalnego projektowania”. Projekt tego dokumentu 12 czerwca 2017 został przez MIB skierowany do konsultacji publicznych.

czytaj więcej »

2017-06-14

63. Konferncja Naukowa Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN oraz Komitetu Nauki PZITB

Konferencja odbędzie się w dniach 17 - 22 września 2017 r. w Krynicy Zdroju.

czytaj więcej »

2017-06-13

Budownictwo drogowe: MIB ujawni nazwy firm, które nie płacą podwykonawcom

Dużo rzadziej niż kilka lat temu w budownictwie drogowym podwykonawcy skarżą się na nieuczciwe firmy wykonawcze, które nie zapłaciły im za wykonane roboty – zapewnia Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB). I zapowiada dalszą walkę z tym procederem. Jakie resort zastosuje metody?

czytaj więcej »

2017-06-12

Używanie elementów nawiewnych przy zastosowaniu wentylacji grawitacyjnej

Przepisy określają rodzaj urządzeń służących do doprowadzenia powietrza. Odpowiada mgr inż. Marcin Gasiński - Stowarzyszenie Nowoczesne Budynki.

czytaj więcej »

2017-06-09

Budujemy silne polskie firmy – skuteczna ochrona podwykonawców

- Chcemy chronić polskich podwykonawców i firmy. Dziś na polskich drogach firmy realizują kontrakty na łączną kwotę 50 mld zł – powiedział 8 czerwca 2017 r. wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

czytaj więcej »

2017-06-08

Sektorowa Rada ds. Kompetencji w Budownictwie już działa!

30 maja br. odbyła się w Warszawie Konferencja Inauguracyjna Sektorowej Rady ds. Kompetencji w Budownictwie. Polska Izba Inżynierów Budownictwa jest jednym z partnerów tego projektu.

czytaj więcej »

2017-06-07

Instytut Techniki Budowlanej ma nowego dyrektora

Minister infrastruktury i budownictwa odwołał dr. inż. Marcina M. Kruka z funkcji dyrektora Instytutu Techniki Budowlanej (ITB). Od 31 maja pełni ją dr inż. Robert Geryło, który wcześniej był wicedyrektorem Instytutu ds. strategii i rozwoju.

czytaj więcej »

2017-06-06

Nowe zawody budowlane i szkoły branżowe

Z wielkim trudem odradza się w Polsce szkolnictwo zawodowe. Pomysłów było już kilka, ale żaden nie przyniósł wymiernych dla rynku pracy efektów. Wraz z ostatnią reformą edukacji, pojawił się też pomysł Ministerstwa Edukacji na szkoły zawodowe, które od 1 września 2017 zastąpią szkoły branżowe.

czytaj więcej »

2017-06-05

Z dziekanami o kształceniu na kierunku budownictwo

Proces kształcenia, program nauczania, reforma szkolnictwa wyższego, nauka we współpracy z praktyką - to tylko kilka z tematów poruszanych podczas Ogólnopolskiego Zjazdu Dziekanów wydziałów kształcących na kierunku budownictwa, w którym uczestniczył wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

czytaj więcej »

2017-06-01

Czy należy dalej obniżać parametry izolacyjności cieplnej okien i drzwi?

Na VIII Kongresie Stolarki Polskiej, 26 maja 2017 roku, branża stolarki budowlanej debatowała na temat dalszego obniżania parametrów przenikalności cieplnej stolarki otworowej. Większość producentów i dostawców wyrobów opowiedziała się za pozostawieniem parametrów na obecnym poziomie.

czytaj więcej »

2017-05-30

Kwalifikacje zawodowe w cenie

Od połowy 2013 roku w firmach budowlanych brak doświadczonych pracowników z kwalifikacjami zawodowymi jest wskazywany jako bariera w ich działalności. Obecnie, jak podaje GUS, tak uważa co trzecia firma związana z budownictwem. Bitwę o inżyniera wśród pracodawców wygra ten, który zaoferuje wyższe wynagrodzenie lub atrakcyjniejsze benefity.

czytaj więcej »

2017-05-29

Zamówienia publiczne. Stosowanie kryterium ceny w praktyce

Chociaż ciągle mówi się o stosowaniu kryterium cenowego w ocenach ofert, eksperci podkreślają, że nigdy Prawo zamówień publicznych nie nakazywało takich praktyk. Teraz w przepisach pojawił się zapis ograniczający wagę tego kryterium, powstał też katalog sugerowanych kryteriów pozacenowych.

czytaj więcej »

2017-05-26

Bezpieczeństwo w budownictwie priorytetem MIB

- Kodeks urbanistyczno-budowlany, opracowany przez MIB, kładzie duży nacisk na odpowiedzialność zawodową. Proponowane zapisy mają wzmocnić rolę osób wykonujących samodzielne funkcje w budownictwie w procesie inwestycyjno-budowlanym, ale jednocześnie zwiększając ich odpowiedzialność zawodową i etyczną – mówił 23 maja 2017 r. wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

czytaj więcej »

2017-05-25

Wady fizyczne ujawnione po odbiorze robót budowlanych i co dalej - gwarancja i rękojmia

Przysługujące inwestorowi uprawnienia z tytułu rękojmi wskutek wadliwości wykonanego obiektu nie pozbawiają go prawa do wykorzystania uprawnienia w stosunku do wykonawcy w ramach obowiązującej między nimi gwarancji.

czytaj więcej »

2017-05-24

Trwa XXIX sesja egzaminacyjna na uprawnienia budowlane!

19 maja br. rozpoczęła się XXIX sesja egzaminacyjna na uprawnienia budowlane we wszystkich okręgowych izbach inżynierów budownictwa w Polsce. Do części pisemnej zostało dopuszczonych ponad 4340 osób w kraju.

czytaj więcej »

2017-05-23

Dzień BIM

W dniach 1-2 czerwca 2017 odbędzie się czwarta edycja konferencji dzień BIM. Wydarzenie to jest organizowane przez Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej, Instytut Zarządzania w Budownictwie i Transporcie oraz BIM Klaster - Klaster Technologii Informacyjnych w Budownictwie.

czytaj więcej »

2017-05-22

Zmiany KPA

1 czerwca 2017 r. wejdzie w życie przygotowana w Ministerstwie Rozwoju, we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego. Przygotowana w ramach pakietu „100 zmian dla firm – Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców” ustawa jest najbardziej obszerną zmianą KPA od kilkudziesięciu lat.

czytaj więcej »

2017-05-19

Pierwsza pomoc na budowie

Teoria, jak należy udzielać pierwszej pomocy w razie ciężkiego wypadku na budowie, może nie wystarczyć. Krzyk bólu, krew, złamania mogą „sparaliżować” niewprawnego ratownika. Żeby oswoić pracowników z takimi sytuacjami, na budowie Green2Day we Wrocławiu, gdzie wykonawcą jest Skanska, w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa odbyły się ćwiczenia, podczas których symulowano różne obrażenia ciała i pokazywano jak udzielać pierwszej pomocy.

czytaj więcej »

2017-05-18

Głosowanie internetowe w konkursie o nagrodę za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinach architektury i budownictwa oraz planowania i zagospodarowania przestrzennego

W 55. edycji Konkursu o Nagrodę Ministra Infrastruktury i Budownictwa za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinach architektury i budownictwa oraz planowania i zagospodarowania przestrzennego, może zostać przeprowadzone głosowanie internetowego na najlepsze prace zgłoszone w konkursie. Decyzja o przeprowadzeniu głosowania zostanie podjęta przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa w oparciu o rekomendację przedstawioną przez zespół do oceny wybitnych osiągnięć twórczych w dziedzinach architektury i budownictwa oraz planowania i zagospodarowania przestrzennego.

czytaj więcej »

2017-05-17

Etyka i odpowiedzialność zawodowa w budownictwie

- Cieszę się, że trwa dialog ze środowiskiem inżynierów budownictwa, projektantów i architektów w sprawie prac nad kodeksem urbanistyczno-budowlanym – mówił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk otwierając spotkanie z przedstawicielami samorządu zawodowego inżynierów budownictwa i architektów.

czytaj więcej »

2017-05-16

Inteligentna energetyka na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego - debata

„Inteligentna energetyka na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego”. Wydarzenie to organizowane jest pod patronatem Ministerstwa Energii, Ministerstwa Środowiska oraz Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.

czytaj więcej »

2017-05-15

PIIB w koalicji Chcemy uczciwego budownictwa

Polska Izba Inżynierów Budownictwa i redakcja czasopisma „Inżynier Budownictwa” przystąpiły do koalicji „Chcemy uczciwego budownictwa”. Jej celem jest walka z wszelkimi patologiami w budownictwie.

czytaj więcej »

2017-05-10

Precyzyjne definicje pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i zarządzania nieruchomościami

9 maja 2017 r. rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra infrastruktury i budownictwa.

czytaj więcej »

2017-05-09

Recenzja - Zasady pomiarów i obliczenia powierzchni oraz kubatur budynku

Każdy budynek da się scharakteryzować na wiele różnych sposobów. Można go opisać, biorąc pod uwagę chociażby rodzaj materiału, z którego został wykonany lub rodzaj konstrukcji. I tak dzieje się najczęściej. Warto jednak pamiętać, że równie użyteczną i praktyczną charakterystykę uzyskuje się dzięki odniesieniu się do parametrów użytkowych związanych z ukształtowaniem powierzchniowo-przestrzennym.

czytaj więcej »

2017-05-08

Polski projekt pilotażowy na szwedzkim rynku budownictwa mieszkaniowego

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa we współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Innowacyjności Królestwa Szwecji oraz Szwedzkim Stowarzyszeniem Publicznych (Samorządowych) Przedsiębiorstw Budownictwa Mieszkaniowego (SABO) przygotowują polsko – szwedzki projekt pilotażowy kompleksowej realizacji inwestycji mieszkaniowej w Szwecji przez polskie firmy w roli generalnego wykonawcy.

czytaj więcej »

2017-05-04

Odwrotne obciążenie VAT w budownictwie 2017

Weszły w życie przepisy zmieniające zasady objęcia robót budowlanych mechanizmem odwrotnego obciążenia podatkiem VAT. 1 stycznia 2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 1 grudnia 2016 r o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 2024), która przewiduje zmianę dotyczącą objęcia robót budowlanych mechanizmem odwrotnego obciążenia. Ustawa wprowadziła zmiany w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm.).

czytaj więcej »

2017-04-28

Mieszkanie Plus - od innowacji do inwestycji

W programie Mieszkanie Plus powstaną wysokiej jakości budynki mieszkalne, przyjazne rodzinom i lokalnym społecznościom, spełniające rygorystyczne standardy techniczne i urbanistyczne – zapewniali uczestnicy konferencji „Mieszkanie Plus. Od innowacji do inwestycji” zorganizowanej 27 kwietnia 2017 r. przez spółkę BGK Nieruchomości w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W konferencji uczestniczył wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

czytaj więcej »

2017-04-27

Rynek zamówień publicznych dla uczciwych firm - konferencja

To już trzecia z cyklu konferencji, które Muratorplus.pl organizuje w ramach akcji „Chcemy uczciwego budownictwa”. W czasie najbliższego spotkania chcemy, aby zaproszeni przez nas przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa i Urzędu Zamówień Publicznych oraz organizacji branżowych ocenili sytuację na rynku zamówień publicznych. Zastanowimy się, czy nie grozi nam kolejne zaprzepaszczenie boomu w budownictwie, który zawdzięczamy funduszom unijnym na infrastrukturę.

czytaj więcej »

2017-04-26

Ceny materiałów budowlanych. Najszybciej drożeją farby i lakiery

W pierwszym kwartale 2017 r. sprzedaż materiałów budowlanych była o 16% wyższa niż w analogicznym okresie przed rokiem – podała Grupa PSB. Jak przyznaje, zawdzięcza to głównie wzrostowi cen materiałów budowlanych w styczniu i w lutym. Jednak w marcu niektóre z nich… potaniały.

czytaj więcej »

2017-04-25

25.04 mówmy głośno o ciszy!

Co roku pod koniec kwietnia świat zaczyna głośniej mówić o problemach wynikających z powszechnego występowania hałasu w naszym życiu. Wszystko za sprawą Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem – święta, które zostało ustanowione w 1996 roku przez Ligę Niedosłyszących w celu zwrócenia uwagi na powszechność hałasu w naszym otoczeniu oraz podkreślenia przykrych konsekwencji, jakie sytuacja ta ma dla naszego zdrowia.

czytaj więcej »

2017-04-24

Pierwszy kwartał 2017 na rynku mieszkaniowym. Deweloperzy wrzucają wyższy bieg

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego za okres od stycznia do marca 2017. Deweloperzy utrzymują wysokie tempo, narzucone już od kilku lat. Pod względem mieszkań oddanych do użytku, pierwszy kwartał tego roku okazał się rekordowy w historii rodzimego rynku pierwotnego. Nie wydaje się też, aby miał wkrótce wyhamować.

czytaj więcej »

2017-04-21

Konferencja

- Troska o jakość powietrza to zadanie zbiorowe. Rząd premier Beaty Szydło zajął się tą sprawą kompleksowo – powiedział 20 kwietnia 2017 r. wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński podczas debaty "Zrównoważone Miasta i Zrównoważona Energia". W konferencji zorganizowanej przez Global Compact Poland i Najwyższą Izbę Kontroli wzięli również udział przedstawiciele ministerstw energii, środowiska i rozwoju.

czytaj więcej »

2017-04-20

Zmowa cenowa trudniejsza do ukrycia – UOKiK zaczął korzystać z „informacji obywatelskich”

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) uruchomił pilotażowy program pozyskiwania informacji o zmowach cenowych od tzw. sygnalistów. Tym, którzy zgłoszą zmowę cenową UOKiK gwarantuje anonimowość.

czytaj więcej »

2017-04-19

Ustawa o REIT-ach powstaje od nowa. Czy polskie nieruchomości trafią w końcu w polskie ręce?

W październiku 2016 Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy określający zasady funkcjonowania spółek rynku wynajmu nieruchomości – „polskich REIT-ów”. Ustawa miała wejść w życie z początkiem 2017 roku. Tak się jednak nie stało, ponieważ było wiele uwag do projektu. W związku z tym rząd podjął decyzję o przygotowaniu ustawy kolejny raz. Zgodnie z zapowiedziami, nowe przepisy w sprawie REIT-ów mają zacząć obowiązywać od początku 2018 roku.

czytaj więcej »

2017-04-18

Egzaminy na uprawnienia budowlane w roku 2017

Zbliża się termin wiosennego egzaminu na uprawnienia budowlane – 19 maja 2017. To będzie już w kolejności XXIX sesja egzaminacyjna na uprawnienia pod auspicjami Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Egzamin pisemny jubileuszowej XXX sesji jesiennej wyznaczono na 17 listopada.

czytaj więcej »

2017-04-14

Awarie budowlane - konferencja

Konferencja od ponad ćwierć wieku stanowi forum wymiany poglądów i doświadczeń naukowców, inwestorów, projektantów, wykonawców oraz przedstawicieli administracji budowlanej w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa konstrukcji budowlanych. Konferencja składać się będzie z sesji problemowych, w których prezentowane będą referaty zamówione przez Organizatorów Konferencji oraz z sesji tematycznych obejmujących referaty zgłoszone przez uczestników i zakwalifikowane przez Komitet Naukowy Konferencji.

czytaj więcej »

2017-04-13

Umowy o roboty budowlane - zmiana treści art. 6471 Kodeksu cywilnego

Brakuje już tylko podpisu prezydenta pod ustawą „o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności”, która od 1 czerwca 2017 r. zmieni w Kodeksie cywilnym (K.c.) treść art. 6471 . Reguluje on kwestię płatności w umowach o roboty budowlane.

czytaj więcej »

2017-04-12

XX Jubileuszowa Konferencja IPB i PIIB

Samorząd gospodarczy i zawodowy w kształtowaniu procesów inwestycyjnych w budownictwie w dn. 11 i 12 maja 2017 r. w Józefowie

czytaj więcej »

2017-04-11

Postępowanie administracyjne będzie łatwiejsze - komentarz ekspercki

Postępowanie administracyjne będzie łatwiejsze To dobry sposób na rozwój polskiego biznesu W dniu wczorajszym Sejm zadecydował o przyjęciu senackich poprawek do ustawy z dnia 8 marca 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw, która ma zrewolucjonizować postępowanie administracyjne. Nowelizacja jest kolejnym etapem wprowadzania założeń „Planu na rzecz odpowiedniego rozwoju”, opracowanego przez Ministerstwo Rozwoju.

czytaj więcej »

2017-04-10

Dobry czas dla inwestycji transportowych i budownictwa

Budowa dróg, przyspieszenie inwestycji na kolei czy wdrożenie programu Mieszkanie Plus to tylko niektóre działania realizowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

czytaj więcej »

2017-04-07

Wyroby budowlane pod kontrolą

Wyroby budowlane pod kontrolą – chcemy uczciwego budownictwa2017-04-06 6 kwietnia 2017 r., podczas dyskusji ekspertów i uczestników rynku wyrobów budowlanych, w tym przedstawicieli dystrybutorów i producentów materiałów budowlanych, wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski zaprezentował obowiązujące w Polsce regulacje dotyczące wprowadzania na rynek wyrobów budowlanych. Zwracał uwagę na fakt, że parametryzacji wyrobów budowlanych określona obowiązującymi przepisami z punktu widzenia nabywcy – konsumenta ma pewne deficyty. Część wiedzy o właściwościach wyrobów jest trudna do porównania bez szczegółowego zapoznania się z deklaracjami podmiotów wprowadzających lub udostępniających wyrób na rynku.

czytaj więcej »

2017-04-06

O kodeksie urbanistyczno-budowlanym z urbanistami

- Celem nowego kodeksu urbanistyczno-budowlanego jest przywrócenie i zapewnienie efektywnego gospodarowania przestrzenią oraz wzmocnienie partycypacji społecznej w planowaniu przestrzennym. Jesteśmy pewni, że po wejściu w życie kodeksu przypadki działań niezgodnych z interesem społeczności lokalnej zostaną wyeliminowane, a proces lokalizacji i realizacji inwestycji publicznych będzie efektywny i transparentny – zapowiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski 3 kwietnia 2017 r. we Wrocławiu.

czytaj więcej »

2017-04-05

Bezpieczeństwo pracy na budowach i nowe technologie

Do BHP wkraczają nowe technologie, zapewniające bezpieczeństwo pracy na placu budowy. Internet Rzeczy, BIM, to tylko niektóre z nich. O nowych technologiach w BHP rozmawiano z Jarosławem Marszałkiem, menadżerem ds. BHP w Skanska Property Poland.

czytaj więcej »

2017-04-04

Rozpoczęły się okręgowe zjazdy sprawozdawcze!

31 marca br. XVI Zjazdem Sprawozdawczym Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa rozpoczęły się tegoroczne okręgowe zjazdy w naszych izbach inżynierów budownictwa. Podczas obrad delegaci dokonują m.in. oceny funkcjonowania okręgowych organów statutowych w 2016 r. oraz ustalają program działań na 2017 r.

czytaj więcej »

2017-04-03

O doskonaleniu zawodowym oraz wynikach egzaminów na uprawnienia budowlane na KR PIIB

1 marca br. w Warszawie obradowała Krajowa Rada Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

czytaj więcej »

2017-03-31

Wypadki w pracy na budowie. Rok 2016 oficjalnie lepszy

Jak podał wstępnie GUS, w roku 2016 było więcej wypadków w pracy, ale mniej wypadków na budowach. Jest też mniej zdarzeń, które zakończyły się śmiercią pracownika, ale i tak budownictwo jest tu na pierwszym miejscu w zestawieniu wszystkich branż gospodarki.

czytaj więcej »

2017-03-30

„Mieszkanie plus”. Ruszył konkurs dla architektów i projektantów

Do 22 czerwca 2017 r. można zgłosić swój projekt w konkursie architektonicznym na koncepcję modelowego domu wielorodzinnego w programie „Mieszkanie Plus”. Rząd powierzył to przedsięwzięcie spółce BGK Nieruchomości, która przy organizacji tego konkursu architektonicznego współpracuje z Izbą Architektów Rzeczpospolitej Polskiej i Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej. Patronem medialnym konkursu jest m.in. serwis Muratorplus.pl

czytaj więcej »

2017-03-29

Kongres Geodetów Polskich

- Jednym z problemów, jakie napotkaliśmy we współpracy, jest brak jedności środowiska geodezyjnego i kartograficznego wobec istniejących problemów, zarówno dotyczących obowiązujących przepisów prawa, jak i wizji organizacji służby geodezyjnej i kartograficznej. Dlatego tegoroczne hasło kongresu: "Jedność Geodezyjna", jest bardzo aktualne – mówił 24 marca 2017 r. w Piotrkowie Trybunalskim wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

czytaj więcej »

2017-03-28

Jak zaradzić nieuczciwej konkurencji w budownictwie?

Od wielu lat próbuję – jak dotąd bezskutecznie – przekonać decydentów w naszym kraju do radykalnej zmiany w podejściu do projektowania inwestycji publicznych. Dlatego ucieszyłam się, że serwis Muratorplus.pl zainicjował akcję „Chcemy uczciwego budownictwa”, bo liczę na wywiązanie się dyskusji dotyczącej projektowania, które jest podstawą każdej inwestycji – napisała w liście do naszego serwisu architekt Ewa Frankiewicz.

czytaj więcej »

2017-03-27

Zasady i standardy kosztorysowania robót budowlanych dla zamawiających, inwestorów i wykonawców

Minister Andrzej Adamczyk i wiceminister Tomasz Żuchowski wzięli udział w konferencji "Zasady i standardy kosztorysowania robót budowlanych dla zamawiających inwestorów i wykonawców", zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kosztorysantów Budowlanych.

czytaj więcej »

2017-03-24

Konsekwencje przedłużania się postępowań administracyjnych w sprawach budowlanych

Organy administracji publicznej są obowiązane prowadzić postępowanie w taki sposób, aby pogłębiać zaufanie obywateli do organów państwa oraz świadomość i kulturę prawną obywateli.

czytaj więcej »

2017-03-23

O kodeksie urbanistyczno-budowlanym podczas zgromadzenia Związku Miast Polskich

- Decyzja o przygotowaniu projektu kodeksu urbanistyczno-budowlanego, który jest już po konsultacjach publicznych i uzgodnieniach międzyresortowych, jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom samorządów – mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski podczas XXXVIII zgromadzenia ogólnego Związku Miast Polskich 22 marca 2017 r. w Serocku.

czytaj więcej »

2017-03-22

"Chcemy uczciwego budownictwa"

Budownictwo od lat zmaga się z wieloma patologiami, których ofiarą padają uczciwi przedsiębiorcy, ich pracownicy oraz konsumenci. Inaugurując akcję „Uczciwe budowanie" zamierzamy wywołać publiczną dyskusję na ten temat. W czasie pierwszej konferencji (przewidujemy cykl czterech) spróbujemy przedstawić skalę szarej strefy oraz nieuczciwej walki konkurencyjnej w różnych sferach budownictwa. W czasie debaty poddamy również pod ocenę ekspertów pomysł przywrócenia podatkowej ulgi remontowo-budowlanej.

czytaj więcej »

2017-03-21

Etyka i odpowiedzialność zawodowa to dla inżynierów budownictwa priorytety w działaniu

16 marca br. Polska Izba Inżynierów Budownictwa w ramach obchodów 15-lecia utworzenia samorządu zawodowego zorganizowała konferencję dotyczącą odpowiedzialności i zaufania w zawodach zaufania publicznego pt.: „Etyka i odpowiedzialność zawodowa inżynierów budownictwa – fundamentem zaufania społecznego”.

czytaj więcej »

2017-03-20

MIB wspiera koalicję na rzecz uczciwego budownictwa

– Uczciwość polega przede wszystkim na dialogu z partnerem. Dialog z przedsiębiorcami i branżą jest niezbędny przy tworzeniu prawa. Dziś ten dialog ma charakter instytucjonalny – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podczas konferencji "Chcemy uczciwego budownictwa", która odbyła się 17 marca 2017 r.

czytaj więcej »

2017-03-17

Odpowiedzialność zawodowa inżynierów budownictwa

- Etyka zawodowa musi towarzyszyć inżynierom realizującym i nadzorującym inwestycje, także projektantom - wszystkim uczestniczącym w procesie inwestycyjnym. Uczciwość w wykonaniu zawodu jest niezbędna. Kodeks urbanistyczno-budowlany, opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, kładzie duży nacisk na odpowiedzialność zawodową – mówił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podczas konferencji w ramach obchodów 15-lecia utworzenia samorządu zawodowego inżynierów budownictwa.

czytaj więcej »

2017-03-16

Umowy o roboty budowlane - nowy przepis przeciwko oszukańczym zmowom

Najpewniej od 1 czerwca 2017 r. w Kodeksie cywilnym (K.c.) całkowicie zmieni się treść art. 6471, który reguluje kwestię płatności w umowach o roboty budowlane. Przygotowaną przez rząd poprawkę uchwalił już Sejm. Jak eksperci oceniają zmianę przepisu o „solidarnej odpowiedzialności inwestora oraz wykonawcy za zobowiązania należne podwykonawcy w umowie o roboty budowlane”?

czytaj więcej »

2017-03-15

Nowa technologia HoloLens na budowie

Ghelamco Poland udostępniło pierwszą w Polsce i jedną z nielicznych na świecie wirtualnych prezentacji projektu nowej inwestycji w skali 1:1.

czytaj więcej »

2017-03-09

Zagrożenia porażeniem łukiem elektrycznym podczas prac budowlanych

Ryzyko porażenia, w szczególności osób z krótkim stażem pracy, wzrasta przy braku skutecznego nadzoru.

czytaj więcej »

2017-03-08

Po prostu lubię być na budowie

Czy budownictwo rzeczywiście jest męską branżą? Naszym zdaniem to stereotyp i kobiet w branży jest coraz więcej. O tym, jak sobie radzi płeć piękna na budowie, co to znaczy kochać swoją pracę, rozmawiamy z inżynier Joanną Bujak, kierownikiem projektu* w F.B.I. TASBUD S.A. (Generalny Wykonawca).

czytaj więcej »

2017-03-07

Rozpoczęło się drążenie tunelu na Zakopiance

6 marca 2017 r. rozpoczęło się drążenie ponad dwukilometrowego tunelu pod górą Mały Luboń w ramach budowy S7 pomiędzy Naprawą a Skomielną Białą. Ze względów technologicznych i bezpieczeństwa wykonywanych robót dopuszczone są prace w ruchu ciągłym, 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Jest to związane z występowaniem w górze naprężeń i odkształceń, które będą na bieżąco monitorowane.

czytaj więcej »

2017-03-06

Najdłuższy most w Małopolsce połączył brzegi Wisły w Krakowie

Budowa mostu nad Wisłą na odcinku S7 węzeł Rybitwy – węzeł Igołomska jest zaawansowana już w 83%.

czytaj więcej »

2017-03-03

Rok 2017 lepszy dla rynku materiałów budowlanych?

Ubiegły rok nie był zbyt łaskawy dla branży materiałów budowlanych i w jego kontekście trudno mówić o jej dynamicznym rozwoju.

czytaj więcej »

2017-03-02

Ruch budowlany w 2016 r. - wyniki badań

Z zebranych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego danych dotyczących ruchu budowlanego wynika, że w 2016 r. w Polsce wydano 187 498 pozwoleń na budowę, o 3 732 pozwolenia więcej niż w 2015 r. Oznacza to 2% wzrost w stosunku do poprzedzającego roku.

czytaj więcej »

2017-03-01

Kiedy nie są potrzebne uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej

Stanowisko Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa podjęte podczas posiedzenia w dniu 15 grudnia 2016 r.

czytaj więcej »

2017-02-28

Oddzielenia przeciwpożarowe w budynkach mieszkalnych w zabudowie bliźniaczej i szeregowej

Wydaje się możliwe z technicznego punktu widzenia, aby ściany o klasie odporności ogniowej REI 60, w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie szeregowej, nie musiały spełniać wymagań oddzielenia przeciwpożarowego.

czytaj więcej »

2017-02-27

Fundamenty na gruntach ekspansywnych

W przypadku gruntów ekspansywnych wykonawstwo prac geotechnicznych wymaga szczególnej staranności i specjalistycznej wiedzy, aby zapobiec negatywnym skutkom zjawisk pęcznienia i skurczu dla fundamentów i konstrukcji.

czytaj więcej »

2017-02-23

Budownictwo z prefabrykatów

Bloki z wielkiej płyty to relikt epoki PRL, symbol kiepskiego budownictwa i szpetnych blokowisk. Do dziś koszmarnie brzydkie budynki z tamtego okresu "straszą" na niejednym osiedlu. Dzisiejsza technologia prefabrykacji nie ma z tym nic wspólnego. Coraz częściej budujemy z prefabrykatów, tyle że w zupełnie innym wydaniu. Wśród powstających budynków można znaleźć naprawdę ciekawe i oryginalne obiekty. Poniżej prezentujemy przykładowe realizacje.

czytaj więcej »

2017-02-22

Kolejne spotkanie konsultacyjne na temat metodyki BIM

Przedstawienie rekomendacji w zakresie możliwych ścieżek wdrożenia metodyki Building Information Modeling (BIM) w Polsce i przedstawienie wniosków na temat gotowości organizacji promujących stosowanie tej metodyki w praktyce do jej wdrożenia w budownictwie – to najważniejsze tematy spotkania eksperckiego, które odbyło się 21 lutego 2017 r. w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Spotkanie zorganizowano z inicjatywy podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Tomasza Żuchowskiego.

czytaj więcej »

2017-02-21

Modernizacja Warszawy Zachodniej

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przygotowują się do kompleksowej przebudowy stacji Warszawa Zachodnia.

czytaj więcej »

2017-02-20

W Polsce jest dziewięć zawodów budowlanych. Wkrótce dojdą kolejne

Jedna z nowych profesji to monter stolarki budowlanej. Będzie się jej można nauczyć w szkołach zawodowych – dowiedział się Muratorplus.pl. Od ponad dwóch lat zabiega o to Związek Polskie Okna i Drzwi. Przykład z niego powinny wziąć firmy i organizacje budowlane, które narzekają, że szkoły zawodowe nie kształcą potrzebnych im fachowców.

czytaj więcej »

2017-02-17

Jak walczyć ze smogiem? Pomysły ze świata

Temat zanieczyszczenia smogiem powraca jak bumerang. W sposoby walki ze smogiem zaczyna angażować się również Polska. Na świecie powoli realizowane są koncepcje na wieże czy ekrany antysmogowe. Czy te pomysły można wykorzystać również w naszym kraju?

czytaj więcej »

2017-02-16

Trzy wyzwania, które wymuszą innowacyjne zmiany w budownictwie

Sektor budowlany w Polsce przechodzi okres intensywnych napięć i zmian. To szansa.

czytaj więcej »

2017-02-15

Zmiany w warunkach technicznych po konsultacjach

Przygotowywana jest nowelizacja Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowelizacja przepisów, za co odpowiada Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, będzie dotyczyć m.in. działów zabudowa i zagospodarowanie działki budowlanej, budynki i pomieszczenia, wyposażenie techniczne budynków, bezpieczeństwo pożarowe oraz oszczędność energii i izolacyjność cieplna.

czytaj więcej »

2017-02-14

Nowe kryterium GDDKiA w przetargach drogowych – „właściwości przeciwpoślizgowe nawierzchni”

W przetargach drogowych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) liczy się już nie tylko cena. Jednym z dodatkowych kryteriów oceny ofert są „właściwości przeciwpoślizgowe nawierzchni”. Czyżby nasze drogi były niebezpieczne? A może to ostatnie wypadki samochodowe członków rządu wpłynęły na ostrzejsze wymagania? My już wiemy!

czytaj więcej »

2017-02-13

Praca w budownictwie. Znów brakuje fachowców. Poszukiwany cieśla i stolarz budowlany

Powiatowe urzędy pracy alarmuja, że wśród 23 najbardziej deficytowych zawodów, aż dziewięć związanych jest z branżą budowlaną. Czy przyczyną są zbyt niskie zarobki, a w efekcie masowy exodus specjalistów za granicę?

czytaj więcej »

2017-02-10

Kodeks urbanistyczno-budowlany w tym roku w Sejmie

– Zakończyliśmy konsultacje publiczne projektu kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Prezentujemy rozstrzygnięcia dotyczące opinii nadesłanych i przekazanych podczas regionalnych spotkań – mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski podczas Forum Gospodarczego Budownictwa i Architektury, które odbyło się 8 lutego 2017 r. w ramach targów BUDMA 2017 w Poznaniu.

czytaj więcej »

2017-02-09

O usprawnieniach w budowie dróg

8 lutego 2017 r. w Warszawie podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit otworzył VIII edycję konferencji „Infrastruktura Polska & Budownictwo”. Wziął również udział w dyskusji poświęconej nowym rozwiązaniom w zamówieniach publicznych i finansowaniu inwestycji.

czytaj więcej »

2017-02-08

Nowe standardy budownictwa drogowego

Zmiany dotyczące m.in. zrównoważonego podziału ryzyk, samodzielności niezależnego inżyniera oraz ochrony podwykonawców będzie zawierał nowy wzór umowy na zamówienie publiczne w budownictwie drogowym.

czytaj więcej »

2017-02-07

Przez najbliższe cztery dni Poznań będzie stolicą polskiego budownictwa

Dziś (7 lutego) w Poznaniu rozpoczynają się największe w tej części Europy Targi Budownictwa, Budma. To miejsce spotkań producentów i dystrybutorów technologii i materiałów budowlanych z przedstawicielami handlu, architektami, wykonawcami i inwestorami. Niewątpliwie Poznań jest stolicą targów budowlanych, my postanowiliśmy prześledzić, jak ma się rynek nieruchomości stolicy Wielkopolski.

czytaj więcej »

2017-02-06

Z wizytą na budowie Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta w Warszawie

Muzeum Warszawy mieści się w samym sercu warszawskiej Starówki. Realizacja inwestycji była niezwykle trudnym wyzwaniem. Zarówno ze względu na lokalizację, jak i ogrom zadań do wykonania. O przebiegu modernizacji opowiadają Joanna Dudelewicz – kierownik projektu z ramienia Muzeum Warszawy oraz Robert Wanat, kierownik budowy – firma Castellum.

czytaj więcej »

2017-02-03

Już 7 lutego 2017 r. kolejna BUDMA

7-9 lutego 2017 r., z inicjatywy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2017 w Poznaniu, odbędzie się I Forum Gospodarcze Budownictwa i Architektury.

czytaj więcej »

2017-02-02

Egzaminu na uprawnienia budowlane nie zdało niemal 1000 inżynierów

Po kilku latach niezłych wyników podczas egzaminów na uprawnienia budowlane można zauważyć wzrost odsetka osób, które nie zaliczają drugiego, czyli ustnego etapu. Testy w jesiennej sesji 2016 zaliczyło 86,6%, natomiast egzamin ustny z wynikiem pozytywnym zdało 75,9% zdających.

czytaj więcej »

2017-02-01

Dobre praktyki dla budynkowych instalacji telekomunikacyjnych (teletechnicznych)

Rozwój szerokopasmowych łączy internetowych o przepływności co najmniej 30 Mb/s stawia wyższe wymagania odnośnie do wyposażenia budynków mieszkalnych i otwiera nowe możliwości powstawania inteligentnych instalacji w budynkach wielorodzinnych.

czytaj więcej »

2017-01-31

ETYKA I ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZAWODOWA INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA – FUNDAMENTEM ZAUFANIA SPOŁECZNEGO

Konferencja Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa Polska Izba Inżynierów Budownictwa chce wspierać taki rynek usług budowlanych, w którym zasady etyczne będą stosowane zarówno przez nas, inżynierów jako wykonawców, ale i przez wszystkich zleceniodawców. Chcemy, aby naszymi partnerami w przekształceniach i działaniach na rzecz takiego rynku były również inne zawody zaufania publicznego, a także organizacje pracodawców i samorządu terytorialnego. Liczymy na aktywną współpracę ze strony rządu i parlamentu.

czytaj więcej »

2017-01-30

Koniunktura w budownictwie w styczniu do góry

Jak pokazują statystyki, koniunktura w budownictwie zawsze w styczniu wykazuje optymizm. Nie inaczej jest w roku 2017 – chociaż koniunktura pozostaje na minusie, wskaźnik podskoczył prawie o osiem punktów.

czytaj więcej »

2017-01-27

Co nakazuje rozporządzenie

Prawie pięć lat temu ukazało się rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych (Dz.U. 2012 poz. 463).

czytaj więcej »

2017-01-26

Mieszkanie Plus pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarczy i społeczny

- Program Mieszkanie Plus pozytywnie wpłynie na rynek mieszkań w Polsce. Mieszkanie Plus jest programem dla wszystkich Polaków – mówił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podczas debaty "Mieszkanie Plus i jego wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny kraju" zorganizowanej 25 stycznia 2017 r. w Warszawie.

czytaj więcej »

2017-01-25

Rynek domów inteligentnych - co go napędza?

Na temat przyszłości polskiego i globalnego rynku Smart Home rozmawiali uczestnicy II Forum Przemysłowego, które 8–10 grudnia 2016 r. odbyło się w Karpaczu.

czytaj więcej »

2017-01-24

Konferencja SKB w 2017 roku

„Zasady i standardy kosztorysowania robót budowlanych dla zamawiających, inwestorów i wykonawców”

czytaj więcej »

2017-01-23

Trzy wyzwania, które wymuszą innowacyjne zmiany w budownictwie

Sektor budowlany w Polsce przechodzi okres intensywnych napięć i zmian. To szansa.

czytaj więcej »

2017-01-20

Główna Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna o kodeksie urbanistyczno-budowlanym

- Pracujemy nad przepisami wprowadzającymi i przejściowymi, które trafią pod obrady rządu razem z projektem kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Przepisy ustawy wprowadzającej będziemy także szeroko konsultować. Rok 2017 będzie rokiem przełomowym dla projektu kodeksu – mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski podczas posiedzenia Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.

czytaj więcej »

2017-01-19

Nowoczesne technologie w budownictwie. BIM - rewolucja nadchodzi?

Czym jest BIM? Czy jest to rewolucja in spe, czy też rzeczywistość, która już trwa i wymaga konkretnych działań polskich inżynierów?

czytaj więcej »

2017-01-18

Konkurs na bulwary nad Wisłą w Warszawie

Ogłoszono konkurs na przygotowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej obiektów użyteczności publicznej oraz fragmentu bulwarów wiślanych. Najlepsza z nadesłanych koncepcji ma zostać zrealizowana.

czytaj więcej »

2017-01-17

Ochrona ścian przed wilgocią

Na pojawienie się wilgoci narażony jest każdy obiekt. Aby jej się ustrzec, niezbędne jest nie tylko poprawne i zgodne z zasadami sztuki budowlanej wykonawstwo, ale też właściwa eksploatacja i użytkowanie budynku. Źródeł wilgoci jest wiele, m.in. przenika do domu z zewnątrz, jest produkowana przez lokatorów oraz powstaje w wyniku wielu wykonywanych przez nich czynności, choćby takich jak gotowanie, kąpiel, pranie, suszenie.

czytaj więcej »

2017-01-16

Z tabletem na budowę

Rewolucja technologiczna dzieje się na naszych oczach. Drukarki 3D drukują gotowe prefabrykaty budowlane, a tradycyjne płachty papieru w procesie projektowania zastępują trójwymiarowe modele. Dzięki mobilnym technologiom natomiast, na budowach mamy dużo szybszy obieg informacji, doskonałą dokumentację historii niemal każdego elementu budowlanego, a ponadto jest bezpieczniej.

czytaj więcej »

2017-01-13

Odwrócony podatek VAT w budownictwie. Co oznacza dla firm budowlanych?

W dniu 1 stycznia 2017 roku weszła w życie tak zwana duża nowelizacja ustawy o VAT. Zmiany wprowadziła ustawa z dnia 1 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy od podatku towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016r., poz. 2024). Modyfikacjom uległy m.in. przepisy dotyczące stosowania mechanizmów odwróconego obciążenia podatkiem VAT.

czytaj więcej »

2017-01-12

Dachy z elementami przeszklonymi - zagadnienia związane z bezpieczeństwem pożarowym

Dach zabezpiecza budynek przed warunkami atmosferycznymi, a zastosowane doświetla zapewniają dodatkowe oświetlenie i nasłonecznienie pomieszczeń. Zależnie od rodzaju i przeznaczenia budynku od dachów oczekuje się również spełnienia wymagań z zakresu bezpieczeństwa pożarowego.

czytaj więcej »

2017-01-11

Rozwiązania na smog

Zanieczyszczone miasta to komunikaty z ostatnich dni. Przerażające dane, normy przekroczone kilkadziesiąt razy. Jednak smog nie musi nas martwić. Istnieją technologie, które potrafią w znacznym stopniu ograniczyć emisję pyłów i gazów cieplarnianych. Mamy już do nich dostęp.

czytaj więcej »

2017-01-10

Zaostrzone wymagania dla okien i drzwi - nowe warunki techniczne

Zaostrzone wymagania mają ma celu poprawę energooszczędności obiektów. Wyroby używane do budowy nowych domów, m.in. okna i drzwi, muszą mieć lepsze parametry termoizolacyjne. W praktyce oznacza to nie tylko więcej ciepła w domach, ale także mniejsze rachunki za ogrzewanie.

czytaj więcej »

2017-01-09

O przepisach techniczno-budowlanych dla budynków w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa

13 grudnia br. odbyło się zebranie zespołu doradczego ds. przepisów techniczno-budowlanych dla budynków. W spotkaniu zespołu uczestniczył Andrzej R. Dobrucki, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

czytaj więcej »

2017-01-05

BHP w 2016 r. - pierwszy od 5 lat wzrost liczby wypadków

Według Głównego Urzędu Statystycznego wzrosła liczba wypadków przy pracy. Prawie 60% z nich spowodowanych zostało nieodpowiednim zachowaniem pracownika.

czytaj więcej »

2017-01-04

Konferencja - Nowelizacja ustawy PZP w praktyce

Jakość publicznych inwestycji budowlanych zaczyna się od ustawy PZP. Świadomi tego, mamy przyjemność zaprosić Państwa na konferencję „Nowelizacja ustawy PZP w praktyce, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki zamówień na projektowanie i wykonanie robót budowlanych".

czytaj więcej »

2017-01-02

Zmiany w prawie budowlanym

1 stycznia 2017 r. wchodzi w życie ustawa z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Ustawa wprowadza ułatwienia i uproszczenia m.in. dla inwestorów budowlanych.

czytaj więcej »

2016-12-30

Przybędzie „mieszkań dla młodych” od stycznia 2017 r.

Ostatnie miesiące przyniosły wyraźny zastój w programie Mieszkanie dla Młodych. Miesięczną wartość udzielonych dopłat na poziomie 25 mln zł - 30 mln zł trudno uznać za wysoką, skoro jeszcze niedawno analogiczne wyniki były cztery - pięć razy większe.

czytaj więcej »

2016-12-29

Koniunktura w budownictwie o 5 punktów w dół

Zwyczajowo grudzień jest w budownictwie miesiącem o najniższej koniunkturze. Obecny grudzień nie jest pod tym względem wyjątkiem, a kolejny miesiąc pokaże, czy będziemy odnotowywać spadków ciąg dalszy, czy też może wraz z nowym rokiem przeważy optymizm.

czytaj więcej »

2016-12-28

Prawidłowe oświetlenie przejść dla pieszych i rowerzystów

Podstawową zasadą oświetlania przejść dla pieszych jestzapewnienie odpowiedniego poziomu pionowego natężenia oświetlenia w strefach oczekiwania i przejścia przez jezdnię, a także odpowiednie doświetlenie odcinków jezdni przed i za przejściem.

czytaj więcej »

2016-12-27

PZPB: trudny 2016, sprawny 2017...

Rok 2016 był dla budownictwa polskiego trudny, podobnie zresztą jak kilka lat poprzednich – podsumowuje mijający rok Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców i Budownictwa.

czytaj więcej »

2016-12-22

Wykonywanie fundamentów palowych w trudnych warunkach gruntowo-wodnych

Wykonywanie fundamentów w przypadku napiętego zwierciadła wody, szczególnie stabilizującego się powyżej platformy wykonania fundamentu, jest trudne i niebezpieczne.

czytaj więcej »

2016-12-21

Odporność ogniowa konstrukcji drewnianych

Drewno doskonale izoluje wysoką temperaturę pożaru od pozostałych pomieszczeń i bez problemu można tworzyć z niego przegrody ogniowe, jak stropy i ściany o odporności REI30 oraz REI60.

czytaj więcej »

2016-12-20

Konferencja GINB dotycząca zmian w ustawie o wyrobach budowlanych

W Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej 6 grudnia br. odbyła się otwarta, publiczna konferencja, zorganizowana przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Konferencja została poświęcona zmianom w ustawie o wyrobach budowlanych i nowym regulacjom z zakresu nadzoru rynku, które wchodzą w życie 1 stycznia 2017 r.

czytaj więcej »

2016-12-19

Nowe wnioski budowlane

Od 17 grudnia 2016 r. obowiązują nowe wzory: wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę, zgłoszenia budowy i przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, oraz decyzji o pozwoleniu na budowę lub rozbiórkę. Nowe wzory zostały 3 miesiace temu rozesłane przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa do wszystkich samorządów. MIB przygotowało także przykładowo wypełnione wzory, dostępne w wersji edytowalnej na www.mib.gov.pl.

czytaj więcej »

2016-12-16

MIB przygotowuje przepisy techniczno-budowlane do projektu kodeksu urbanistyczno-budowlanego

- Równolegle z pracami nad projektem kodeksu urbanistyczno-budowlanego prowadzimy prace nad zupełnie nową formułą przepisów techniczno-budowlanych. Zaprosiliśmy do tych prac ekspertów. Minister Andrzej Adamczyk powołał Zespół Doradczy, który już rozpoczął pracę – mówi wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

czytaj więcej »

2016-12-15

Umowa o koncesji na roboty budowlane

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi, której celem jest implementacja dyrektywy UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie udzielania koncesji.

czytaj więcej »

2016-12-14

Elektryczność w budynkach

Publikacja „Elektryczność w budynkach. Vademecum” to niezmiernie ceniony tytuł na rynku wydawnictw budowlanych. To kompendium wiedzy na temat zastosowań elektryczności, bezpiecznego korzystania z instalacji oraz urządzeń elektrycznych. Niniejsza pozycja jest efektem pracy oraz wieloletniego doświadczenia autora, uznanego projektanta, mgr. inż. Janusza Strzyżewskiego.

czytaj więcej »

2016-12-13

Użytkowanie wieczyste – podwyżka opłaty dla mieszkańców osiedli w całej Polsce

Jednym z podstawowych obowiązków użytkownika wieczystego nieruchomości gruntowej jest uiszczanie opłaty rocznej. Wartość tej opłaty ustala się jako iloczyn stawki procentowej i wartości nieruchomości w dniu oddania jej w użytkowanie wieczyste. Wartość opłaty nie jest stała. Może ona podlegać aktualizacji na zasadach określonych w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Uwaga, można zakwestionować aktualizację opłaty za użytkowanie wieczyste!

czytaj więcej »

2016-12-12

Rząd szykuje zmiany w umowach o roboty budowlane

Umowy o roboty budowlane spędzają sen z powiek niejednemu deweloperowi. Powodują bowiem zatory płatnicze. Wicepremier Mateusz Morawiecki ma pomysł, jak się ich pozbyć.

czytaj więcej »

2016-12-09

Wpływ wiatru na wentylację i odprowadzenie spalin gazu z mieszkań

Przykłady rozkładu współczynnika ciśnienia zewnętrznego wywieranego przez wiatr mogą być wykorzystane do oceny wpływu wiatru na wentylację mieszkań i na działanie klap dymowych.

czytaj więcej »

2016-12-08

Dobre praktyki dostępności w przestrzeni publicznej i infrastrukturze

- Opracowanie katalogu dobrych praktyk pozwoli projektantom zarówno obiektów infrastrukturalnych, jak i kubaturowych, korzystać z wzorców, bazujących na doświadczeniach tych, którzy są użytkownikami inwestycji - mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski podczas spotkania z mediami, jakie odbyło się przed konferencją "Infrastruktura dostępna".

czytaj więcej »

2016-12-07

Zasoby wiedzy w Instytucie Techniki Budowlanej

Biblioteka Instytutu Techniki Budowlanej dysponuje bardzo dużym zbiorem piśmiennictwa polskiego i zagranicznego z zakresu budownictwa i dziedzin pokrewnych, w dużej części unikatowym, liczącym ponad 120 tys. vol.

czytaj więcej »

2016-12-06

Zwolnienie a świadczenie usług (nie)doradczych przez inżyniera

Odpowiada Radosław Kowalski - doradca podatkowy. Chciałbym poruszyć kwestię nurtującą coraz większą rzeszę inżynierów, a mianowicie: jak to naprawdę jest z podatkiem od towarów i usług (VAT) w przypadku inżynierów prowadzących działalność gospodarczą i świadczących usługi kierowników, inspektorów, projektantów itp.?

czytaj więcej »

2016-12-01

O przepisach techniczno-budowlanych dla budynków

28 listopada br. odbyło się pierwsze zebranie zespołu doradczego ds. przepisów techniczno-budowlanych dla budynków. W spotkaniu zespołu uczestniczył Andrzej R. Dobrucki, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

czytaj więcej »

2016-11-30

Kreator Budownictwa Roku 2016

Tytuły Kreator Budownictwa Roku po raz pierwszy przyznane zostały w 2011 roku. Co roku Wydawnictwo Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa wyłania laureatów, którzy posiadają pasję tworzenia i którzy swoją działalnością kształtują imponującą rzeczywistość budowlaną. Tak również było i w tym roku.

czytaj więcej »

2016-11-29

Rewitalizacja - praktyka i legislacja

- Od roku pracujemy nad projektem kodeksu urbanistyczno-budowlanego, który znajduje się obecnie na etapie uzgodnień i konsultacji społecznych. Celem kodeksu jest przede wszystkim poprawa jakości przestrzeni w Polsce, czyli stworzenie rzeczywistego systemu planowania przestrzennego, który będzie uwzględniał potrzebę kształtowania ładu przestrzennego i umożliwiał zbilansowanie przestrzennych potrzeb społeczeństwa, gospodarki i środowiska – mówił 25 listopada 2016 r. wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

czytaj więcej »

2016-11-28

Sprawdź stan powietrza w twojej okolicy

Ministerstwo Środowiska zachęca: aktualne dane o stanie powietrza w Polsce znajdziesz w bezpłatnej aplikacji mobilnej „Jakość powietrza w Polsce”. To kolejny projekt po portalu www.powietrze.gios.gov.pl, który przedstawia rzetelne informacje na temat jakości powietrza.

czytaj więcej »

2016-11-25

Umowa o koncesji na roboty budowlane

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi, której celem jest implementacja dyrektywy UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie udzielania koncesji.

czytaj więcej »

2016-10-28

Ogłoszenie o rozstrzygnięciu przetargu

Ogłoszenie o rozstrzygnięciu postępowania przetargowego na usługi doradcze o charakterze prorozwojowym

czytaj więcej »


pokaż więcej aktualności »

e-mail: hasło:
newsy

Aktualności

2018-02-16

Praca w budownictwie czeka. Firmy budowlane alarmują o braku pracowników

Inwestycje w Polsce ruszyły, miliardy złotych już są zaangażowane w budowy i tak ma być przez kilka kolejnych lat. Firmy budowlane mają podpisane kontrakty i szansę zdobycia kolejnych. Sytuacja jest więc świetna, ale tylko pozornie, bo brakuje rąk do pracy w budownictwie. Pracowników z Polski „wysysają” do innych krajów lepsze wynagrodzenia, trzeba więc ten deficyt pokryć obcokrajowcami. Ale to nie jest takie proste.

czytaj więcej »

2018-02-15

Jerzy Kwieciński: Specustawa mieszkaniowa jeszcze w pierwszej połowie 2018 roku

Specustawa mieszkaniowa ma zacząć obowiązywać jeszcze w pierwszej połowie tego roku - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że założenia dotyczące specustawy zostały przyjęte podczas środowego (14 lutego) posiedzenia Rady Mieszkalnictwa.

czytaj więcej »

2018-02-14

Ustawa podpisana - budownictwo w trzech resortach

Premier będzie nadzorował politykę mieszkaniową państwa, w tym program Mieszkanie plus, a za estetykę przestrzeni publicznej będzie odpowiadał minister kultury i dziedzictwa narodowego. Natomiast dział "budownictwo" znalazł się w ministertswie inwestycji i rozwoju.

czytaj więcej »

2018-02-13

Uprawnienia budowlane: Prawo budowlane do poprawki

Rząd i parlament mają 12 miesięcy na poprawienie Prawa budowlanego w części dotyczącej ograniczenia zakresu uprawnień budowlanych. Trybunał Konstytucyjny przyznał rację Polskiej Izbie Inżynierów Budownictwa (PIIB), że tę sprawę powinna regulować ustawa, a nie - jak obecnie - rozporządzenie ministra odpowiedzialnego za budownictwo.

czytaj więcej »

2018-02-12

Energooszczędność – czy jesteśmy gotowi na 2021 rok?

Już od roku funkcjonują zaostrzone kryteria energooszczędności w budynkach, według których nowo powstające domy jednorodzinne mają charakteryzować się cząstkową wartością na energię na potrzeby ogrzewania, wentylacji i c.w.u. na poziomie 95 kWh/(m2rok). Od 1 stycznia 2021 roku to kryterium ma ulec dalszemu podwyższeniu. Czy będzie je łatwo spełnić?

czytaj więcej »

2018-02-09

Zmiany w nadzorze budowlanym

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki powierzył pełnienie obowiązków Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Norbertowi Książkowi, dotychczasowemu zastępcy GINB. Jednocześnie zwolnił z pełnienia obowiązków Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Anitę Oleksiak.

czytaj więcej »

2018-02-08

Nowy wiceminister do spraw budownictwa

7 lutego br. Artur Soboń odebrał z rąk ministra Jerzego Kwiecińskiego nominację na sekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Będzie wiceministrem odpowiedzialnym za nadzór nad budownictwem oraz planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym oraz mieszkalnictwem.

czytaj więcej »

2018-02-07

Jerzy Kwieciński o budowie mieszkań: to nie wypaliło

Za tydzień na posiedzeniu Rady Mieszkalnictwa dyskutowane będą założenia specustawy mieszkaniowej - oznajmił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Jej cel, to przyspieszenie inwestycji w tym sektorze gospodarki.

czytaj więcej »

2018-02-06

PIIB protestuje: dlaczego wyższe koszty uzyskania przychodu nie dla inżyniera budownictwa?

Polska Izba Inżynierów Budownictwa (PIIB) apeluje o zmiany w ustawie o podatku dochodowym. Chodzi o rozszerzenie listy działalności, z tytułu których przysługuje zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodu również dla inżynierów budownictwa tworzących dzieła.

czytaj więcej »

2018-02-05

Decyzje o warunkach zabudowy szybko nie znikną. Ustawa inwestycyjna w I półroczu 2018?

Rząd odłoży rewolucję w zasadach wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Według deweloperów, zmiany, które zakłada tzw. ustawa inwestycyjna, mogłyby mieć katastrofalne skutki dla budownictwa mieszkaniowego.

czytaj więcej »

2018-02-02

Systemy ciepłownicze współpracujące z odnawialnymi źródłami energii i magazynami ciepła

Pod takim hasłem odbyła się konferencja w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki. Wydarzenie, którego współorganizatorem był Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO), zapoczątkowało prace nad pilotażowymi projektami priorytetowymi NFOŚiGW w tym zakresie.

czytaj więcej »

2018-02-01

Wyniki egzaminów na uprawnienia budowlane

Do testu XXX sesji egzaminacyjnej przystąpiło 3 670 kandydatów ubiegających się o uprawnienia budowlane i zdało 85,6%. Do egzaminu ustnego natomiast przystąpiło razem z osobami, które zdawały egzamin po raz kolejny - 3997 osób. – Uprawnienia budowlane w tej sesji uzyskało 3017 osób – zauważył Marian Płachecki. – Niestety, 1507 osób nie zdało.

czytaj więcej »

2018-01-31

Nadzór budowlany z powietrza. Czy tradycyjny nadzór budowlany zastąpią drony?

Drony coraz częściej wzbijają się nad placami budowy. Jednym z podstawowych zastosowań dronów jest nadzór budowlany nad prowadzonymi inwestycjami czy ekspertyzy budowlane.

czytaj więcej »

2018-01-30

Prognozy dla rynku mieszkaniowego na 2018 r.

Miniony rok był przełomowy dla rynku mieszkaniowego. W porównaniu z rokiem 2016 o 8,5% wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytku, a także zgłoszono o 21,6% więcej projektów budowlanych. Niemal dwudziestoprocentowy wzrost odnotowano również w liczbie rozpoczętych budów.

czytaj więcej »

2018-01-29

Nowe zasady znakowania wyrobów budowlanych znakiem budowlanym

1 stycznia 2017 r. weszły w życie nowe zasady znakowania wyrobów budowlanych znakiem budowlanym. Znak budowlany może być umieszczony na wyrobie budowlanym, jeżeli jego producent sporządził dla tego wyrobu krajową deklarację właściwości użytkowych, deklarując w niej właściwości użytkowe zgodnie z Polską Norma wyrobu lub krajową oceną techniczną (art. 8 ust. 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych) .

czytaj więcej »

2018-01-26

Jak uzyskać uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego w 2018 r.?

Kto może zostać rzeczoznawcą majątkowym? Jak długo trwa uzyskanie uprawnień do szacowania nieruchomości i jakie dokumenty trzeba przygotować?

czytaj więcej »

2018-01-25

Minister inwestycji i rozwoju będzie odpowiedzialny za budownictwo

Minister inwestycji i rozwoju będzie odpowiedzialny za budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo, a także za rozwój regionalny - wynika z rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów. Mieszkanie plus zostanie pod bezpośrednim nadzorem premiera.

czytaj więcej »

2018-01-24

Jaka przyszłość przed energetyką węglową w Polsce?

Ministerstwo Energii pracuje nad nową polityką energetyczną Polski (PEP), która określać będzie długoterminową wizję rządu dla sektora energii. Przeczytamy w niej zapewne o wiodącej roli węgla, bo polska energetyka jest głęboko uzależniona, i nie przestanie palić (węgla), a już na pewno nie od razu. Jednak to nie zmieni kierunku nieuchronnych przeobrażeń.

czytaj więcej »

2018-01-23

Ustawa inwestycyjna skierowana na Komitet Rady Ministrów

10 stycznia 2018 r. Minister Infrastruktury skierował pod obrady Komitetu Rady Ministrów projekt tzw. ustawy inwestycyjnej, zawierającej szereg zmian w obszarze planowania przestrzennego, geodezji oraz procesu inwestycyjnego. Jest to ostatni etap przed rozpatrzeniem projektu przez Radę Ministrów i skierowaniem do Sejmu.

czytaj więcej »

2018-01-19

Prezes PIIB z wizytą u Ministra Infrastruktury

17 stycznia br. Andrzej R. Dobrucki, Prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa spotkał się z Andrzejem Adamczykiem, Ministrem Infrastruktury w siedzibie ministerstwa w Warszawie

czytaj więcej »

2018-01-18

Gdzie się podziało budownictwo?

9 stycznia 2018 r. w miejsce Ministerstw: Infrastruktury i Budownictwa oraz Rozwoju powstały: Ministerstwo Infrastruktury oraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Przez cztery dni nie było jednak wiadomo, który z tych resortów będzie się zajmował budownictwem, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym oraz mieszkalnictwem.

czytaj więcej »

2018-01-17

Polskie biurowce zostaną pokryte ogniwami fotowoltaicznymi z perowskitu

Skanska ma być pierwszym na świecie deweloperem, który będzie pokrywał biurowce półprzezroczystymi ogniwami fotowoltaicznymi z perowskitu. Technologia ma wesprzeć zrównoważone budownictwo. Pierwsze wdrożenia pilotażowe odbędą się w 2018 r.

czytaj więcej »

2018-01-16

Seminarium BIM w infrastrukturze

Firma CADSOFT – Autodesk Gold Partner zaprasza na seminarium branżowe „BIM w infrastrukturze”, które odbędzie się 30 stycznia w Katowicach.

czytaj więcej »

2018-01-15

Zielone dachy sposobem na smog

Przekłada się to na wzmożone w okresie grzewczym zanieczyszczenie powietrza, będące poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka. Jak się okazuje, zielone dachy mogą nam pomóc w walce z tak zwanym zanieczyszczeniem pyłem zawieszonym PM10. Nie tylko pozwalają zredukować zawartość szkodliwych substancji w powietrzu, lecz również przyczyniają się do poprawy termoizolacyjności budynków, co zmniejsza ich zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania.

czytaj więcej »

2018-01-12

Nieaktualny kosztorys inwestorski narusza regulacje, ale nie prowadzi do unieważnienia przetargu

Realizujemy zamówienie (postępowanie wszczęto w październiku 2017 r.) na remont budynku użyteczności publicznej. Jednak kosztorys inwestorski, na podstawie którego była ustalona wartość zamówienia, jest ze stycznia 2017 r., a więc nieaktualny. Czy doszło do naruszenia przepisów PZP? Czy wpływa to na ważność umowy z wykonawcą? Czas naglił, więc nasz urząd robił to w interesie mieszkańców.

czytaj więcej »

2018-01-11

TK odroczył rozprawę ws. uprawnień budowlanych

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę, na której miał zbadać kwestię konstytucyjności upoważnienia ministra budownictwa do określenia ograniczenia zakresu uprawnień budowlanych w drodze rozporządzenia.

czytaj więcej »

2018-01-10

Nie ma już Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa

Wraz z reorganizacją rządu premiera Mateusza Morawieckiego, z resortowej mapy zniknęło Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Jego dotychczasowe zadania zostały podzielone pomiędzy nowe urzędy. Jeszcze nie wiadomo, w jakich strukturach zostanie ujęte budownictwo mieszkaniowe.

czytaj więcej »

2018-01-09

BUDMA 2018

W dniach 30 stycznia – 2 lutego 2018 r. w Poznaniu odbędą się Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA.

czytaj więcej »

2018-01-08

Upoważnienie ministra do ograniczenia zakresu uprawnień budowlanych niekonstytucyjne

Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że upoważnienie ministra budownictwa do określenia ograniczenia zakresu uprawnień budowlanych w drodze rozporządzenia jest niezgodne z Konstytucją RP.

czytaj więcej »

2018-01-05

Koniec Mieszkania dla Młodych to niedobra wiadomość

Biorąc pod uwagę ogromny deficyt mieszkań oraz bardzo słabo rozwinięty segment wynajmu mieszkań koniec Mieszkania dla Młodych to niedobra wiadomość dla borykających się z brakiem miejsca do zamieszkania - ocenił prezes PZFD Grzegorz Kiełpsz.

czytaj więcej »

2018-01-04

Sposoby wynagradzania za roboty budowlane

Każdy rodzaj kontraktu między inwestorem a wykonawcą ma swoje wady i zalety. Na który się zdecydować?

czytaj więcej »

2018-01-03

Ustawa o rynku mocy - z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku mocy. Rynek mocy ma gwarantować dostępność odpowiednich do potrzeb zasobów mocy w źródłach wytwarzających energię elektryczną; to de facto mechanizm wsparcia m.in. dla elektrowni.

czytaj więcej »

2018-01-02

Od 1 stycznia 2018 r. projektujemy i budujemy po nowemu

Miejsca postojowe będą szersze, parkingi bliżej okien, a ogólnodostępne toalety w większych bankach, dyskontach i restauracjach obowiązkowe.

czytaj więcej »

2017-12-22

Inwestor będzie mógł sfinansować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Inwestor będzie mógł w przejrzysty sposób pokryć koszty sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Odpowiednie regulacje zostały zawarte w projekcie Kodeksu urbanistyczno-budowlanego.

czytaj więcej »

2017-12-21

16 mln zł z UE na poprawę efektywności energetycznej

Firmy z woj. opolskiego mogą dostać pożyczki na poprawę efektywności energetycznej. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego (RPO WO) na lata 2014-2020.

czytaj więcej »

2017-12-20

Program „Mieszkanie dla młodych” odchodzi do historii. W styczniu ostatnia szansa na dopłatę do kredytu w ramach MdM

Od 2 stycznia można składać wnioski o dopłatę z ostatniej transzy programu MdM. 381 mln zł, jakie zostały w budżecie MdM, rozejdą się w kilka dni. Obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy.

czytaj więcej »

2017-12-19

Życzenia Świąteczno-Noworoczne

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu, aby ten wspaniały czas upłynął w atmosferze ciepła i spokoju, a nadchodzący Nowy Rok 2018 obfitował w pomyślności i energię, która doda wszystkim sił w dążeniu do celów zarówno tych osobistych, jak i zawodowych Redakcja POLCEN

czytaj więcej »

2017-12-19

W MIiB o projekcie ustawy o architektach, inżynierach budownictwa oraz urbanistach

W Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa 12 grudnia br. odbyło się spotkanie Tomasza Żuchowskiego, sekretarza stanu MIiB, z przedstawicielami Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Krajowej Izby Architektów RP oraz okręgowych izb inżynierów budownictwa i architektów w celu omówienia aktualnych prac legislacyjnych MIiB w obszarze budownictwa.

czytaj więcej »

2017-12-18

Warto rozmawiać o BIM

O roli BIM w procesie projektowania i realizacji inwestycji budowlanych oraz miejscu, jakie zajmuje BIM w kontekście wyzwań i przyszłości polskiej branży budowlanej dyskutowano podczas konferencji „BIM Day 2017. BIM – polska perspektywa: budowa XXI wieku”.

czytaj więcej »

2017-12-15

Budynek nie może stać się budowlą

Trybunał Konstytucyjny sięgnął w środę (13.12.2017 r.) wprost po zasadę in dubio pro tributario, czyli rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika.

czytaj więcej »

2017-12-14

KE zaprasza do konsultacji ws. aspektów społecznych w zamówieniach publicznych

Komisja Europejska rozpoczęła otwarte konsultacje dotyczące zawartości nowego przewodnika w zakresie możliwości i sposobów uwzględniania aspektów społecznych w zamówieniach publicznych.

czytaj więcej »

2017-12-13

Konferencja „Mieszkanie Plus dziś i jutro

Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk oraz sekretarz stanu w MIB, pełnomocnik rządu do spraw budowy mieszkań w zakresie KZN Tomasz Żuchowski zapraszają na konferencję "Mieszkanie Plus dziś i jutro", podsumowującą dotychczasową działalność Krajowego Zasobu Nieruchomości oraz poświęconą wyzwaniom i perspektywom dalszej realizacji programu Mieszkanie Plus.

czytaj więcej »

2017-12-12

Co w 2018 r. zmieni się w ustawie Prawo budowlane?

Jest niemal pewne, że w 2018 r. Prawo budowlane ulegnie modyfikacji. Problem w tym, że niektóre zaproponowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa poprawki budzą niepokój inwestorów. Czy słusznie?

czytaj więcej »

2017-12-11

Rośnie większe zainteresowanie pompami ciepła wśród Polaków

Pompy ciepła to najczęściej poszukiwane urządzenia do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych – wynika z raportu serwisu Oferteo.pl. Co ciekawe, zainteresowanie takimi rozwiązaniami wyraźnie wzrosło w porównaniu do wyników zeszłorocznego badania.

czytaj więcej »

2017-12-08

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym: zmiany groźne dla budownictwa mieszkaniowego?

Niektóre zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, które zakłada przygotowywany przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa projekt tzw. ustawy inwestycyjnej, mogą mieć katastrofalne skutki dla inwestycji mieszkaniowych – ostrzega Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) oraz eksperci z firmy doradczej REAS i prawnicy z kancelarii Deloitte Legal.

czytaj więcej »

2017-12-07

Umowa o roboty budowlane czy o dzieło? Kwalifikacja kontraktów budowlanych w prawie polskim

W polskiej doktrynie i orzecznictwie od lat toczy się dyskusja na temat prawidłowej klasyfikacji niektórych stosunków umownych jako umowy o roboty budowlane lub umowy o dzieło. W ciągu wielu lat zastanawiano się również, czy umowa o roboty budowlane stanowi odrębny, niezależny typ umowy przewidziany w Kodeksie cywilnym, czy też jest ona jedynie podtypem umowy o dzieło.

czytaj więcej »

2017-12-06

Targi ELEKTROTECHNIKA 2018

XVI Międzynarodowe Targi Sprzętu Elektrycznego i Systemów Zabezpieczeń ELEKTROTECHNIKA będą się odbywać od 31 stycznia do 2 lutego w EXPO XXI w Warszawie.

czytaj więcej »

2017-12-05

W 2018 r. w wielu gminach wzrośnie podatek od nieruchomości. O ile?

Po dwóch latach obniżek związanych z deflacją, w 2018 r. wzrosną maksymalne stawki podatku od nieruchomości. Co prawda ustala je minister finansów, ale ostateczną wysokość podatku od nieruchomości, która może być niższa, określają radni. Podatek od nieruchomości stanowi bowiem źródło dochodów samorządów, a nie budżetu państwa.

czytaj więcej »

2017-12-04

Praca w budownictwie: w Danii płacą cztery razy więcej

Polskie firmy budowlane płaczą, że brakuje im rąk do pracy, nawet w najbardziej popularnych zawodach budowlanych. Płaczą, ale nie płacą. Przynajmniej nie tyle, ile polski fachowiec może zarobić za granicą. Zyskują na tym zagraniczni pracodawcy, bo zyskują wykwalifikowaną kadrę za mniejsze pieniądze niż prawdopodobnie musieliby zapłacić swoim.

czytaj więcej »

2017-12-04

Prezent od Mikołaja do każdego zamówienia

25% rabatu na wszystkie książki + prezent

czytaj więcej »

2017-12-01

NSA pyta, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w usługach budowlanych

Są wątpliwości co do momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług budowlanych i budowlano-montażowych – uznał we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny, kierując pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

czytaj więcej »

2017-11-30

Tomasz Żuchowski - sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk wręczył wiceministrowi Tomaszowi Żuchowskiemu akt powołania z dniem 8 listopada 2017 r. przez premier Beatę Szydło na Pełnomocnika Rządu ds. budowy mieszkań w zakresie Krajowego Zasobu Nieruchomości i sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.

czytaj więcej »

2017-11-29

Polskie Centrum Akredytacji powołało Komitet Techniczny Specjalistyczny ds. Budownictwa

Przewodniczącym Komitetu Technicznego Specjalistycznego ds. Budownictwa został dr inż. Jacek Szer z Politechniki Łódzkiej. Zadaniem tego Komitetu jest merytoryczne wsparcie akredytacji laboratoriów, w tym laboratoriów jednostek notyfikowanych, uczestniczących w procesie wprowadzania na rynek wyrobów budowlanych.

czytaj więcej »

2017-11-28

Druga ustawa o innowacyjności z podpisem prezydenta

Prezydent podpisał w piątek tzw. drugą ustawę o innowacyjności. Zwiększa ona m.in. ulgę podatkową dla przedsiębiorców na działalność badawczo-rozwojową do 100 proc. i umożliwia tworzenie przez uczelnie spółek do zarządzania infrastrukturą badawczą.

czytaj więcej »

2017-11-27

Reforma gospodarowania przestrzenią

Obszary zintegrowanego inwestowania (OZI) i doprecyzowania kwestii wydawania decyzji o warunkach zabudowy - to elementy reformy planowania przestrzennego, ktore powinny zafunkcjonować jeszcze przed kompleksową zmianą, zapowiadaną w Kodeksie urbanistyczno-budowlanym.

czytaj więcej »

2017-11-24

Konferencja Infrastruktura dostępna – standardy dostępności budynków

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa organizuje konferencję "Infrastruktura dostępna – standardy dostępności budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnościami", której partnerem merytorycznym jest Fundacja Integracja.

czytaj więcej »

2017-11-23

Kodeks urbanistyczno-budowlany - nowy tekst projektu

23 listopada 2017 r. na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa opublikowano nową wersję projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego, będącą efektem prowadzonych konsultacji publicznych oraz uzgodnień międzyresortowych. Projekt powstał po analizie uwag zgłaszanych w toku konsultacji, w tym w ramach szeregu spotkań konsultacyjnych, seminariów i konferencji, angażujących zarówno przedstawicieli organów władzy publicznej, profesjonalistów, jak i zainteresowanych obywateli. Były to jedne z najszerszych konsultacji publicznych projektu rządowego w tej kadencji prowadzone od września 2016 r.

czytaj więcej »

2017-11-22

Nie wszystkie przepisy nowych warunków technicznych ważne od 1 stycznia 2018 r.

Każda zmiana warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wzbudza pewien niepokój, szczególnie w odniesieniu do projektów i budów „w trakcie”. Nowe warunki techniczne mają wejść w życie 1 stycznia 2018, ale po spełnieniu określonych warunków, w kilku przypadkach stare przepisy będą ważne jeszcze przez 2, a nawet 3 lata.

czytaj więcej »

2017-11-21

Pieniądze na dopłaty do mieszkań w 2018 r. wyczerpią się w kilkanaście dni

Pula środków przeznaczona na dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych w 2018 r. już w połowie się wyczerpała - mówił dyrektor ds. rozwoju w serwisie e-bazanieruchomości.pl Maciej Górka. W jego ocenie pula MdM na 2018 r. skończy się w kilkanaście dni.

czytaj więcej »

2017-11-20

XXX sesja egzaminacyjna na uprawnienia budowlane rozpoczęta

17 listopada br. o godz. 10.00 we wszystkich okręgowych izbach inżynierów budownictwa w Polsce rozpoczęła się XXX-jubileuszowa sesja egzaminacyjna na uprawnienia budowlane. Do części pisemnej zostało dopuszczonych ponad 4470 osób w kraju.

czytaj więcej »

2017-11-17

Split payment - w 2018 r. firmy budowlane czeka kolejna nowość w rozliczaniu VAT

Firmy budowlane narzekają na odwrotne obciążenie w rozliczeniu VAT. Tymczasem rząd zaproponował im podzieloną płatność tego podatku, czyli tzw. split payment. Ten nowy sposób rozliczania VAT zacznie obowiązywać od kwietnia 2018 r. Jednak w przeciwieństwie do odwróconego VAT, stosowanie split payment ma być dobrowolne. Czy warto?

czytaj więcej »

2017-11-16

Nowe warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania od 1 stycznia 2018 r.

14 listopada 2017 r. minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podpisał nowelizację rozporządzenia o w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wejście w życie nowelizacji jest planowane 1 stycznia 2018 r.

czytaj więcej »

2017-11-15

BIM - polska perspektywa: Budowa XXI wieku

30 listopada Autodesk zaprasza do udziału w drugiej edycji BIM Day 2017 – jednej z największych branżowych konferencji poświęconych tematyce BIM. Odbędzie się ona w Hotelu InterContinental w Warszawie.

czytaj więcej »

2017-11-14

Nowe wymiary miejsca parkingowego: tysiące projektów architektonicznych do przeróbki?

Od 1 stycznia 2018 r. zmienią się wymiary miejsca parkingowego w warunkach technicznych. W Ministerstwie Infrastuktury i Budownictwa dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że prawdopodobnie rok dostaną pracownie architektoniczne i firmy oferujące gotowe projekty architektoniczne domów na dostosowanie do nowych wymogów.

czytaj więcej »

2017-11-13

Krzysztof Kondraciuk odwołany ze stanowiska szefa GDDKiA

Premier Beata Szydło odwołała w czwartek Krzysztofa Kondraciuka ze stanowiska Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

czytaj więcej »

2017-11-10

23. Konferencja Naukowo-Techniczna w Ciechocinku

W dniach 11–13 października br. odbyła się kolejna 23. Konferencja Naukowo-Techniczna w Ciechocinku. Temat tegorocznej konferencji brzmiał: „Zmiany w zamówieniach publicznych na roboty budowlane – wybrane aspekty w praktyce”.

czytaj więcej »

2017-11-09

Powstanie Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury

Powstanie Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury, który ma wspomagać program Mieszkanie plus - poinformował resort infrastruktury i budownictwa. W środę resort podpisał list intencyjny w tej sprawie.

czytaj więcej »

2017-11-08

Projekt: za wywłaszczoną nieruchomość tylko rekompensata

Na etapie uzgodnień znajduje się rządowy projekt ustawy, którego celem ma być rekompensata krzywd wyrządzonych osobom fizycznym wskutek przejęcia nieruchomości lub zabytków ruchomych przez władze komunistyczne po 1944 r.

czytaj więcej »

2017-11-07

Wielka płyta: tajemnicze badania ITB

Badanie stanu technicznego budynków z wielkiej płyty w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego − proponuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Takie badania resort zlecił już w 2016 r. Instytutowi Techniki Budowlanej (ITB). Jakie są efekty?

czytaj więcej »

2017-11-06

Odnawialne źródła energii szansą zrównoważonego rozwoju Polski

„Odnawialne źródła energii stanowią istotny element zrównoważonego rozwoju, a ich racjonalne wykorzystanie pomoże zredukować zanieczyszczenia atmosfery, wód i ograniczy ilość odpadów” – powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska, podczas konferencji „Odnawialne źródła energii szansą zrównoważonego rozwoju Polski”. W wydarzeniu, które odbyło się 3 listopada 2017 r. w Ministerstwie Środowiska, udział wzięli również minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz wiceministrowie środowiska.

czytaj więcej »

2017-11-03

Reforma planowania przestrzennego i usprawnienie inwestycji budowlanych

- Potrzebujemy obszarów zintegrowanego inwestowania (OZI) i doprecyzowania kwestii wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Te elementy reformy planowania przestrzennego powinny zafunkcjonować jeszcze przed kompleksową zmianą, którą wprowadzi Kodeks urbanistyczno-budowlany. 4 projekty, które konsultowaliśmy, są spójne z rozwiązaniami zawartymi w kodeksie – mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski podczas posiedzenia Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej (GKUA) 30 października 2017 r.

czytaj więcej »

2017-11-02

Ministerstwo zweryfikuje kwalifikacje urbanistów

Urbaniści, którzy legitymują się stosownymi uprawnieniami lub nabyli prawo do wykonywania zawodu, będą musieli poddać się dodatkowej weryfikacji. Wpisanie ich do ministerialnego rejestru nie nastąpi z mocy prawa, zakładają przepisy wprowadzające ustawę o architektach, inżynierach budownictwa oraz urbanistach.

czytaj więcej »

2017-11-02

Autorzy poszukiwani!

Oficyna Wydawnicza POLCEN poszukuje znanych i doświadczonych autorów.

czytaj więcej »

2017-10-31

Nowe mieszkania coraz droższe

Mieszkania wprowadzane ostatnio do sprzedaży w Gdyni miały wyższą cenę za metr kwadratowy niż w Warszawie. Cenową oazą spokoju pozostaje tylko Wrocław.

czytaj więcej »

2017-10-30

Jaka przyszłość dla budownictwa została ogłoszona?

26 października br. w Warszawie odbyła się dwudziesta edycja konferencji Monitoring Rynku Budowlanego. Wydarzenie było zorganizowane przez ASM i Polską Izbę Przemysłowo-Handlową Budownictwa pod honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Konferencję zaszczycił i uroczyście otworzył Podsekretarz Stanu, Wiceminister Tomasz Żuchowski, który jest odpowiedzialny za sektor budownictwa.

czytaj więcej »

2017-10-30

Jesienna promocja rabat 20% e-book - gratis

20% rabatu na wybrane książki do 30 listopada br. Przy zakupie 3 książek jeden z poniższych e-booków gratis.

czytaj więcej »

2017-10-27

Pracownicy z branży budowlanej na wagę złota

Pracownicy z branży budowlanej to w ostatnich miesiącach wielcy wygrani rynku pracy. W I półroczu br. skierowano do nich o 16% więcej ogłoszeń o pracę niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

czytaj więcej »

2017-10-26

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności

Procedura przekształcenia ma się odbywać na podstawie zaświadczenia o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntu we współwłasność tego gruntu.

czytaj więcej »

2017-10-25

Nowa ustawa inwestycyjna: uwagi do projektu budowlanego i uprawnień

Przedłużają się prace nad nowym Kodeksem urbanistyczno-budowlanym, dlatego Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zaproponowało ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z uproszczeniem procesu inwestycyjno-budowlanego. Do niektórych zapisów tzw. ustawy inwestycyjnej ma zastrzeżenia Polska Izba Inżynierów Budownictwa (PIIB). Najpoważniejsze dotyczą projektu budowlanego w podziale na projekt inwestycyjny i techniczny oraz zakresu uprawnień budowlanych.

czytaj więcej »

2017-10-24

Rok 2018 - Europejskim Rokiem Inżynierów Budownictwa

Europejska Rada Inżynierów Budownictwa (ECCE) podjęła decyzję o ogłoszeniu roku 2018 Europejskim Rokiem Inżynierów Budownictwa. Głównym celem tej proklamacji jest zwrócenie uwagi społecznej na podstawową rolę inżynierów budownictwa w zakresie postępów w standardach życia ludzkiego oraz podnoszenie ich prestiżu w społeczeństwach krajów europejskich.

czytaj więcej »

2017-10-23

TOP 15 największych spółek budowlanych w Polsce

W Polsce prowadzi działalność około 200 tys. firm budowlanych. I chociaż ponad połowa z nich to firmy małe i mikro, to na kondycję rynku największy wpływ mają przedsiębiorstwa największe. Jakie firmy tworzą TOP 15 największych spółek budowlanych?

czytaj więcej »

2017-10-20

Inwestycje drogowe i kolejowe poniżej oczekiwań. Budownictwo czekają wyzwania

Na ożywienie w budownictwie, co dzisiaj oznacza wysyp kontraktów na budowę infrastruktury transportowej, branża czeka od roku 2015. Kończy się rok 2017, przetargi drogowe i kolejowe są ogłaszane, umowy z wykonawcami podpisywane, ale to nie przekłada się na spektakularny wzrost produkcji budowlano-montażowej, a sytuacja na rynku dobra nie jest, skoro rosną długi w budownictwie.

czytaj więcej »

2017-10-19

Branżę budowlaną czekają duże wyzwania związane z kumulacją prac w nadchodzących latach

Opóźnienie w realizacji kluczowych projektów infrastrukturalnych wpłynęło na wyniki spółek budowlanych w 2016 roku i będzie miało wpływ na ich działalność w nadchodzących latach.

czytaj więcej »

2017-10-18

Nowe warunki techniczne od 1 stycznia 2018 r.

Państwa członkowskie UE nie zgłosiły uwag do nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - dowiedział się nieoficjalnie Muratorplus.pl. Oznacza to, że poprawki w warunkach technicznych zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

czytaj więcej »

2017-10-16

Urbanistą będzie mógł zostać każdy magister?

Nie do zaakceptowania jest sytuacja, kiedy prawo wykonywania zawodu urbanisty będzie mógł uzyskać każdy magister, bez konieczności wykazania się jakimkolwiek wykształceniem kierunkowym oraz doświadczeniem zawodowym - podkreśla Towarzystwo Urbanistów Polskich.

czytaj więcej »

2017-10-13

NFOŚiGW przeznaczył 40 mln zł na rozwój energetyki obywatelskiej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udostępnił Bankowi Ochrony Środowiska do 40 mln zł (w tym do 12 mln zł na dotacje) z przeznaczeniem na zawieranie umów z klientami indywidualnymi, posiadającymi prawo do dysponowania budynkami mieszkalnymi oraz wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi. BOŚ S.A. – jako jedyny partner – rozpocznie swój program „EKOkredyt Prosument II” w połowie października br.

czytaj więcej »

2017-10-12

Projekt nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra infrastruktury i budownictwa.

czytaj więcej »

2017-10-11

Zmiany w Prawie budowlanym 2017: efekt odwrotny od zamierzonego?

Projekt ustawy inwestycyjnej, który zakłada m.in. zmianę Prawa budowlanego – według Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa – ma uprościć i przyspieszyć proces inwestycyjno-budowlany. W wielu aspektach może on jednak przynieść odwrotny efekt – ostrzega Jan Jarosławski, prawnik Skanska Residential Development Poland. I wskazuje przykłady.

czytaj więcej »

2017-10-10

Kodeks urbanistyczno-budowlany na ukończeniu

Do końca października br. zostaną przedstawione przepisy nowego kodeksu urbanistyczno-budowlanego, poinformował na konferencji prasowej w Opolu wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

czytaj więcej »

2017-10-09

Rząd chce zmienić zasady wydawania decyzji o warunkach zabudowy

Jeżeli działka nie graniczy z inną już zagospodarowaną, postawienie na niej domu będzie niemożliwe; podobne ograniczenie będzie dotyczyć terenów, gdzie jest wyłącznie droga czy las.

czytaj więcej »

2017-10-06

Nowy wiceminister infrastruktury i budownictwa

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk wręczył 4 października podpisaną przez premier Beatę Szydło nominację dla nowego wiceministra Marka Chodkiewicza. Przejmie on obowiązki Jerzego Szmita, który z powodów osobistych złożył dymisję pod koniec września br.

czytaj więcej »

2017-10-05

Samorządy z ograniczonym wpływem na nadzór budowlany

Przepisy projektu ustawy o organach administracji inwestycyjnej i nadzoru budowlanego zmieniają zasady powoływania powiatowych i wojewódzkich inspektorów. Resort budownictwa uzasadnia, że obecne zasady kreują dużą zależność personalną od starostów oraz wojewodów.

czytaj więcej »

2017-10-04

IV Europejskie Forum ETICS

Ponad 250 osób z Europy, Chin i Japonii zapowiedziało swój udział w IV Europejskim Forum ETICS, zaplanowanym na 5 października w Warszawie w Centrum Konferencyjnym POLIN.

czytaj więcej »

2017-10-03

Uwagi PIIB do projektu ustawy o architektach, inżynierach budownictwa oraz urbanistach

W nawiązaniu do pisma z dnia 1 września 2017 r. Polska Izba Inżynierów Budownictwa przesłała do podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Tomasza Żuchowskiego uwagi do projektu ustawy o architektach, inżynierach budownictwa oraz urbanistach (wersja z dnia 1 września 2017 r.).

czytaj więcej »

2017-10-02

Wchodzą w życie nowe przepisy o odnawialnych źródłach energii

Mają uchronić konsumentów przed wzrostem cen prądu

czytaj więcej »

2017-10-02

25% rabatu na wybrane książki do 20 października br.

25% rabatu na wybrane książki do 20 października br.

czytaj więcej »

2017-09-29

Split payment zacznie obowiązywać od kwietnia 2018 r.

To będzie rewolucja w VAT. Zapłata będzie wpływać na dwa konta: na jedno kwota netto, na drugie – sam podatek. Początkowo budżet na tym straci, ale z czasem korzyści przeważą.

czytaj więcej »

2017-09-29

Jerzy Szmit podał się do dymisji. Szydło ją przyjęła

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit podał się do dymisji. Jako powód podał względy osobiste. Dymisja została przyjęta przez premier Beatę Szydło.

czytaj więcej »

2017-09-28

Rewitalizacja a rynek nieruchomości

Rekultywacja i zmiana funkcji starych kamienic, pałaców czy kompleksów pofabrycznych coraz częściej ląduje w orbicie zainteresowań biznesu. Czy na rewitalizacji faktycznie można zarobić? Co stoi za panującym obecnie na rynku nieruchomości trendem? Jakich błędów powinien wystrzegać się inwestor? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielają eksperci OPG Property Professionals.

czytaj więcej »

2017-09-27

Uproszczenie procedur budowlanych w zgodzie z ładem przestrzennym jeszcze w tym roku

- Do konsultacji społecznych trafił projekt tzw. "ustawy inwestycyjnej". Nowe przepisy mają ułatwić i przyśpieszyć inwestycje budowlane – mówił 22 września 2017 r. wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

czytaj więcej »

2017-09-26

Związek Zawodowy Budowlani świętuje 125-lecie

Ruch Zawodowy Budowlanych w Polsce świętuje 125-lecie. Gośćmi uroczystej gali połączonej z wręczeniem odznaczeń państwowych i resortowych byli podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Tomasz Żuchowski i wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau.

czytaj więcej »

2017-09-25

Ruszyły konsultacje publiczne "ustawy inwestycyjnej"

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z uproszczeniem procesu inwestycyjno-budowlanego ("ustawa inwestycyjna") 20 września 2017 r. został skierowany do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych. Każdy zainteresowany może zgłosić uwagi do projektu ustawy – pisemnie albo na adres email przestrzen@mib.gov.pl. Termin na zgłaszanie uwag upływa 6 października 2017 r.

czytaj więcej »

2017-09-25

Konstrukcje murowe. Naprawy i wzmocnienia

Publikacja „Konstrukcje murowe. Naprawy i wzmocnienia” to niezwykle cenna pozycja na rynku wydawniczym. Jest ona owocem wieloletnich badań, a także praktycznych doświadczeń autora – dr. hab. inż. Bohdana Stawiskiego – pracownika naukowego i wykładowcy na Politechnice Wrocławskiej.

czytaj więcej »

2017-09-22

Konsultacje z urzędami wojewódzkimi o zmianach w systemie planowania i zagospodarowania przestrzennego

- Kontynuujemy cykl spotkań z urzędami wojewódzkimi, bo ta formuła się sprawdza. Lepiej wymienić poglądy podczas szczerego spotkania, bo to usprawnia działanie administracji wojewódzkiej. A jej ocena jest także oceną rządu – powiedział 19 września 2017 r. wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski podczas narady z urzędnikami wojewodów odpowiedzialnymi za inwestycje i planowanie i zagospodarowanie przestrzenne.

czytaj więcej »

2017-09-21

Rynek mieszkaniowy w Polsce nie hamuje

Na początku tego roku deweloperzy mieszkaniowi mocno docisnęli pedał gazu i wydaje się, że nie zamierzają go w najbliższym czasie zwalniać.

czytaj więcej »

2017-09-20

Żuchowski: 500 zł kary za dzień zwłoki w przekazaniu wykazów gruntów do Krajowego Zasobu Nieruchomości

Za każdy dzień zwłoki w przekazaniu kompletnych wykazów gruntów do Krajowego Zasobu Nieruchomości przewidujemy karę 500 zł - mówił PAP wiceszef MIB Tomasz Żuchowski. Kary mogą dotknąć starostwa powiatowe oraz podmioty gospodarujące gruntami Skarbu Państwa.

czytaj więcej »

2017-09-19

Wypadki przy pracy: śmierć zbiera żniwo na budowach

23 pracowników poniosło śmierć w wypadkach na polskich budowach w pierwszym półroczu 2017 r. – podał GUS. Kto ponosi odpowiedzialność za wypadki przy pracy?

czytaj więcej »

2017-09-15

Materiały budowlane dla poszkodowanych w nawałnicach bez VAT

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podpisał 4 września br. rozporządzenie, które zezwala na stosowanie 0 proc. stawki VAT dla darowizn materiałów budowlanych przekazanych od 12 sierpnia do 30 listopada 2017 r. na rzecz poszkodowanych w wyniku nawałnic, które miały miejsce w sierpniu 2017 r.

czytaj więcej »

2017-09-14

Minister Infrastruktury i Budownictwa potwierdza jednolite standardy wyceny nieruchomości dla sektora bankowego

1 września 2017 r. Minister Infrastruktury i Budownictwa ustalił standard zawodowy rzeczoznawców majątkowych „Wycena dla zabezpieczenia wierzytelności”.

czytaj więcej »

2017-09-13

Nadzór budowlany: bez zapowiadanej rewolucji, więcej władzy dla ministra budownictwa

W projekcie ustawy o organach administracji inwestycyjnej i nadzoru budowlanego, który trafił właśnie do konsultacji społecznych, nie ma mowy o zastąpieniu powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego okręgowymi. Jakiego nadzoru budowlanego chce Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa?

czytaj więcej »

2017-09-13

Na polskich budowach zabraknie cementu?

Moce produkcyjne zakładów cementowych w Polsce są znacząco wyższe niż spodziewane zapotrzebowanie ze strony rosnącego rynku budowlanego. Pomimo tego istnieją obawy, że na budowach zabraknie cementu.

czytaj więcej »

2017-09-12

Co się zmieni dla rzeczoznawców, pośredników i zarządców od 1 września 2017 r.?

1 września 2017 r. weszły w życie zmiany związane z gospodarowaniem nieruchomościami. Rozwiązania oczekiwane przez środowiska zawodowe wprowadziła nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami z 20 lipca 2017 r.

czytaj więcej »

2017-09-11

Ponad 63 mln zł na inwestycje drogowe

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk zatwierdził do realizacji 21 Programów Inwestycji dla zadań drogowych, których łączny koszt to ponad 63 mln zł. Są to zadania związane z rozbudową istniejącego odcinka drogi krajowej wraz z dostosowaniem nośności do ruchu ciężkiego o nacisku 11,5 t/oś, budową mostu oraz poprawą bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego poprzez przebudowę skrzyżowań, budowę pasów lewoskrętnych, przejść dla pieszych, sygnalizacji świetlnej, chodników, ścieżek rowerowych i zatok autobusowych. Zadania te będą realizowane w siedmiu województwach: mazowieckim, łódzkim, opolskim, dolnośląskim, śląskim, małopolskim oraz zachodniopomorskim.

czytaj więcej »

2017-09-08

Polskie domy drewniane - żyj w zgodzie z naturą

4 września 2017 r. wiceminister Tomasz Żuchowski uczestniczył w siedzibie Ministerstwa Środowiska w uroczystości podpisania listu intencyjnego ws. projektu rozwojowego Lasów Państwowych "Polskie domy drewniane - żyj w zgodzie z naturą". Porozumienie w sprawie współpracy podpisywali szef resortu środowiska Jan Szyszko oraz dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski.

czytaj więcej »

2017-09-07

Rozpoczęły się konsultacje publiczne projektów ustaw regulujących funkcjonowanie administracji budowlanej oraz zawodów architekta, inżyniera budownictwa i urbanisty

1 września rozpoczęły się konsultacje publiczne dwóch ustaw towarzyszących Kodeksowi urbanistyczno-budowlanemu, przygotowanych jako element spójnej reformy procesu gospodarowania przestrzenią.

czytaj więcej »

2017-09-06

Oczekiwania wobec nowelizacji warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Od ponad roku trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

czytaj więcej »

2017-09-05

Koleją na Mazury

Efektem podpisanej dziś umowy na linię Ełk – Szczytno będą dobre podróże w regionie i większe możliwości dla transportu towarowego. Sprawna realizacja Krajowego Programu Kolejowego pokazuje, że rząd konsekwentnie przywraca i tworzy na Warmii i Mazurach lepsze możliwości komunikacji i likwiduje wykluczenie komunikacyjne – powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit.

czytaj więcej »

2017-09-04

Ruszyły prace na budowie obwodnicy Sanoka

28 sierpnia 2017 r. rozpoczęły się prace budowlane na obwodnicy Sanoka. Inwestycja obejmuje budowę ok. 7-kilometrowej obwodnicy tego miasta w ciągu drogi krajowej nr 28 Zator - Medyka wraz z infrastrukturą techniczną.

czytaj więcej »

2017-09-02

Książka Vademecum projektanta

VADEMECUM PROJEKTANTA to kompendium wiedzy, które w tomie 1. zawiera podstawowe informacje i praktyczne komentarze związane ze stosowaniem norm europejskich (tzw. Eurokodów).

czytaj więcej »

2017-09-01

KE: spółka Autostrada Wielkopolska musi zwrócić Polsce 895 mln zł

Spółka Autostrada Wielkopolska SA (AW SA) musi zwrócić polskiemu państwu 895 mln zł - poinformowała w piątek Komisja Europejska. Zdaniem Brukseli operator odcinka A2 otrzymał nadmierną rekompensatę z tytułu zmiany ustawy o autostradach płatnych.

czytaj więcej »

2017-08-31

Projekt rozporządzenia w sprawie warunków technicznych dla budynków i ich usytuowanie w notyfikacji

W dniu 10 lipca projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie został przekazany do wszczęcia procedury notyfikacyjnej. .

czytaj więcej »

2017-08-30

XXIX sesja egzaminacyjna na uprawnienia budowlane w statystyce

2905 osób w kraju zdało egzamin na uprawnienia budowlane w czasie XXIX sesji egzaminacyjnej, pierwszej sesji w roku 2017.

czytaj więcej »

2017-08-29

Zwrot podatku: małe firmy budowlane szybciej odzyskają „odwrócony VAT”

Przyspieszenie zwrotu podatku z 60 do 15 dni obiecał małym firmom budowlanym Paweł Cybulski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Wysyłając takie zalecenie do urzędów skarbowych Ministerstwo potwierdziło, że tzw. odwrotne obciążenie w rozliczeniu podatku VAT mocno daje się we znaki przedsiębiorcom budowlanym.

czytaj więcej »

2017-08-28

Kontrole budynków potrwają do końca sierpnia

- Do końca sierpnia w każdym gospodarstwie, które ucierpiało w wyniku nawałnic, zostaną oszacowane szkody. We wrześniu pierwsze środki finansowe na odbudowę i remonty będą wpływać na konta mieszkańców - powiedziała premier Beata Szydło po posiedzeniu wojewódzkiego sztabu zarządzania kryzysowego 23 sierpnia 2017 r. w Gostyniu w Wielkopolsce.

czytaj więcej »

2017-08-25

Ułatwienia w procedurach budowlanych w związku z usuwaniem skutków nawałnic

- Zależy nam na tym, żeby po etapie zabezpieczenia, w którym aktywnie uczestniczyły służby i wielu wolontariuszy, poszkodowani jak najszybciej otrzymali dalszą pomoc. Rząd chce maksymalnie uprościć i odformalizować te procedury. Dlatego przygotowaliśmy i udostępniamy formularze oraz przykładowo wypełniony druk, żeby można było się z nim zapoznać już przed zgłoszeniem szkody – powiedział minister Andrzej Adamczyk.

czytaj więcej »

2017-08-24

Budowanie bez pozwolenie na budowę. Jakie są konsekwencje budowy bez pozwolenia?

Przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane ograniczają określenie samowoli budowlanej do wzniesienia obiektu budowlanego bez wymaganego pozwolenia na budowę, zgłoszenia lub mimo sprzeciwu odpowiednich organów. Inaczej też traktują te przypadki, choć przesłanki legalizacji są w zasadzie takie same.

czytaj więcej »

2017-08-23

Nowe warunki techniczne niekorzystne dla ogrzewania elektrycznego. Czy będą zmiany?

Obecnie praktycznie nie ma możliwości stosowania ogrzewania elektrycznego w nowych lub przebudowywanych budynkach, ponieważ przy współczynniku wi przyjętym w nowym warunkach technicznych, wskaźnik EP przekracza wartość graniczną. Dodatkowo w przypadku korzystania ze standardowych taryf, koszty eksploatacyjne ogrzewania elektrycznego są stosunkowo wysokie. Ministerstwo Energii myśli o tworzeniu specjalnych taryf na energię elektryczną do celów ogrzewania. Czy Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa rozważy zmianę wymagań dotyczących wskaźnika EP, zawartych w nowych warunkach technicznych?

czytaj więcej »

2017-08-22

Zmiana na stanowisku GINB

Z dniem 12 sierpnia br. pełnienie obowiązków Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego zostało powierzone Pani Anicie Oleksiak.

czytaj więcej »

2017-08-01

Kodeks urbanistyczno-budowlany będzie tworzyć ład przestrzenny

Jednym z najważniejszych celów kodeksu urbanistyczno-budowlanego jest stworzenie skutecznych ram prowadzenia polityki przestrzennej – powiedział minister Andrzej Adamczyk odnosząc się do informacji Najwyższej Izby Kontroli ws. uwzględnienia wniosków izby w kodeksie urbanistyczno-budowlanym.

czytaj więcej »

2017-07-31

Więcej katastrof budowlanych w 2016 roku. Polacy ubezpieczają się od żywiołów

Po pięciu latach spadków, w 2016 roku wzrosła liczba katastrof budowlanych. Główną ich przyczyną były wichury i pożary. Na szczęście poszkodowanych w katastrofach budowlanych i ofiar śmiertelnych jest mniej. Czy potencjalne zagrożenie katastrofą budowlaną ma odzwierciedlenie w ubezpieczeniach od takich zdarzeń?

czytaj więcej »

2017-07-28

Czy rzeczywiście można ogrzać dom bez smogu?

Ogrzewanie elektryczne a smog i niska emisja - uwarunkowania prawno-środowiskowe. Elektryczne ogrzewania budynków ogranicza niską emisję. Szczególnie istotna jest redukcja emisji pyłów w przypadku rezygnacji z kotłów na paliwo stałe, co w konsekwencji zapobiega ryzyku zanieczyszczania powietrza i powstawania smogu.

czytaj więcej »

2017-07-27

Powstał Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Strzelińskich

21 lipca 2017 r. w siedzibie strzelińskiego magistratu nastąpiło podpisanie porozumienia o ustanowieniu Klastra Energii Odnawialnej Wzgórz Strzelińskich.

czytaj więcej »

2017-07-26

Warunki zabudowy: usytuowanie budynków bez… linijki słońca

Przygotowywany przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa projekt Kodeksu urbanistyczno-budowlanego wpłynie na intensywność zabudowy oraz określi nowe zasady usytuowania budynków. Nie byłoby wtedy potrzeby dokonywania analiz przesłaniania oraz nasłonecznienia w oparciu o tzw. linijkę słońca.

czytaj więcej »

2017-07-25

XX Jubileuszowa Konferencja IPB i PIIB

W Ośrodku Konferencyjnym GDDKiA w Józefowie 11–12 maja br. odbyła się konferencja pt. „Samorząd gospodarczy i zawodowy w kształtowaniu procesów inwestycyjnych w budownictwie”.

czytaj więcej »

2017-07-24

Sejm przyjął nowe Prawo wodne

„Wprowadzenie nowego Prawa wodnego jest niezbędne dla wypełnienia obowiązków wobec Unii Europejskiej oraz zapewnienia racjonalnego gospodarowania wodami i bezpieczeństwa przeciwpowodziowego” – podkreśla minister środowiska prof. Jan Szyszko.

czytaj więcej »

2017-07-21

Ponad 10,6 mln zł z UE na termomodernizację budynków i odnawialne źródła energii na Mazowszu

Kolejne miliony z UE na inwestycje w poprawę efektywności energetycznej. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego projekty otrzymają łącznie dofinansowanie w wysokości ponad 10,6 mln zł w ramach RPO WM 2014-2020. Dziś umowy w tej sprawie podpisali wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i beneficjenci.

czytaj więcej »

2017-07-20

Polska i Czechy wzmacniają współpracę infrastrukturalną

Realizacja przygranicznych odcinków dróg S3 i D11, inwestycje kolejowe oraz pakiet mobilności były głównymi tematami rozmów ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka i ministra transportu Czech Dana Ťoka, które odbyły się 17 lipca 2017 r. w Dworze Królowej nad Łabą. W rozmowach uczestniczyła także minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Elżbieta Witek.

czytaj więcej »

2017-07-19

Prawo budowlane – pozwolenie na budowę czy zgłoszenie budowy?

Procedura zgłoszenia budowy domu jednorodzinnego miała być dla inwestorów szybsza i mniej uciążliwa od pozwolenia na budowę. Jednak praktyka pokazała, że jest inaczej. Posłowie Kukuz’15 chcą to zmienić. Właśnie wnieśli do Sejmu projekt nowelizacji prawa budowlanego.

czytaj więcej »

2017-07-18

PassivDom - autonomiczny dom wydrukowany

Ukraiński startup PassivDom drukuje swoje modułowe domy w 3D. Specjalny robot drukuje w 3D moduły domu, dzięki czemu można go przystosować do własnych potrzeb. Materiały, z których są wykonane moduły, są bezpieczne dla środowiska oraz możliwe do recyklingu.

czytaj więcej »

2017-07-17

Uroczyste wręczenie decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych

10 lipca 2017 r. wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski wziął udział w uroczystym wręczeniu decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych osobom, które pomyślnie zdały egzaminy w wiosennej sesji egzaminacyjnej 2017 r.

czytaj więcej »

2017-07-14

Sejm przyjął nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami

7 lipca 2017 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, przygotowaną przez MIB. Nowelizacja zapewni przejrzystą i stabilną sytuację stronom umów o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami i zarządzanie nieruchomościami. Nowe prawo doprecyzowuje również niektóre przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami.

czytaj więcej »

2017-07-13

Zmiany w ustawie o dozorze technicznym

Inspektorzy jednostek dozoru technicznego będą kontrolować na stacjach paliw wydajność urządzeń wychwytujących pary paliwa, które uwalniają się podczas tankowania pojazdów i monitorować ich przekazywanie do zbiornika magazynowego. Zapewni to ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, takich jak benzen i ozon. 5 lipca 2017 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o dozorze technicznym, przedłożony przez ministra infrastruktury i budownictwa.

czytaj więcej »

2017-07-12

W poszukiwaniu estetyki OZE

W Rzeszowie powstaje Podkarpackie Centrum Transferu Niskoenergetycznych Technologii w Budownictwie. Budynek stanie się nową siedzibą Podkarpackiej Izby Inżynierów Budownictwa w Rzeszowie oraz przyjmie bardzo ambitną funkcję Podkarpackiego Centrum Transferu Niskoenergetycznych Technologii w Budownictwie.

czytaj więcej »

2017-07-11

Podsumowanie prac nad kodeksem urbanistyczno-budowlanym podczas połączonego posiedzenia komisji sejmowych

- W lipcu zakończymy prace nad nową wersją kodeksu urbanistyczno-budowlanego - mówił 5 lipca 2017 r. wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski podczas połączonego posiedzenia komisji sejmowych: Komisji Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, poświęconego podsumowaniu prac nad projektem ustawy.

czytaj więcej »

2017-07-10

Czy w Polsce mieszkańcy wieżowców mogą spać spokojnie?

Pożar Grenfell Tower w Londynie, w którym zginęło 80 mieszkańców tego bloku, wywołał w Wielkiej Brytanii burzliwą debatę na temat ochrony przeciwpożarowej w wysokich budynkach. Podobna dyskusja konieczna jest także w naszym kraju.

czytaj więcej »

2017-07-07

W sprawie interpretacji uprawnień budowlanych

Pismo Andrzeja R. Dobruckiego, prezesa Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, do Jacka Szera, Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego

czytaj więcej »

2017-07-06

Mieszkanie Plus ma konkurencję. Koszt wybudowania domu robi wrażenie

W Białymstoku oddano właśnie do użytkowania gminną czynszówkę z 32 mieszkaniami, które w przeliczeniu na metr kwadratowy kosztowały tylko 2,6 tys. zł. Czy spółce BGK Nieruchomości, która podpisuje z gminami umowy inwestycyjne na budowę czynszówek w programie Mieszkanie Plus, uda się te koszty obniżyć?

czytaj więcej »

2017-07-05

XIV Kongres Nowego Przemysłu

11-12 października 2017 Warszawa, hotel Sheraton XIV edycja Kongresu Nowego Przemysłu organizowanego przez Grupę PTWP – wydawcę Magazynu Gospodarczego Nowy Przemysł oraz portalu wnp.pl – odbędzie się w dniach 11-12 października 2017 r.

czytaj więcej »

2017-07-04

Ponad 1,2 tys. mieszkań w budowie w ramach programu Mieszkanie plus

Po trzech kwartałach w programie Mieszkanie plus osiągnęliśmy liczbę mieszkań w przygotowaniu 3-krotnie przewyższającą potencjał największych polskich deweloperów - mówił prezes BGKN Mirosław Barszcz. W przygotowaniu jest ponad 10 tys. mieszkań, w tym w budowie jest ponad 1,2 tys.

czytaj więcej »

2017-07-03

Property Forum 2017

25-26 września 2017 • Warszawa • Hotel Sheraton Największa impreza branży nieruchomości komercyjnych w Polsce

czytaj więcej »

2017-07-01

PRZERWA URLOPOWA

Z powodu urlopu w dniach od 1 do 20 sierpnia księgarnia internetowa nie będzie realizowała wysyłek. Wszystkie zamówienia złożone w tym czasie zostaną zrealizowane po 20 sierpnia br. Przepraszamy za utrudnienia Serdecznie pozdrawiamy

czytaj więcej »

2017-06-30

Powstanie

- Cieszę się, że Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, który umożliwi powstanie zasobu nieruchomości na potrzeby programu Mieszkanie Plus. Polacy oczekują na dostępne cenowo mieszkania, a ten projekt zbliża nas do realizacji celów Narodowego Programu Mieszkaniowego – powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński po przyjęciu przez Stały Komitet Rady Ministrów projektu ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

czytaj więcej »

2017-06-29

63. Konferencja Naukowa Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej

63. Konferencja Naukowa Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk oraz Komitetu Nauki Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Krynica Zdrój, 17-22.09.2017 r.

czytaj więcej »

2017-06-28

BIM - Sky is not the limit

BIM można porównać do aptekarskiej dokładności. Projektowanie przy użyciu precyzyjnych narzędzi daje lepsze rezultaty.

czytaj więcej »

2017-06-27

ColorLove Przedszkole. Rusza II edycja!

ColorLove Przedszkole to doskonały dowód na to, jak działalność społeczna pozytywnie wpływa na życie lokalnej społeczności. W rezultacie zdrowa rywalizacja podczas I edycji zaktywizowała mieszkańców rejonu Trójmiasta i Krakowa, którzy razem walczyli o „colorlove" fasady dla maluchów. Ogromne zainteresowanie akcją zainspirowało nas do stworzenia kolejnej edycji – tym razem czas na Wrocław i jego najbliższe okolice! Na zgłoszenia przedszkoli czekamy od 22.05.2017 r. do 15.09.2017 r.

czytaj więcej »

2017-06-26

125-lecie Ruchu Zawodowego Budowlanych w Polsce

- Ministerstwo infrastruktury i Budownictwa docenia jakże bogatą historię Związku Zawodowego "Budowlani", który łączy w swojej działalności pracowników związanych nie tylko z sektorem budowlanym, ale także przemysłem materiałów budowlanych, spółdzielczością mieszkaniową, przemysłem drzewnym, meblarskim, leśnictwem, ochroną środowiska i służbami komunalnymi – napisał minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk w liście do uczestników jubileuszowego kongresu. Życzenia podczas spotkania złożył w imieniu ministra A. Adamczyka i własnym wiceminister Tomasz Żuchowski, współprzewodniczący Zespołu Trójstronnego do spraw Budownictwa i Gospodarki Komunalnej.

czytaj więcej »

2017-06-23

Sejm przyjął zmiany w programie społecznego budownictwa czynszowego

Wyeliminowanie barier w ubieganiu się o finansowanie zwrotne w ramach rządowego programu popierania budownictwa czynszowego oraz sygnalizowanych przez inwestorów problemów wynikających z eksploatacji lokali mieszkalnych wybudowanych w ramach programu – to główne cele uchwalonej 22 czerwca 2017 r. nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Zmiany mają przede wszystkim charakter regulacyjny, ich efektem będzie zwiększenie efektywności zaspokajania potrzeb mieszkaniowych osób spełniających warunki do najmu lokalu mieszkalnego powstałego z udziałem finansowania zwrotnego poprzez jeszcze większe zainteresowanie inwestorów tego budownictwa udziałem w programie.

czytaj więcej »

2017-06-21

Nowe zasady odpowiedzialności solidarnej dla kontraktów niepublicznych

Możliwość zgłaszania podwykonawcy bezpośrednio przez samego podwykonawcę, likwidacja obowiązku przedstawiania pełnej umowy i ograniczenie kwotowe odpowiedzialności inwestora i generalnego wykonawcy - zmiany wchodzące w życie 1 czerwca 2017 r. zmienią praktykę działania na kontraktach zawieranych poza reżimem Pzp.

czytaj więcej »

2017-06-20

Piszemy nowy rozdział w budownictwie infrastrukturalnym

19 czerwca 2017 r. wiceminister Jerzy Szmit wziął udział w V Kongresie Infrastruktury Polskiej, organizowany przez zespół doradców gospodarczych TOR.

czytaj więcej »

2017-06-19

Nowa inwestycja w Warszawie na terenach FSO

W miejscu starych hal produkcyjnych Fabryki Samochodów Osobowych ma powstać nowoczesne centrum konferencyjno-targowe. Rewitalizacja terenów pofabrycznych dobiegnie końca w 2018 roku. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Fundamental Group.

czytaj więcej »

2017-06-15

Standardy projektowania uniwersalnego

Już od dawna nowo budowane obiekty użyteczności publicznej muszą być dostępne dla osób niepełnosprawnych. Jednak Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB) uznało, że to za mało i zapowiedziało pojawienie się „Standardów dostępności budynków dla osób z niepełnosprawnościami mając na uwadze koncepcję uniwersalnego projektowania”. Projekt tego dokumentu 12 czerwca 2017 został przez MIB skierowany do konsultacji publicznych.

czytaj więcej »

2017-06-14

63. Konferncja Naukowa Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN oraz Komitetu Nauki PZITB

Konferencja odbędzie się w dniach 17 - 22 września 2017 r. w Krynicy Zdroju.

czytaj więcej »

2017-06-13

Budownictwo drogowe: MIB ujawni nazwy firm, które nie płacą podwykonawcom

Dużo rzadziej niż kilka lat temu w budownictwie drogowym podwykonawcy skarżą się na nieuczciwe firmy wykonawcze, które nie zapłaciły im za wykonane roboty – zapewnia Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB). I zapowiada dalszą walkę z tym procederem. Jakie resort zastosuje metody?

czytaj więcej »

2017-06-12

Używanie elementów nawiewnych przy zastosowaniu wentylacji grawitacyjnej

Przepisy określają rodzaj urządzeń służących do doprowadzenia powietrza. Odpowiada mgr inż. Marcin Gasiński - Stowarzyszenie Nowoczesne Budynki.

czytaj więcej »

2017-06-09

Budujemy silne polskie firmy – skuteczna ochrona podwykonawców

- Chcemy chronić polskich podwykonawców i firmy. Dziś na polskich drogach firmy realizują kontrakty na łączną kwotę 50 mld zł – powiedział 8 czerwca 2017 r. wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

czytaj więcej »

2017-06-08

Sektorowa Rada ds. Kompetencji w Budownictwie już działa!

30 maja br. odbyła się w Warszawie Konferencja Inauguracyjna Sektorowej Rady ds. Kompetencji w Budownictwie. Polska Izba Inżynierów Budownictwa jest jednym z partnerów tego projektu.

czytaj więcej »

2017-06-07

Instytut Techniki Budowlanej ma nowego dyrektora

Minister infrastruktury i budownictwa odwołał dr. inż. Marcina M. Kruka z funkcji dyrektora Instytutu Techniki Budowlanej (ITB). Od 31 maja pełni ją dr inż. Robert Geryło, który wcześniej był wicedyrektorem Instytutu ds. strategii i rozwoju.

czytaj więcej »

2017-06-06

Nowe zawody budowlane i szkoły branżowe

Z wielkim trudem odradza się w Polsce szkolnictwo zawodowe. Pomysłów było już kilka, ale żaden nie przyniósł wymiernych dla rynku pracy efektów. Wraz z ostatnią reformą edukacji, pojawił się też pomysł Ministerstwa Edukacji na szkoły zawodowe, które od 1 września 2017 zastąpią szkoły branżowe.

czytaj więcej »

2017-06-05

Z dziekanami o kształceniu na kierunku budownictwo

Proces kształcenia, program nauczania, reforma szkolnictwa wyższego, nauka we współpracy z praktyką - to tylko kilka z tematów poruszanych podczas Ogólnopolskiego Zjazdu Dziekanów wydziałów kształcących na kierunku budownictwa, w którym uczestniczył wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

czytaj więcej »

2017-06-01

Czy należy dalej obniżać parametry izolacyjności cieplnej okien i drzwi?

Na VIII Kongresie Stolarki Polskiej, 26 maja 2017 roku, branża stolarki budowlanej debatowała na temat dalszego obniżania parametrów przenikalności cieplnej stolarki otworowej. Większość producentów i dostawców wyrobów opowiedziała się za pozostawieniem parametrów na obecnym poziomie.

czytaj więcej »

2017-05-30

Kwalifikacje zawodowe w cenie

Od połowy 2013 roku w firmach budowlanych brak doświadczonych pracowników z kwalifikacjami zawodowymi jest wskazywany jako bariera w ich działalności. Obecnie, jak podaje GUS, tak uważa co trzecia firma związana z budownictwem. Bitwę o inżyniera wśród pracodawców wygra ten, który zaoferuje wyższe wynagrodzenie lub atrakcyjniejsze benefity.

czytaj więcej »

2017-05-29

Zamówienia publiczne. Stosowanie kryterium ceny w praktyce

Chociaż ciągle mówi się o stosowaniu kryterium cenowego w ocenach ofert, eksperci podkreślają, że nigdy Prawo zamówień publicznych nie nakazywało takich praktyk. Teraz w przepisach pojawił się zapis ograniczający wagę tego kryterium, powstał też katalog sugerowanych kryteriów pozacenowych.

czytaj więcej »

2017-05-26

Bezpieczeństwo w budownictwie priorytetem MIB

- Kodeks urbanistyczno-budowlany, opracowany przez MIB, kładzie duży nacisk na odpowiedzialność zawodową. Proponowane zapisy mają wzmocnić rolę osób wykonujących samodzielne funkcje w budownictwie w procesie inwestycyjno-budowlanym, ale jednocześnie zwiększając ich odpowiedzialność zawodową i etyczną – mówił 23 maja 2017 r. wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

czytaj więcej »

2017-05-25

Wady fizyczne ujawnione po odbiorze robót budowlanych i co dalej - gwarancja i rękojmia

Przysługujące inwestorowi uprawnienia z tytułu rękojmi wskutek wadliwości wykonanego obiektu nie pozbawiają go prawa do wykorzystania uprawnienia w stosunku do wykonawcy w ramach obowiązującej między nimi gwarancji.

czytaj więcej »

2017-05-24

Trwa XXIX sesja egzaminacyjna na uprawnienia budowlane!

19 maja br. rozpoczęła się XXIX sesja egzaminacyjna na uprawnienia budowlane we wszystkich okręgowych izbach inżynierów budownictwa w Polsce. Do części pisemnej zostało dopuszczonych ponad 4340 osób w kraju.

czytaj więcej »

2017-05-23

Dzień BIM

W dniach 1-2 czerwca 2017 odbędzie się czwarta edycja konferencji dzień BIM. Wydarzenie to jest organizowane przez Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej, Instytut Zarządzania w Budownictwie i Transporcie oraz BIM Klaster - Klaster Technologii Informacyjnych w Budownictwie.

czytaj więcej »

2017-05-22

Zmiany KPA

1 czerwca 2017 r. wejdzie w życie przygotowana w Ministerstwie Rozwoju, we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego. Przygotowana w ramach pakietu „100 zmian dla firm – Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców” ustawa jest najbardziej obszerną zmianą KPA od kilkudziesięciu lat.

czytaj więcej »

2017-05-19

Pierwsza pomoc na budowie

Teoria, jak należy udzielać pierwszej pomocy w razie ciężkiego wypadku na budowie, może nie wystarczyć. Krzyk bólu, krew, złamania mogą „sparaliżować” niewprawnego ratownika. Żeby oswoić pracowników z takimi sytuacjami, na budowie Green2Day we Wrocławiu, gdzie wykonawcą jest Skanska, w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa odbyły się ćwiczenia, podczas których symulowano różne obrażenia ciała i pokazywano jak udzielać pierwszej pomocy.

czytaj więcej »

2017-05-18

Głosowanie internetowe w konkursie o nagrodę za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinach architektury i budownictwa oraz planowania i zagospodarowania przestrzennego

W 55. edycji Konkursu o Nagrodę Ministra Infrastruktury i Budownictwa za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinach architektury i budownictwa oraz planowania i zagospodarowania przestrzennego, może zostać przeprowadzone głosowanie internetowego na najlepsze prace zgłoszone w konkursie. Decyzja o przeprowadzeniu głosowania zostanie podjęta przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa w oparciu o rekomendację przedstawioną przez zespół do oceny wybitnych osiągnięć twórczych w dziedzinach architektury i budownictwa oraz planowania i zagospodarowania przestrzennego.

czytaj więcej »

2017-05-17

Etyka i odpowiedzialność zawodowa w budownictwie

- Cieszę się, że trwa dialog ze środowiskiem inżynierów budownictwa, projektantów i architektów w sprawie prac nad kodeksem urbanistyczno-budowlanym – mówił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk otwierając spotkanie z przedstawicielami samorządu zawodowego inżynierów budownictwa i architektów.

czytaj więcej »

2017-05-16

Inteligentna energetyka na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego - debata

„Inteligentna energetyka na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego”. Wydarzenie to organizowane jest pod patronatem Ministerstwa Energii, Ministerstwa Środowiska oraz Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.

czytaj więcej »

2017-05-15

PIIB w koalicji Chcemy uczciwego budownictwa

Polska Izba Inżynierów Budownictwa i redakcja czasopisma „Inżynier Budownictwa” przystąpiły do koalicji „Chcemy uczciwego budownictwa”. Jej celem jest walka z wszelkimi patologiami w budownictwie.

czytaj więcej »

2017-05-10

Precyzyjne definicje pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i zarządzania nieruchomościami

9 maja 2017 r. rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra infrastruktury i budownictwa.

czytaj więcej »

2017-05-09

Recenzja - Zasady pomiarów i obliczenia powierzchni oraz kubatur budynku

Każdy budynek da się scharakteryzować na wiele różnych sposobów. Można go opisać, biorąc pod uwagę chociażby rodzaj materiału, z którego został wykonany lub rodzaj konstrukcji. I tak dzieje się najczęściej. Warto jednak pamiętać, że równie użyteczną i praktyczną charakterystykę uzyskuje się dzięki odniesieniu się do parametrów użytkowych związanych z ukształtowaniem powierzchniowo-przestrzennym.

czytaj więcej »

2017-05-08

Polski projekt pilotażowy na szwedzkim rynku budownictwa mieszkaniowego

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa we współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Innowacyjności Królestwa Szwecji oraz Szwedzkim Stowarzyszeniem Publicznych (Samorządowych) Przedsiębiorstw Budownictwa Mieszkaniowego (SABO) przygotowują polsko – szwedzki projekt pilotażowy kompleksowej realizacji inwestycji mieszkaniowej w Szwecji przez polskie firmy w roli generalnego wykonawcy.

czytaj więcej »

2017-05-04

Odwrotne obciążenie VAT w budownictwie 2017

Weszły w życie przepisy zmieniające zasady objęcia robót budowlanych mechanizmem odwrotnego obciążenia podatkiem VAT. 1 stycznia 2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 1 grudnia 2016 r o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 2024), która przewiduje zmianę dotyczącą objęcia robót budowlanych mechanizmem odwrotnego obciążenia. Ustawa wprowadziła zmiany w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm.).

czytaj więcej »

2017-04-28

Mieszkanie Plus - od innowacji do inwestycji

W programie Mieszkanie Plus powstaną wysokiej jakości budynki mieszkalne, przyjazne rodzinom i lokalnym społecznościom, spełniające rygorystyczne standardy techniczne i urbanistyczne – zapewniali uczestnicy konferencji „Mieszkanie Plus. Od innowacji do inwestycji” zorganizowanej 27 kwietnia 2017 r. przez spółkę BGK Nieruchomości w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W konferencji uczestniczył wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

czytaj więcej »

2017-04-27

Rynek zamówień publicznych dla uczciwych firm - konferencja

To już trzecia z cyklu konferencji, które Muratorplus.pl organizuje w ramach akcji „Chcemy uczciwego budownictwa”. W czasie najbliższego spotkania chcemy, aby zaproszeni przez nas przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa i Urzędu Zamówień Publicznych oraz organizacji branżowych ocenili sytuację na rynku zamówień publicznych. Zastanowimy się, czy nie grozi nam kolejne zaprzepaszczenie boomu w budownictwie, który zawdzięczamy funduszom unijnym na infrastrukturę.

czytaj więcej »

2017-04-26

Ceny materiałów budowlanych. Najszybciej drożeją farby i lakiery

W pierwszym kwartale 2017 r. sprzedaż materiałów budowlanych była o 16% wyższa niż w analogicznym okresie przed rokiem – podała Grupa PSB. Jak przyznaje, zawdzięcza to głównie wzrostowi cen materiałów budowlanych w styczniu i w lutym. Jednak w marcu niektóre z nich… potaniały.

czytaj więcej »

2017-04-25

25.04 mówmy głośno o ciszy!

Co roku pod koniec kwietnia świat zaczyna głośniej mówić o problemach wynikających z powszechnego występowania hałasu w naszym życiu. Wszystko za sprawą Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem – święta, które zostało ustanowione w 1996 roku przez Ligę Niedosłyszących w celu zwrócenia uwagi na powszechność hałasu w naszym otoczeniu oraz podkreślenia przykrych konsekwencji, jakie sytuacja ta ma dla naszego zdrowia.

czytaj więcej »

2017-04-24

Pierwszy kwartał 2017 na rynku mieszkaniowym. Deweloperzy wrzucają wyższy bieg

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego za okres od stycznia do marca 2017. Deweloperzy utrzymują wysokie tempo, narzucone już od kilku lat. Pod względem mieszkań oddanych do użytku, pierwszy kwartał tego roku okazał się rekordowy w historii rodzimego rynku pierwotnego. Nie wydaje się też, aby miał wkrótce wyhamować.

czytaj więcej »

2017-04-21

Konferencja

- Troska o jakość powietrza to zadanie zbiorowe. Rząd premier Beaty Szydło zajął się tą sprawą kompleksowo – powiedział 20 kwietnia 2017 r. wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński podczas debaty "Zrównoważone Miasta i Zrównoważona Energia". W konferencji zorganizowanej przez Global Compact Poland i Najwyższą Izbę Kontroli wzięli również udział przedstawiciele ministerstw energii, środowiska i rozwoju.

czytaj więcej »

2017-04-20

Zmowa cenowa trudniejsza do ukrycia – UOKiK zaczął korzystać z „informacji obywatelskich”

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) uruchomił pilotażowy program pozyskiwania informacji o zmowach cenowych od tzw. sygnalistów. Tym, którzy zgłoszą zmowę cenową UOKiK gwarantuje anonimowość.

czytaj więcej »

2017-04-19

Ustawa o REIT-ach powstaje od nowa. Czy polskie nieruchomości trafią w końcu w polskie ręce?

W październiku 2016 Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy określający zasady funkcjonowania spółek rynku wynajmu nieruchomości – „polskich REIT-ów”. Ustawa miała wejść w życie z początkiem 2017 roku. Tak się jednak nie stało, ponieważ było wiele uwag do projektu. W związku z tym rząd podjął decyzję o przygotowaniu ustawy kolejny raz. Zgodnie z zapowiedziami, nowe przepisy w sprawie REIT-ów mają zacząć obowiązywać od początku 2018 roku.

czytaj więcej »

2017-04-18

Egzaminy na uprawnienia budowlane w roku 2017

Zbliża się termin wiosennego egzaminu na uprawnienia budowlane – 19 maja 2017. To będzie już w kolejności XXIX sesja egzaminacyjna na uprawnienia pod auspicjami Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Egzamin pisemny jubileuszowej XXX sesji jesiennej wyznaczono na 17 listopada.

czytaj więcej »

2017-04-14

Awarie budowlane - konferencja

Konferencja od ponad ćwierć wieku stanowi forum wymiany poglądów i doświadczeń naukowców, inwestorów, projektantów, wykonawców oraz przedstawicieli administracji budowlanej w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa konstrukcji budowlanych. Konferencja składać się będzie z sesji problemowych, w których prezentowane będą referaty zamówione przez Organizatorów Konferencji oraz z sesji tematycznych obejmujących referaty zgłoszone przez uczestników i zakwalifikowane przez Komitet Naukowy Konferencji.

czytaj więcej »

2017-04-13

Umowy o roboty budowlane - zmiana treści art. 6471 Kodeksu cywilnego

Brakuje już tylko podpisu prezydenta pod ustawą „o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności”, która od 1 czerwca 2017 r. zmieni w Kodeksie cywilnym (K.c.) treść art. 6471 . Reguluje on kwestię płatności w umowach o roboty budowlane.

czytaj więcej »

2017-04-12

XX Jubileuszowa Konferencja IPB i PIIB

Samorząd gospodarczy i zawodowy w kształtowaniu procesów inwestycyjnych w budownictwie w dn. 11 i 12 maja 2017 r. w Józefowie

czytaj więcej »

2017-04-11

Postępowanie administracyjne będzie łatwiejsze - komentarz ekspercki

Postępowanie administracyjne będzie łatwiejsze To dobry sposób na rozwój polskiego biznesu W dniu wczorajszym Sejm zadecydował o przyjęciu senackich poprawek do ustawy z dnia 8 marca 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw, która ma zrewolucjonizować postępowanie administracyjne. Nowelizacja jest kolejnym etapem wprowadzania założeń „Planu na rzecz odpowiedniego rozwoju”, opracowanego przez Ministerstwo Rozwoju.

czytaj więcej »

2017-04-10

Dobry czas dla inwestycji transportowych i budownictwa

Budowa dróg, przyspieszenie inwestycji na kolei czy wdrożenie programu Mieszkanie Plus to tylko niektóre działania realizowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

czytaj więcej »

2017-04-07

Wyroby budowlane pod kontrolą

Wyroby budowlane pod kontrolą – chcemy uczciwego budownictwa2017-04-06 6 kwietnia 2017 r., podczas dyskusji ekspertów i uczestników rynku wyrobów budowlanych, w tym przedstawicieli dystrybutorów i producentów materiałów budowlanych, wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski zaprezentował obowiązujące w Polsce regulacje dotyczące wprowadzania na rynek wyrobów budowlanych. Zwracał uwagę na fakt, że parametryzacji wyrobów budowlanych określona obowiązującymi przepisami z punktu widzenia nabywcy – konsumenta ma pewne deficyty. Część wiedzy o właściwościach wyrobów jest trudna do porównania bez szczegółowego zapoznania się z deklaracjami podmiotów wprowadzających lub udostępniających wyrób na rynku.

czytaj więcej »

2017-04-06

O kodeksie urbanistyczno-budowlanym z urbanistami

- Celem nowego kodeksu urbanistyczno-budowlanego jest przywrócenie i zapewnienie efektywnego gospodarowania przestrzenią oraz wzmocnienie partycypacji społecznej w planowaniu przestrzennym. Jesteśmy pewni, że po wejściu w życie kodeksu przypadki działań niezgodnych z interesem społeczności lokalnej zostaną wyeliminowane, a proces lokalizacji i realizacji inwestycji publicznych będzie efektywny i transparentny – zapowiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski 3 kwietnia 2017 r. we Wrocławiu.

czytaj więcej »

2017-04-05

Bezpieczeństwo pracy na budowach i nowe technologie

Do BHP wkraczają nowe technologie, zapewniające bezpieczeństwo pracy na placu budowy. Internet Rzeczy, BIM, to tylko niektóre z nich. O nowych technologiach w BHP rozmawiano z Jarosławem Marszałkiem, menadżerem ds. BHP w Skanska Property Poland.

czytaj więcej »

2017-04-04

Rozpoczęły się okręgowe zjazdy sprawozdawcze!

31 marca br. XVI Zjazdem Sprawozdawczym Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa rozpoczęły się tegoroczne okręgowe zjazdy w naszych izbach inżynierów budownictwa. Podczas obrad delegaci dokonują m.in. oceny funkcjonowania okręgowych organów statutowych w 2016 r. oraz ustalają program działań na 2017 r.

czytaj więcej »

2017-04-03

O doskonaleniu zawodowym oraz wynikach egzaminów na uprawnienia budowlane na KR PIIB

1 marca br. w Warszawie obradowała Krajowa Rada Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

czytaj więcej »

2017-03-31

Wypadki w pracy na budowie. Rok 2016 oficjalnie lepszy

Jak podał wstępnie GUS, w roku 2016 było więcej wypadków w pracy, ale mniej wypadków na budowach. Jest też mniej zdarzeń, które zakończyły się śmiercią pracownika, ale i tak budownictwo jest tu na pierwszym miejscu w zestawieniu wszystkich branż gospodarki.

czytaj więcej »

2017-03-30

„Mieszkanie plus”. Ruszył konkurs dla architektów i projektantów

Do 22 czerwca 2017 r. można zgłosić swój projekt w konkursie architektonicznym na koncepcję modelowego domu wielorodzinnego w programie „Mieszkanie Plus”. Rząd powierzył to przedsięwzięcie spółce BGK Nieruchomości, która przy organizacji tego konkursu architektonicznego współpracuje z Izbą Architektów Rzeczpospolitej Polskiej i Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej. Patronem medialnym konkursu jest m.in. serwis Muratorplus.pl

czytaj więcej »

2017-03-29

Kongres Geodetów Polskich

- Jednym z problemów, jakie napotkaliśmy we współpracy, jest brak jedności środowiska geodezyjnego i kartograficznego wobec istniejących problemów, zarówno dotyczących obowiązujących przepisów prawa, jak i wizji organizacji służby geodezyjnej i kartograficznej. Dlatego tegoroczne hasło kongresu: "Jedność Geodezyjna", jest bardzo aktualne – mówił 24 marca 2017 r. w Piotrkowie Trybunalskim wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

czytaj więcej »

2017-03-28

Jak zaradzić nieuczciwej konkurencji w budownictwie?

Od wielu lat próbuję – jak dotąd bezskutecznie – przekonać decydentów w naszym kraju do radykalnej zmiany w podejściu do projektowania inwestycji publicznych. Dlatego ucieszyłam się, że serwis Muratorplus.pl zainicjował akcję „Chcemy uczciwego budownictwa”, bo liczę na wywiązanie się dyskusji dotyczącej projektowania, które jest podstawą każdej inwestycji – napisała w liście do naszego serwisu architekt Ewa Frankiewicz.

czytaj więcej »

2017-03-27

Zasady i standardy kosztorysowania robót budowlanych dla zamawiających, inwestorów i wykonawców

Minister Andrzej Adamczyk i wiceminister Tomasz Żuchowski wzięli udział w konferencji "Zasady i standardy kosztorysowania robót budowlanych dla zamawiających inwestorów i wykonawców", zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kosztorysantów Budowlanych.

czytaj więcej »

2017-03-24

Konsekwencje przedłużania się postępowań administracyjnych w sprawach budowlanych

Organy administracji publicznej są obowiązane prowadzić postępowanie w taki sposób, aby pogłębiać zaufanie obywateli do organów państwa oraz świadomość i kulturę prawną obywateli.

czytaj więcej »

2017-03-23

O kodeksie urbanistyczno-budowlanym podczas zgromadzenia Związku Miast Polskich

- Decyzja o przygotowaniu projektu kodeksu urbanistyczno-budowlanego, który jest już po konsultacjach publicznych i uzgodnieniach międzyresortowych, jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom samorządów – mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski podczas XXXVIII zgromadzenia ogólnego Związku Miast Polskich 22 marca 2017 r. w Serocku.

czytaj więcej »

2017-03-22

"Chcemy uczciwego budownictwa"

Budownictwo od lat zmaga się z wieloma patologiami, których ofiarą padają uczciwi przedsiębiorcy, ich pracownicy oraz konsumenci. Inaugurując akcję „Uczciwe budowanie" zamierzamy wywołać publiczną dyskusję na ten temat. W czasie pierwszej konferencji (przewidujemy cykl czterech) spróbujemy przedstawić skalę szarej strefy oraz nieuczciwej walki konkurencyjnej w różnych sferach budownictwa. W czasie debaty poddamy również pod ocenę ekspertów pomysł przywrócenia podatkowej ulgi remontowo-budowlanej.

czytaj więcej »

2017-03-21

Etyka i odpowiedzialność zawodowa to dla inżynierów budownictwa priorytety w działaniu

16 marca br. Polska Izba Inżynierów Budownictwa w ramach obchodów 15-lecia utworzenia samorządu zawodowego zorganizowała konferencję dotyczącą odpowiedzialności i zaufania w zawodach zaufania publicznego pt.: „Etyka i odpowiedzialność zawodowa inżynierów budownictwa – fundamentem zaufania społecznego”.

czytaj więcej »

2017-03-20

MIB wspiera koalicję na rzecz uczciwego budownictwa

– Uczciwość polega przede wszystkim na dialogu z partnerem. Dialog z przedsiębiorcami i branżą jest niezbędny przy tworzeniu prawa. Dziś ten dialog ma charakter instytucjonalny – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podczas konferencji "Chcemy uczciwego budownictwa", która odbyła się 17 marca 2017 r.

czytaj więcej »

2017-03-17

Odpowiedzialność zawodowa inżynierów budownictwa

- Etyka zawodowa musi towarzyszyć inżynierom realizującym i nadzorującym inwestycje, także projektantom - wszystkim uczestniczącym w procesie inwestycyjnym. Uczciwość w wykonaniu zawodu jest niezbędna. Kodeks urbanistyczno-budowlany, opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, kładzie duży nacisk na odpowiedzialność zawodową – mówił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podczas konferencji w ramach obchodów 15-lecia utworzenia samorządu zawodowego inżynierów budownictwa.

czytaj więcej »

2017-03-16

Umowy o roboty budowlane - nowy przepis przeciwko oszukańczym zmowom

Najpewniej od 1 czerwca 2017 r. w Kodeksie cywilnym (K.c.) całkowicie zmieni się treść art. 6471, który reguluje kwestię płatności w umowach o roboty budowlane. Przygotowaną przez rząd poprawkę uchwalił już Sejm. Jak eksperci oceniają zmianę przepisu o „solidarnej odpowiedzialności inwestora oraz wykonawcy za zobowiązania należne podwykonawcy w umowie o roboty budowlane”?

czytaj więcej »

2017-03-15

Nowa technologia HoloLens na budowie

Ghelamco Poland udostępniło pierwszą w Polsce i jedną z nielicznych na świecie wirtualnych prezentacji projektu nowej inwestycji w skali 1:1.

czytaj więcej »

2017-03-09

Zagrożenia porażeniem łukiem elektrycznym podczas prac budowlanych

Ryzyko porażenia, w szczególności osób z krótkim stażem pracy, wzrasta przy braku skutecznego nadzoru.

czytaj więcej »

2017-03-08

Po prostu lubię być na budowie

Czy budownictwo rzeczywiście jest męską branżą? Naszym zdaniem to stereotyp i kobiet w branży jest coraz więcej. O tym, jak sobie radzi płeć piękna na budowie, co to znaczy kochać swoją pracę, rozmawiamy z inżynier Joanną Bujak, kierownikiem projektu* w F.B.I. TASBUD S.A. (Generalny Wykonawca).

czytaj więcej »

2017-03-07

Rozpoczęło się drążenie tunelu na Zakopiance

6 marca 2017 r. rozpoczęło się drążenie ponad dwukilometrowego tunelu pod górą Mały Luboń w ramach budowy S7 pomiędzy Naprawą a Skomielną Białą. Ze względów technologicznych i bezpieczeństwa wykonywanych robót dopuszczone są prace w ruchu ciągłym, 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Jest to związane z występowaniem w górze naprężeń i odkształceń, które będą na bieżąco monitorowane.

czytaj więcej »

2017-03-06

Najdłuższy most w Małopolsce połączył brzegi Wisły w Krakowie

Budowa mostu nad Wisłą na odcinku S7 węzeł Rybitwy – węzeł Igołomska jest zaawansowana już w 83%.

czytaj więcej »

2017-03-03

Rok 2017 lepszy dla rynku materiałów budowlanych?

Ubiegły rok nie był zbyt łaskawy dla branży materiałów budowlanych i w jego kontekście trudno mówić o jej dynamicznym rozwoju.

czytaj więcej »

2017-03-02

Ruch budowlany w 2016 r. - wyniki badań

Z zebranych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego danych dotyczących ruchu budowlanego wynika, że w 2016 r. w Polsce wydano 187 498 pozwoleń na budowę, o 3 732 pozwolenia więcej niż w 2015 r. Oznacza to 2% wzrost w stosunku do poprzedzającego roku.

czytaj więcej »

2017-03-01

Kiedy nie są potrzebne uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej

Stanowisko Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa podjęte podczas posiedzenia w dniu 15 grudnia 2016 r.

czytaj więcej »

2017-02-28

Oddzielenia przeciwpożarowe w budynkach mieszkalnych w zabudowie bliźniaczej i szeregowej

Wydaje się możliwe z technicznego punktu widzenia, aby ściany o klasie odporności ogniowej REI 60, w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie szeregowej, nie musiały spełniać wymagań oddzielenia przeciwpożarowego.

czytaj więcej »

2017-02-27

Fundamenty na gruntach ekspansywnych

W przypadku gruntów ekspansywnych wykonawstwo prac geotechnicznych wymaga szczególnej staranności i specjalistycznej wiedzy, aby zapobiec negatywnym skutkom zjawisk pęcznienia i skurczu dla fundamentów i konstrukcji.

czytaj więcej »

2017-02-23

Budownictwo z prefabrykatów

Bloki z wielkiej płyty to relikt epoki PRL, symbol kiepskiego budownictwa i szpetnych blokowisk. Do dziś koszmarnie brzydkie budynki z tamtego okresu "straszą" na niejednym osiedlu. Dzisiejsza technologia prefabrykacji nie ma z tym nic wspólnego. Coraz częściej budujemy z prefabrykatów, tyle że w zupełnie innym wydaniu. Wśród powstających budynków można znaleźć naprawdę ciekawe i oryginalne obiekty. Poniżej prezentujemy przykładowe realizacje.

czytaj więcej »

2017-02-22

Kolejne spotkanie konsultacyjne na temat metodyki BIM

Przedstawienie rekomendacji w zakresie możliwych ścieżek wdrożenia metodyki Building Information Modeling (BIM) w Polsce i przedstawienie wniosków na temat gotowości organizacji promujących stosowanie tej metodyki w praktyce do jej wdrożenia w budownictwie – to najważniejsze tematy spotkania eksperckiego, które odbyło się 21 lutego 2017 r. w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Spotkanie zorganizowano z inicjatywy podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Tomasza Żuchowskiego.

czytaj więcej »

2017-02-21

Modernizacja Warszawy Zachodniej

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przygotowują się do kompleksowej przebudowy stacji Warszawa Zachodnia.

czytaj więcej »

2017-02-20

W Polsce jest dziewięć zawodów budowlanych. Wkrótce dojdą kolejne

Jedna z nowych profesji to monter stolarki budowlanej. Będzie się jej można nauczyć w szkołach zawodowych – dowiedział się Muratorplus.pl. Od ponad dwóch lat zabiega o to Związek Polskie Okna i Drzwi. Przykład z niego powinny wziąć firmy i organizacje budowlane, które narzekają, że szkoły zawodowe nie kształcą potrzebnych im fachowców.

czytaj więcej »

2017-02-17

Jak walczyć ze smogiem? Pomysły ze świata

Temat zanieczyszczenia smogiem powraca jak bumerang. W sposoby walki ze smogiem zaczyna angażować się również Polska. Na świecie powoli realizowane są koncepcje na wieże czy ekrany antysmogowe. Czy te pomysły można wykorzystać również w naszym kraju?

czytaj więcej »

2017-02-16

Trzy wyzwania, które wymuszą innowacyjne zmiany w budownictwie

Sektor budowlany w Polsce przechodzi okres intensywnych napięć i zmian. To szansa.

czytaj więcej »

2017-02-15

Zmiany w warunkach technicznych po konsultacjach

Przygotowywana jest nowelizacja Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowelizacja przepisów, za co odpowiada Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, będzie dotyczyć m.in. działów zabudowa i zagospodarowanie działki budowlanej, budynki i pomieszczenia, wyposażenie techniczne budynków, bezpieczeństwo pożarowe oraz oszczędność energii i izolacyjność cieplna.

czytaj więcej »

2017-02-14

Nowe kryterium GDDKiA w przetargach drogowych – „właściwości przeciwpoślizgowe nawierzchni”

W przetargach drogowych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) liczy się już nie tylko cena. Jednym z dodatkowych kryteriów oceny ofert są „właściwości przeciwpoślizgowe nawierzchni”. Czyżby nasze drogi były niebezpieczne? A może to ostatnie wypadki samochodowe członków rządu wpłynęły na ostrzejsze wymagania? My już wiemy!

czytaj więcej »

2017-02-13

Praca w budownictwie. Znów brakuje fachowców. Poszukiwany cieśla i stolarz budowlany

Powiatowe urzędy pracy alarmuja, że wśród 23 najbardziej deficytowych zawodów, aż dziewięć związanych jest z branżą budowlaną. Czy przyczyną są zbyt niskie zarobki, a w efekcie masowy exodus specjalistów za granicę?

czytaj więcej »

2017-02-10

Kodeks urbanistyczno-budowlany w tym roku w Sejmie

– Zakończyliśmy konsultacje publiczne projektu kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Prezentujemy rozstrzygnięcia dotyczące opinii nadesłanych i przekazanych podczas regionalnych spotkań – mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski podczas Forum Gospodarczego Budownictwa i Architektury, które odbyło się 8 lutego 2017 r. w ramach targów BUDMA 2017 w Poznaniu.

czytaj więcej »

2017-02-09

O usprawnieniach w budowie dróg

8 lutego 2017 r. w Warszawie podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit otworzył VIII edycję konferencji „Infrastruktura Polska & Budownictwo”. Wziął również udział w dyskusji poświęconej nowym rozwiązaniom w zamówieniach publicznych i finansowaniu inwestycji.

czytaj więcej »

2017-02-08

Nowe standardy budownictwa drogowego

Zmiany dotyczące m.in. zrównoważonego podziału ryzyk, samodzielności niezależnego inżyniera oraz ochrony podwykonawców będzie zawierał nowy wzór umowy na zamówienie publiczne w budownictwie drogowym.

czytaj więcej »

2017-02-07

Przez najbliższe cztery dni Poznań będzie stolicą polskiego budownictwa

Dziś (7 lutego) w Poznaniu rozpoczynają się największe w tej części Europy Targi Budownictwa, Budma. To miejsce spotkań producentów i dystrybutorów technologii i materiałów budowlanych z przedstawicielami handlu, architektami, wykonawcami i inwestorami. Niewątpliwie Poznań jest stolicą targów budowlanych, my postanowiliśmy prześledzić, jak ma się rynek nieruchomości stolicy Wielkopolski.

czytaj więcej »

2017-02-06

Z wizytą na budowie Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta w Warszawie

Muzeum Warszawy mieści się w samym sercu warszawskiej Starówki. Realizacja inwestycji była niezwykle trudnym wyzwaniem. Zarówno ze względu na lokalizację, jak i ogrom zadań do wykonania. O przebiegu modernizacji opowiadają Joanna Dudelewicz – kierownik projektu z ramienia Muzeum Warszawy oraz Robert Wanat, kierownik budowy – firma Castellum.

czytaj więcej »

2017-02-03

Już 7 lutego 2017 r. kolejna BUDMA

7-9 lutego 2017 r., z inicjatywy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2017 w Poznaniu, odbędzie się I Forum Gospodarcze Budownictwa i Architektury.

czytaj więcej »

2017-02-02

Egzaminu na uprawnienia budowlane nie zdało niemal 1000 inżynierów

Po kilku latach niezłych wyników podczas egzaminów na uprawnienia budowlane można zauważyć wzrost odsetka osób, które nie zaliczają drugiego, czyli ustnego etapu. Testy w jesiennej sesji 2016 zaliczyło 86,6%, natomiast egzamin ustny z wynikiem pozytywnym zdało 75,9% zdających.

czytaj więcej »

2017-02-01

Dobre praktyki dla budynkowych instalacji telekomunikacyjnych (teletechnicznych)

Rozwój szerokopasmowych łączy internetowych o przepływności co najmniej 30 Mb/s stawia wyższe wymagania odnośnie do wyposażenia budynków mieszkalnych i otwiera nowe możliwości powstawania inteligentnych instalacji w budynkach wielorodzinnych.

czytaj więcej »

2017-01-31

ETYKA I ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZAWODOWA INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA – FUNDAMENTEM ZAUFANIA SPOŁECZNEGO

Konferencja Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa Polska Izba Inżynierów Budownictwa chce wspierać taki rynek usług budowlanych, w którym zasady etyczne będą stosowane zarówno przez nas, inżynierów jako wykonawców, ale i przez wszystkich zleceniodawców. Chcemy, aby naszymi partnerami w przekształceniach i działaniach na rzecz takiego rynku były również inne zawody zaufania publicznego, a także organizacje pracodawców i samorządu terytorialnego. Liczymy na aktywną współpracę ze strony rządu i parlamentu.

czytaj więcej »

2017-01-30

Koniunktura w budownictwie w styczniu do góry

Jak pokazują statystyki, koniunktura w budownictwie zawsze w styczniu wykazuje optymizm. Nie inaczej jest w roku 2017 – chociaż koniunktura pozostaje na minusie, wskaźnik podskoczył prawie o osiem punktów.

czytaj więcej »

2017-01-27

Co nakazuje rozporządzenie

Prawie pięć lat temu ukazało się rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych (Dz.U. 2012 poz. 463).

czytaj więcej »

2017-01-26

Mieszkanie Plus pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarczy i społeczny

- Program Mieszkanie Plus pozytywnie wpłynie na rynek mieszkań w Polsce. Mieszkanie Plus jest programem dla wszystkich Polaków – mówił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podczas debaty "Mieszkanie Plus i jego wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny kraju" zorganizowanej 25 stycznia 2017 r. w Warszawie.

czytaj więcej »

2017-01-25

Rynek domów inteligentnych - co go napędza?

Na temat przyszłości polskiego i globalnego rynku Smart Home rozmawiali uczestnicy II Forum Przemysłowego, które 8–10 grudnia 2016 r. odbyło się w Karpaczu.

czytaj więcej »

2017-01-24

Konferencja SKB w 2017 roku

„Zasady i standardy kosztorysowania robót budowlanych dla zamawiających, inwestorów i wykonawców”

czytaj więcej »

2017-01-23

Trzy wyzwania, które wymuszą innowacyjne zmiany w budownictwie

Sektor budowlany w Polsce przechodzi okres intensywnych napięć i zmian. To szansa.

czytaj więcej »

2017-01-20

Główna Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna o kodeksie urbanistyczno-budowlanym

- Pracujemy nad przepisami wprowadzającymi i przejściowymi, które trafią pod obrady rządu razem z projektem kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Przepisy ustawy wprowadzającej będziemy także szeroko konsultować. Rok 2017 będzie rokiem przełomowym dla projektu kodeksu – mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski podczas posiedzenia Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.

czytaj więcej »

2017-01-19

Nowoczesne technologie w budownictwie. BIM - rewolucja nadchodzi?

Czym jest BIM? Czy jest to rewolucja in spe, czy też rzeczywistość, która już trwa i wymaga konkretnych działań polskich inżynierów?

czytaj więcej »

2017-01-18

Konkurs na bulwary nad Wisłą w Warszawie

Ogłoszono konkurs na przygotowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej obiektów użyteczności publicznej oraz fragmentu bulwarów wiślanych. Najlepsza z nadesłanych koncepcji ma zostać zrealizowana.

czytaj więcej »

2017-01-17

Ochrona ścian przed wilgocią

Na pojawienie się wilgoci narażony jest każdy obiekt. Aby jej się ustrzec, niezbędne jest nie tylko poprawne i zgodne z zasadami sztuki budowlanej wykonawstwo, ale też właściwa eksploatacja i użytkowanie budynku. Źródeł wilgoci jest wiele, m.in. przenika do domu z zewnątrz, jest produkowana przez lokatorów oraz powstaje w wyniku wielu wykonywanych przez nich czynności, choćby takich jak gotowanie, kąpiel, pranie, suszenie.

czytaj więcej »

2017-01-16

Z tabletem na budowę

Rewolucja technologiczna dzieje się na naszych oczach. Drukarki 3D drukują gotowe prefabrykaty budowlane, a tradycyjne płachty papieru w procesie projektowania zastępują trójwymiarowe modele. Dzięki mobilnym technologiom natomiast, na budowach mamy dużo szybszy obieg informacji, doskonałą dokumentację historii niemal każdego elementu budowlanego, a ponadto jest bezpieczniej.

czytaj więcej »

2017-01-13

Odwrócony podatek VAT w budownictwie. Co oznacza dla firm budowlanych?

W dniu 1 stycznia 2017 roku weszła w życie tak zwana duża nowelizacja ustawy o VAT. Zmiany wprowadziła ustawa z dnia 1 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy od podatku towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016r., poz. 2024). Modyfikacjom uległy m.in. przepisy dotyczące stosowania mechanizmów odwróconego obciążenia podatkiem VAT.

czytaj więcej »

2017-01-12

Dachy z elementami przeszklonymi - zagadnienia związane z bezpieczeństwem pożarowym

Dach zabezpiecza budynek przed warunkami atmosferycznymi, a zastosowane doświetla zapewniają dodatkowe oświetlenie i nasłonecznienie pomieszczeń. Zależnie od rodzaju i przeznaczenia budynku od dachów oczekuje się również spełnienia wymagań z zakresu bezpieczeństwa pożarowego.

czytaj więcej »

2017-01-11

Rozwiązania na smog

Zanieczyszczone miasta to komunikaty z ostatnich dni. Przerażające dane, normy przekroczone kilkadziesiąt razy. Jednak smog nie musi nas martwić. Istnieją technologie, które potrafią w znacznym stopniu ograniczyć emisję pyłów i gazów cieplarnianych. Mamy już do nich dostęp.

czytaj więcej »

2017-01-10

Zaostrzone wymagania dla okien i drzwi - nowe warunki techniczne

Zaostrzone wymagania mają ma celu poprawę energooszczędności obiektów. Wyroby używane do budowy nowych domów, m.in. okna i drzwi, muszą mieć lepsze parametry termoizolacyjne. W praktyce oznacza to nie tylko więcej ciepła w domach, ale także mniejsze rachunki za ogrzewanie.

czytaj więcej »

2017-01-09

O przepisach techniczno-budowlanych dla budynków w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa

13 grudnia br. odbyło się zebranie zespołu doradczego ds. przepisów techniczno-budowlanych dla budynków. W spotkaniu zespołu uczestniczył Andrzej R. Dobrucki, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

czytaj więcej »

2017-01-05

BHP w 2016 r. - pierwszy od 5 lat wzrost liczby wypadków

Według Głównego Urzędu Statystycznego wzrosła liczba wypadków przy pracy. Prawie 60% z nich spowodowanych zostało nieodpowiednim zachowaniem pracownika.

czytaj więcej »

2017-01-04

Konferencja - Nowelizacja ustawy PZP w praktyce

Jakość publicznych inwestycji budowlanych zaczyna się od ustawy PZP. Świadomi tego, mamy przyjemność zaprosić Państwa na konferencję „Nowelizacja ustawy PZP w praktyce, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki zamówień na projektowanie i wykonanie robót budowlanych".

czytaj więcej »

2017-01-02

Zmiany w prawie budowlanym

1 stycznia 2017 r. wchodzi w życie ustawa z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Ustawa wprowadza ułatwienia i uproszczenia m.in. dla inwestorów budowlanych.

czytaj więcej »

2016-12-30

Przybędzie „mieszkań dla młodych” od stycznia 2017 r.

Ostatnie miesiące przyniosły wyraźny zastój w programie Mieszkanie dla Młodych. Miesięczną wartość udzielonych dopłat na poziomie 25 mln zł - 30 mln zł trudno uznać za wysoką, skoro jeszcze niedawno analogiczne wyniki były cztery - pięć razy większe.

czytaj więcej »

2016-12-29

Koniunktura w budownictwie o 5 punktów w dół

Zwyczajowo grudzień jest w budownictwie miesiącem o najniższej koniunkturze. Obecny grudzień nie jest pod tym względem wyjątkiem, a kolejny miesiąc pokaże, czy będziemy odnotowywać spadków ciąg dalszy, czy też może wraz z nowym rokiem przeważy optymizm.

czytaj więcej »

2016-12-28

Prawidłowe oświetlenie przejść dla pieszych i rowerzystów

Podstawową zasadą oświetlania przejść dla pieszych jestzapewnienie odpowiedniego poziomu pionowego natężenia oświetlenia w strefach oczekiwania i przejścia przez jezdnię, a także odpowiednie doświetlenie odcinków jezdni przed i za przejściem.

czytaj więcej »

2016-12-27

PZPB: trudny 2016, sprawny 2017...

Rok 2016 był dla budownictwa polskiego trudny, podobnie zresztą jak kilka lat poprzednich – podsumowuje mijający rok Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców i Budownictwa.

czytaj więcej »

2016-12-22

Wykonywanie fundamentów palowych w trudnych warunkach gruntowo-wodnych

Wykonywanie fundamentów w przypadku napiętego zwierciadła wody, szczególnie stabilizującego się powyżej platformy wykonania fundamentu, jest trudne i niebezpieczne.

czytaj więcej »

2016-12-21

Odporność ogniowa konstrukcji drewnianych

Drewno doskonale izoluje wysoką temperaturę pożaru od pozostałych pomieszczeń i bez problemu można tworzyć z niego przegrody ogniowe, jak stropy i ściany o odporności REI30 oraz REI60.

czytaj więcej »

2016-12-20

Konferencja GINB dotycząca zmian w ustawie o wyrobach budowlanych

W Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej 6 grudnia br. odbyła się otwarta, publiczna konferencja, zorganizowana przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Konferencja została poświęcona zmianom w ustawie o wyrobach budowlanych i nowym regulacjom z zakresu nadzoru rynku, które wchodzą w życie 1 stycznia 2017 r.

czytaj więcej »

2016-12-19

Nowe wnioski budowlane

Od 17 grudnia 2016 r. obowiązują nowe wzory: wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę, zgłoszenia budowy i przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, oraz decyzji o pozwoleniu na budowę lub rozbiórkę. Nowe wzory zostały 3 miesiace temu rozesłane przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa do wszystkich samorządów. MIB przygotowało także przykładowo wypełnione wzory, dostępne w wersji edytowalnej na www.mib.gov.pl.

czytaj więcej »

2016-12-16

MIB przygotowuje przepisy techniczno-budowlane do projektu kodeksu urbanistyczno-budowlanego

- Równolegle z pracami nad projektem kodeksu urbanistyczno-budowlanego prowadzimy prace nad zupełnie nową formułą przepisów techniczno-budowlanych. Zaprosiliśmy do tych prac ekspertów. Minister Andrzej Adamczyk powołał Zespół Doradczy, który już rozpoczął pracę – mówi wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

czytaj więcej »

2016-12-15

Umowa o koncesji na roboty budowlane

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi, której celem jest implementacja dyrektywy UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie udzielania koncesji.

czytaj więcej »

2016-12-14

Elektryczność w budynkach

Publikacja „Elektryczność w budynkach. Vademecum” to niezmiernie ceniony tytuł na rynku wydawnictw budowlanych. To kompendium wiedzy na temat zastosowań elektryczności, bezpiecznego korzystania z instalacji oraz urządzeń elektrycznych. Niniejsza pozycja jest efektem pracy oraz wieloletniego doświadczenia autora, uznanego projektanta, mgr. inż. Janusza Strzyżewskiego.

czytaj więcej »

2016-12-13

Użytkowanie wieczyste – podwyżka opłaty dla mieszkańców osiedli w całej Polsce

Jednym z podstawowych obowiązków użytkownika wieczystego nieruchomości gruntowej jest uiszczanie opłaty rocznej. Wartość tej opłaty ustala się jako iloczyn stawki procentowej i wartości nieruchomości w dniu oddania jej w użytkowanie wieczyste. Wartość opłaty nie jest stała. Może ona podlegać aktualizacji na zasadach określonych w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Uwaga, można zakwestionować aktualizację opłaty za użytkowanie wieczyste!

czytaj więcej »

2016-12-12

Rząd szykuje zmiany w umowach o roboty budowlane

Umowy o roboty budowlane spędzają sen z powiek niejednemu deweloperowi. Powodują bowiem zatory płatnicze. Wicepremier Mateusz Morawiecki ma pomysł, jak się ich pozbyć.

czytaj więcej »

2016-12-09

Wpływ wiatru na wentylację i odprowadzenie spalin gazu z mieszkań

Przykłady rozkładu współczynnika ciśnienia zewnętrznego wywieranego przez wiatr mogą być wykorzystane do oceny wpływu wiatru na wentylację mieszkań i na działanie klap dymowych.

czytaj więcej »

2016-12-08

Dobre praktyki dostępności w przestrzeni publicznej i infrastrukturze

- Opracowanie katalogu dobrych praktyk pozwoli projektantom zarówno obiektów infrastrukturalnych, jak i kubaturowych, korzystać z wzorców, bazujących na doświadczeniach tych, którzy są użytkownikami inwestycji - mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski podczas spotkania z mediami, jakie odbyło się przed konferencją "Infrastruktura dostępna".

czytaj więcej »

2016-12-07

Zasoby wiedzy w Instytucie Techniki Budowlanej

Biblioteka Instytutu Techniki Budowlanej dysponuje bardzo dużym zbiorem piśmiennictwa polskiego i zagranicznego z zakresu budownictwa i dziedzin pokrewnych, w dużej części unikatowym, liczącym ponad 120 tys. vol.

czytaj więcej »

2016-12-06

Zwolnienie a świadczenie usług (nie)doradczych przez inżyniera

Odpowiada Radosław Kowalski - doradca podatkowy. Chciałbym poruszyć kwestię nurtującą coraz większą rzeszę inżynierów, a mianowicie: jak to naprawdę jest z podatkiem od towarów i usług (VAT) w przypadku inżynierów prowadzących działalność gospodarczą i świadczących usługi kierowników, inspektorów, projektantów itp.?

czytaj więcej »

2016-12-01

O przepisach techniczno-budowlanych dla budynków

28 listopada br. odbyło się pierwsze zebranie zespołu doradczego ds. przepisów techniczno-budowlanych dla budynków. W spotkaniu zespołu uczestniczył Andrzej R. Dobrucki, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

czytaj więcej »

2016-11-30

Kreator Budownictwa Roku 2016

Tytuły Kreator Budownictwa Roku po raz pierwszy przyznane zostały w 2011 roku. Co roku Wydawnictwo Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa wyłania laureatów, którzy posiadają pasję tworzenia i którzy swoją działalnością kształtują imponującą rzeczywistość budowlaną. Tak również było i w tym roku.

czytaj więcej »

2016-11-29

Rewitalizacja - praktyka i legislacja

- Od roku pracujemy nad projektem kodeksu urbanistyczno-budowlanego, który znajduje się obecnie na etapie uzgodnień i konsultacji społecznych. Celem kodeksu jest przede wszystkim poprawa jakości przestrzeni w Polsce, czyli stworzenie rzeczywistego systemu planowania przestrzennego, który będzie uwzględniał potrzebę kształtowania ładu przestrzennego i umożliwiał zbilansowanie przestrzennych potrzeb społeczeństwa, gospodarki i środowiska – mówił 25 listopada 2016 r. wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

czytaj więcej »

2016-11-28

Sprawdź stan powietrza w twojej okolicy

Ministerstwo Środowiska zachęca: aktualne dane o stanie powietrza w Polsce znajdziesz w bezpłatnej aplikacji mobilnej „Jakość powietrza w Polsce”. To kolejny projekt po portalu www.powietrze.gios.gov.pl, który przedstawia rzetelne informacje na temat jakości powietrza.

czytaj więcej »

2016-11-25

Umowa o koncesji na roboty budowlane

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi, której celem jest implementacja dyrektywy UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie udzielania koncesji.

czytaj więcej »

2016-10-28

Ogłoszenie o rozstrzygnięciu przetargu

Ogłoszenie o rozstrzygnięciu postępowania przetargowego na usługi doradcze o charakterze prorozwojowym

czytaj więcej »

Regulamin sklepu  |   O NAS  |   cookies  |   Informacje dla Autorów  |  
601885039

POLCEN Sp. z o.o.

Adres
ul. Nowogrodzka 31 
lok. 333
00-511 Warszawa
Telefon / Fax
tel.: 22 622 29 62, 22 622 16 61 
tel. 601 885 039, fax 22 122 15 32
Dojazd
zobacz mapę dojazdu
 
e-mail
wydawnictwo@polcen.com.pl
Powiadomienie o plikach cookies
[x] Nie pokazuj więcej
Uprzejmie informujemy, iż niniejsza witryna korzysta z plików cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies. Dowiedz się więcej, czytając Politykę prywatności.