KATEGORIE
NEWSLETTER
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach, podaj swój e-mail:
e-mail:

Chcę zrezygnować

AKTUALNOŚCI

2024-02-15

Polityka prywatności od 6 marca 2024 r.

Polityka prywatności od 6 marca 2024 r.

czytaj więcej »

2024-01-26

Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego – analiza

Coraz więcej właścicieli i zarządców nieruchomości decyduje się zamienić książkę papierową na cyfrową. Całkowita liczba cyfrowych książek założonych w aplikacji c-KOB wynosi blisko 5 tysięcy. W styczniu br. dynamika wzrostu jest trzykrotnie wyższa niż w styczniu w roku ubiegłym. Prowadzenie cyfrowej książki dla nowych obiektów jest od tego roku obowiązkowe.

czytaj więcej »

2023-10-30

Nowe przepisy mają zapobiegać sąsiedzkim sporom o sposób zabudowy terenu

Trudno się dziwić, że smród i hałas dobiegający z zabudowań gospodarczych jest powodem skarg mieszkańców sąsiednich domów. Takim sytuacjom mają zapobiegać niektóre przepisy znowelizowanej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

czytaj więcej »

2023-10-06

Program TERMO 100000 mieszkań zasilanych zieloną energią w ramach grantu OZE

Mieszkańcy ponad 1,5 tys. bloków i kamienic w całym kraju z dumą będą mogli stwierdzić, że mieszkają w budynkach eko. Zielone instalacje o mocy blisko 36 megawatów zasilą przeszło 100 tys. mieszkań.

czytaj więcej »

2023-09-27

Jak budować bez planu zagospodarowania przestrzennego? Jest projekt rozporządzenia

Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało kolejne rozporządzenie związane z nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Tym razem chodzi o sposób ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy.

czytaj więcej »


pokaż więcej aktualności »

e-mail: hasło:
2021-07-28

Ustawa o efektywności energetycznej – nowelizacja z 2021 roku

Ustawa ma na celu dostosowanie przepisów związanych z efektywnością energetyczną do rozwiązań obowiązujących w UE oraz osiągnięcie krajowego celu oszczędności energii finalnej na koniec 2030 r. w wysokości 5580 toe.

 

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o efektywności energetycznej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 868) wprowadza wiele rozwiązań, które mają zmaksymalizować oszczędność energii. Nowe przepisy rozszerzają katalog podmiotów objętych systemem świadectw efektywności energetycznej o przedsiębiorstwa paliwowe wprowadzające paliwa ciekłe do obrotu. Podmioty te będą mogły realizować przedsięwzięcia z obszaru transportu oraz innych obszarów końcowego zużycia energii, zgodnie z zakresem wskazanym w ustawie. Poza tym ustawodawca zdecydował się uzupełnić dotychczasowy system świadectw efektywności energetycznej o tzw. środki alternatywne, do których zaliczono programy i instrumenty służące poprawie efektywności energetycznej, finansowane m.in. z budżetu państwa, z budżetów jednostek samorządu terytorialnego czy budżetu UE. Nowe przepisy umożliwiają też zobowiązanym podmiotom wywiązywanie się z obowiązków w dziedzinie oszczędności energii poprzez działania polegające na przyłączaniu odbiorców do sieci ciepłowniczej lub wymianie źródeł ciepła u odbiorców końcowych w ramach programów bezzwrotnych dofinansowań. Ponadto ustawa powołuje do życia Centralny Rejestr Oszczędności Energii Finalnej, w którym będą gromadzone dane dotyczące zrealizowanych projektów efektywności energetycznej spoza systemu białych certyfikatów, co ma ułatwić monitorowanie oszczędności zużycia energii. Nowelizacja doprecyzowuje też przepisy dotyczące procedury wydawania świadectw efektywności energetycznej, m.in. uregulowano skutki złożenia wniosku o wydanie świadectwa efektywności energetycznej po rozpoczęciu prac zmierzających do realizacji przedsięwzięcia służącego poprawie efektywności energetycznej oraz przewidziano możliwość złożenia korekty wniosku o wydanie świadectwa efektywności energetycznej w przypadku uzyskania z zakończonego przedsięwzięcia oszczędności innej niż określona w wydanym świadectwie efektywności energetycznej. Wskazano też wymagania, jakie muszą spełniać osoby przygotowujące audyty efektywności energetycznej.

 

Ustawa wprowadza także zmiany w ustawie z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne. Polegają one na nałożeniu na właścicieli lub zarządców budynków wielolokalowych obowiązku montażu w lokalach ciepłomierzy i wodomierzy z funkcją umożliwiającą zdalny odczyt. Termin realizacji tego obowiązku upływa z dniem 1 stycznia 2027 r.

 

Ustawa weszła w życie 22.05.2021 r.

 

Opracowała Aneta Malan-Wijata

 

Źródło: https://inzynierbudownictwa.pl

 

601885039

POLCEN Sp. z o.o.

Telefon
601 885 039
e-mail
wydawnictwo@polcen.com.pl

Dojazd
zobacz mapę dojazdu
 
Adres
ul. Nowogrodzka 31 lok. 333
00-511 Warszawa




Powiadomienie o plikach cookies
[x] Nie pokazuj więcej
Uprzejmie informujemy, iż niniejsza witryna korzysta z plików cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies. Dowiedz się więcej, czytając Politykę prywatności.