2024-01-26
Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego – analizaCoraz więcej właścicieli i zarządców nieruchomości decyduje się zamienić książkę papierową na cyfrową. Całkowita liczba cyfrowych książek założonych w aplikacji c-KOB wynosi blisko 5 tysięcy. W styczniu br. dynamika wzrostu jest trzykrotnie wyższa niż w styczniu w roku ubiegłym. Prowadzenie cyfrowej książki dla nowych obiektów jest od tego roku obowiązkowe.
2023-10-30
Nowe przepisy mają zapobiegać sąsiedzkim sporom o sposób zabudowy terenuTrudno się dziwić, że smród i hałas dobiegający z zabudowań gospodarczych jest powodem skarg mieszkańców sąsiednich domów. Takim sytuacjom mają zapobiegać niektóre przepisy znowelizowanej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
2023-10-06
Program TERMO 100000 mieszkań zasilanych zieloną energią w ramach grantu OZEMieszkańcy ponad 1,5 tys. bloków i kamienic w całym kraju z dumą będą mogli stwierdzić, że mieszkają w budynkach eko. Zielone instalacje o mocy blisko 36 megawatów zasilą przeszło 100 tys. mieszkań.
2023-09-27
Jak budować bez planu zagospodarowania przestrzennego? Jest projekt rozporządzeniaMinisterstwo Rozwoju i Technologii opublikowało kolejne rozporządzenie związane z nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Tym razem chodzi o sposób ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy.
Ulga termomodernizacyjna już od 2019 r.? Nowa ulga podatkowa to powrót do dawnej ulgi remontowej
Organizacje budowlane od ponad roku zabiegają o reaktywację dawnej podatkowej ulgi remontowej. Jest szansa, że rząd zaproponuje od 2019 r. nową ulgę termomodernizacyjną na ocieplenie domów i wymianę starych kotłów grzewczych na ekologiczne.
O nowej „uldze wliczonej w PIT”, przypominającą dawną ulgę remontową, mówił 12 kwietnia 2018 r. w rozmowie z PAP minister ochrony środowiska Henryk Kowalczyk. Zapowiedział, że ulga termomodernizacyjna obejmowałaby „gruntowną termomodernizację domów jednorodzinnych z jednoczesną wymianą źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne”.
Z nowej ulgi podatkowej miałyby korzystać gospodarstwa domowe, w których miesięczny dochód na osobę przekracza 1,6 tys. zł. Mniej zamożnym rodzinom rząd ma zaproponować na remont domów dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
W Radiu Plus minister Kowalczyk zapewniał, że na ulgę termomodernizacyjną, która ma być jednym z elementów programu antysmogowego, zgodziła się już minister finansów Teresa Czerwińska.
„Gorącym zwolennikiem wprowadzenia ulgi termomodernizacyjnej od nowego roku podatkowego” jest także pełnomocnik rządu do walki ze smogiem Piotr Woźny.
– To nad czym pracujemy w tej chwili z Ministerstwem Finansów to próba skopiowania ulgi podatkowej, która w latach 1996-2002 obowiązywała w Polsce. Była taka duża ulga budowlana, która przyniosła niesamowite efekty – mówił Piotr Woźny na spotkaniu z dziennikarzami, które odbyło się 22 lutego 2018 r.
Dodajmy, że o ulgę podatkową na termomodernizację o ponad roku zabiega w rządzie sześć organizacji branżowych z Polską Izbą Przemysłowo-Handlową Budownictwa i Związkiem Polskie Okna i Drzwi na czele. W czasie konferencji "Chcemy uczciwego budownictwa", którą zorganizowaliśmy w marcu 2017 r., prezes firmy ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Małgorzata Walczak-Gomuła zwróciła uwagę, że mamy w kraju ponad 14 mln domów i mieszkań, z których znaczna cześć wymaga remontu lub modernizacji.
Z badań przeprowadzonych przez ASM na grupie 2 tys. Polaków wynika, że ulga podatkowa znacznie zwiększyłaby ich skłonność do tego typu inwestycji.
Przypomnijmy, że z ulg podatkowych: tzw. dużej ulgi budowlanej oraz remontowej Polacy mogli korzystać w latach 1997-2001. Ta druga była najpopularniejsza ze wszystkich ulg podatkowych. Co roku korzystało z niej osiem milionów osób! Mogli bowiem zaoszczędzić nawet ponad 6,6 tys. zł wydane na materiały budowlane, ich transport oraz robociznę. Ulgi skasowano za rządów SLD (Platforma Obywatelska i PiS głosowały przeciwko), bo były zbyt kosztowne dla budżetu. Tylko z tytułu ulgi remontowej podatnicy odliczali rocznie ok. dwóch miliardów złotych. Późniejsze próby jej reaktywowania, kończyły się fiaskiem. Inwestorzy mogli natomiast odzyskać część wydatków za materiały budowlane w formie tzw. zwrotu VAT.
Kowalczyk zastrzegł jednak, że jeszcze jakiś czas potrwa dopracowanie założeń nowej ulgi termomodernizacyjnej, „ponieważ wymaga to zmiany ustawy o podatku PIT".
Z wyjaśnień min. Kowalczyka wynika, że rząd zacznie od nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Zakłada ona wypłatę specjalnej premii termomodernizacyjnej, która refunduje jedną piątą kredytu zaciągniętego np. na ocieplenie bloku bądź modernizację instalacji grzewczej. O taką premię termomodernizacyjną ubiegają się głównie wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Rzadko korzystają z niej - ze względu na koszty projektu, audytu i kredytu – właściciele domów jednorodzinnych.
Źródło: muratorplus.pl













