2024-01-26
Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego – analizaCoraz więcej właścicieli i zarządców nieruchomości decyduje się zamienić książkę papierową na cyfrową. Całkowita liczba cyfrowych książek założonych w aplikacji c-KOB wynosi blisko 5 tysięcy. W styczniu br. dynamika wzrostu jest trzykrotnie wyższa niż w styczniu w roku ubiegłym. Prowadzenie cyfrowej książki dla nowych obiektów jest od tego roku obowiązkowe.
2023-10-30
Nowe przepisy mają zapobiegać sąsiedzkim sporom o sposób zabudowy terenuTrudno się dziwić, że smród i hałas dobiegający z zabudowań gospodarczych jest powodem skarg mieszkańców sąsiednich domów. Takim sytuacjom mają zapobiegać niektóre przepisy znowelizowanej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
2023-10-06
Program TERMO 100000 mieszkań zasilanych zieloną energią w ramach grantu OZEMieszkańcy ponad 1,5 tys. bloków i kamienic w całym kraju z dumą będą mogli stwierdzić, że mieszkają w budynkach eko. Zielone instalacje o mocy blisko 36 megawatów zasilą przeszło 100 tys. mieszkań.
2023-09-27
Jak budować bez planu zagospodarowania przestrzennego? Jest projekt rozporządzeniaMinisterstwo Rozwoju i Technologii opublikowało kolejne rozporządzenie związane z nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Tym razem chodzi o sposób ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy.
Mój Prąd 4.0 w I kwartale 2022. Co nowego w programie Mój Prąd 4.0?
Mój Prąd 4.0, czyli czwarta już edycja programu dopłat do fotowoltaiki dla osób fizycznych, ma wystartować w I kwartale 2022. Program ma być kompatybilny z wprowadzeniem nowego systemu rozliczenia prosumentów - net-billing. Są już pierwsze szczegóły Mojego Prądu 4.0. Jakie zmiany przewidziano w programie Mój Prąd 4.0? Czy wysokość dotacji będzie wynosiła 3000 zł jak w zeszłym roku?
Jaki cel programu Mój Prąd 4.0?
Mój Prąd 4.0, podobnie jak poprzednie edycje programów, ma na celu zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Polski, co zwiększy udział OZE w miksie energetycznym. Chodzi nie tylko o wzrost efektywności energetycznej gospodarstw domowych, co przełoży się na oszczędności finansowe prosumentów, ale przede wszystkim zmniejszenie emisji CO2 do środowiska.
Dla kogo Mój Prąd 4.0?
Nowa wersja programu Mój Prąd nadal przewidziana jest dla osób fizycznych, mających zawartą umowę kompleksową z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej. Forma wniosków o dofinansowania fotowoltaiki oraz sposób ich składania będą takie same, jak w przypadku programu Mój Prąd 3.0. Dopłaty obejmą przedsięwzięcia polegające na zakupie i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej od 2 kW do 10 kW, służących na potrzeby istniejących budynków mieszkalnych. Program ma być kompatybilny z wprowadzeniem nowego systemu rozliczenia prosumentów - net-billing.
Jakie zmiany w Moim Prądzie 4.0?
Zapowiada się, że program Mój Prąd 4.0 będzie rozszerzony o możliwość dopłat jeszcze do innych inwestycji z zakresu magazynowania energii. Ma to uwzględniać m.in. zmiany w regulacjach, które przewidują odejście od systemu opustów na rzecz prosumenta, który będzie dysponował prawem do sprzedaży wytworzonej przez siebie energii (net-billing).
Przypomnijmy, że od 1 kwietnia 2022 nowi prosumenci będą rozliczani na postawie wartości energii, jaką wprowadzą do sieci, a nie ilości, jak było dotąd.
Obecnie prosumenci produkujący energię w instalacjach do 10 kWp rozliczają się w stosunku 1 do 0,8. Za jedną jednostkę energii wprowadzoną do sieci mogą pobrać darmo 0,8. Przy większych instalacjach ten stosunek wynosi 1 do 0,7. To system net-meteringu wykorzystujący mechanizm opustów. Rozliczanie następuje w okresach rocznych. Ponadto prosumenci nie płacą opłat dystrybucyjnych zmiennych za użytkowanie sieci.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o OZE, ci którzy do 31 marca 2022 r. staną się prosumentami lub prześlą zgłoszenie do właściwego operatora systemu dystrybucyjnego będą rozliczani na starych zasadach w systemie opustów, jeszcze przez 15 lat. Po tej dacie prosumenci wejdą do nowego systemu - net-billingu - prosumenci mają sprzedawać nadwyżki energii wprowadzane do sieci, zaś za pobraną energię będą płacić tak jak inni odbiorcy. Rozliczanie będzie się odbywać w okresie 12 miesięcy. Prosument będzie dysponować depozytem, ewidencjonowanym na koncie prosumenckim i służącym do ponoszenia kosztów zakupu pobranej energii.
Od kiedy Mój Prąd 4.0?
Dokładna data przyjmowania wniosków nie jest jeszcze znana. Ministerstwo Klimatu i Środowiska podaje, że nowa nowa odsłona programu priorytetowego Mój Prąd 4.0 ruszy w I kwartale 2022.
Więcej na: muratorplus.pl













